برآورد خوش احوالی بورس در هفته های آینده

به گزارش مجله هاستفا، شرایطی در بازار سرمایه ایران شکل گرفته که تمام حاکمیت به دنبال این است تا از این بازار حمایت شود. این بخشی از صحبت های عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در آخر هفته گذشته بود که مورد توجه افراد فعال در شبکه های اجتماعی قرار گرفت.

برآورد خوش احوالی بورس در هفته های آینده

به گزارش دنیای اقتصاد، بهروز محبی نجم آبادی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرده بود که قطعا مجلس از بازار سهام حمایت خواهد کرد و هر لایحه ای که دولت برای تقویت و حمایت این بازار مدنظر داشته باشد را مورد تصویب قرار خواهد داد. این صحبت های نجم آبادی بنا به تحلیل افراد حاضر در شبکه های اجتماعی، صحبت های مهم و سرنوشت سازی برای سهامداران بورس بود.

آن ها این مساله را در نوشته هایشان مطرح می کردند که بعد از یک هفته اعتراض های پی در پی سهامداران در خیابان، شبکه های اجتماعی و انتقاد های تند و تیز فعالان حوزه سرمایه، حالا سروسامان دادن به بورس بیش از پیش نزد مسئولان و مقامات اهمیت پیدا کرده است. پس می توانیم منتظر روز های خوبی باشیم.

از آنجا که این صحبت ها از سوی یکی از کننده های مجلس مطرح شده بود، گروهی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر در نوشته هایشان به دوگانه مجلس - دولت دامن می زدند و سعی می کردند که توجه کاربران عادی توییتر را به این موضوع جلب کنند که مجلس بیش از دولت حواسش به سرمایه های مردم و بهبود اوضاع مالی است.

به غیر از این دو گروه، افرادی بودند که چنین نوشته ها و نظراتی را از روی هیجان معرفی می کردند. این دسته از افراد درباره این مساله صحبت می کردند که این نگاه، یعنی دخالت مسئولان و مقامات در بورس باعث شده است که شرایط بازار سرمایه به این روز در بیاید. به اعتقاد این دسته از افراد نباید انتظار داشته باشیم که دولت یا نهاد های دیگر در بورس دخالت کنند، بلکه باید نسبت به دخالت های آشکار یا غیر مستقیم آن ها واکنش نشان دهیم تا بگذارند بازار سرمایه به حال خودش باشد و راه خودش را برود.

تاثیر تعطیلات دو هفته ای بر بازار سرمایه

تعطیلی دو هفته ای که از امروز (شنبه یک آذر) قرار است شروع شود، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در بین افراد فعال در شبکه های اجتماعی است. البته افرادی که در حوزه بازار سرمایه و بورس فعال هستند کمتر از دیگر کاربران درباره سازوکار این تعطیلی ها و نحوه اجرای آن ها صحبت می کنند. این دسته از افراد بیشتر دغدغه تاثیر این تعطیلی ها بر بازار سرمایه را دارند. موضوعی که حدودا از اواخر هفته گذشته و با مطرح شدن بحث تعطیلی دو هفته ای آذرماه بین این دسته از کاربران شکل گرفت.

آنچه در گروه های تلگرام و شبکه اجتماعی توییتر بیشتر به چشم می خورد از این قرار است که خیلی از افراد فعال در حوزه بورس و بازار سرمایه تعطیلی های دو هفته ای را عاملی مثبت در جهت اوج گیری بورس معرفی می کنند. برای مثال یکی از دلایلی که این افراد در این رابطه می آورند از این قرار است که تعطیلات دو هفته ای باعث غیرفعال یا نیمه فعال شدن کسب و کار ها در کشور می شود. در نتیجه بخشی از پول ها برای کسب سود کوتاه مدت وارد بازار سرمایه می شود. آن ها این مساله را زمینه ایجاد هیجان مثبت در بازار معرفی می کنند.

نوید قدوسی کارشناس بازار سهام در اینباره گفت: یک خوبی یا بدی بورس در مقایسه با بازار هایی مثل املاک یا خودرو این است که نمی شود قیمتی غیر از معاملات تابلو را برای یک دارایی اعلام یا ادعا کرد. کاش سامانه معاملات مسکن و خودرو برای درج قیمت معاملات روزانه وجود داشت. البته این نکته را اضافه کنم که در مورد املاک و خودروی دست دوم ناهمگنی عامل کاهش کارآیی است.

شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس نیز گفت: نزدیک به دو دهه است که از شروع بازنگری قانون تجارت می گذرد. بخشی از مسائل ریزش بورس، عدم توجه به حقوق سهامدار خرد، تعارض منافع آن ها با مدیران و حتی بعضا با سهامدار عمده بود. تعیین تکلیف فوری لایحه مذکور و تغییرات در قوانین و مقررات شرکت های سهامی عام، برای حفظ حقوق سرمایه گذار ضروری است.

سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس هم در این زمینه گفت: پس از مدت ها و با رایزنی بسیار، با تصمیمات اخیر شورای عالی بورس، امیدواریم مشکل صندوق های سرمایه گذاری حل شود. سقف صندوق ها افزایش یافت و نهاد های مالی وابسته به بانک ها هم مجوز افزایش سقف و تاسیس صندوق گرفتند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5893

به "برآورد خوش احوالی بورس در هفته های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برآورد خوش احوالی بورس در هفته های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید