کاهش 28.5 درصدی تعداد وام ازدواج در سال گذشته، 75 درصد جوانان در صف دریافت وام

به گزارش مجله هاستفا، در سال گذشته، تعداد دریافت کنندگان وام ازدواج 28.5 درصد کاهش یافته است و در سه ماه ابتدایی سال جاری هم حدود 75 درصد متقاضیان دریافت این وام در صف قرار دارند، اتفاقاتی که سنگ اندازی بانک ها نقش مهمی در ایجاد آن داشته اند.

کاهش 28.5 درصدی تعداد وام ازدواج در سال گذشته، 75 درصد جوانان در صف دریافت وام

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، چند روز بعد از تشدید نقدها رسانه ها از جمله خبرگزاری فارس درباره سنگ اندازی های متعدد بانک ها در پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی به جوانان مطابق بند الف تبصره 16 قانون بودجه 99، بانک مرکزی که از ابتدای امسال درباره این موضوع روزه سکوت گرفته بود، بالاخره حاضر به آغاز اطلاع رسانی درباره آن شد.

به همین دلیل، شاهد اطلاعیه بانک مرکزی درباره شرایط ضامنان وام ازدواج و شرایط پرداخت این وام در تاریخ 23 خردادماه و همچنین مصاحبه مدیر اعتبارات بانک مرکزی با شبکه خبر درباره این موضوع در تاریخ 26 خردادماه بودیم. با این وجود، کمی دقت در جزئیات این اطلاعیه و مصاحبه نشان می دهد شرایط پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج در کشور چندان مناسب نیست و آثار سنگ اندازی بانک ها در پرداخت این وام به خوبی قابل مشاهده است. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می کنیم:

*کاهش 28.5 درصدی تعداد دریافت کنندگان وام ازدواج در سال 98

در بخشی از اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: شبکه بانکی در سال 1398 بالغ بر 263 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به حدود 843 هزار نفر اعطا نموده است که این میزان نسبت به مبلغ تسهیلات مشابه اعطایی در سال 1397 بیش از 70 درصد رشد داشته است.

هرچند کل مبلغ وام ازدواج اعطایی به متقاضیان در سال گذشته بیش از 70 درصد رشد داشته است، ولی این اتفاق در شرایطی اتفاق افتاده است که مبلغ وام ازدواج هر یک از زوجین در سال 98 نسبت به سال قبل آن، رشدی 100 درصدی داشت و از 15 به 30 میلیون تومان رسیده بود؛ بنابراین عملا تعداد دریافت کنندگان وام ازدواج در سال گذشته نسبت به سال 97 کاهش یافته است.

برای آنالیز دقیق تر این موضوع، مجددا به سراغ سایت بانک مرکزی می رویم. براساس آمار اعلام شده توسط روابط عمومی بانک مرکزی، در سال 1397 تعداد یک میلیون و 180 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده است.

با توجه به آمار های فوق، تعداد دریافت کنندگان وام قرض الحسنه ازدواج در سال 98 نسبت به سال قبل از آن، حدود 28.5 درصد کاهش یافته است.

هرچند بخشی از کاهش تعداد دریافت کنندگان وام قرض الحسنه ازدواج در سال 98 بخاطر کاهش تعداد ازدواج در سال گذشته نسبت به سال 97 است-براساس اطلاعات اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال، تعداد ازدواج در سال 97 حدود 550 هزار عدد بوده است. این آمار در سال 98 اعلام نشده است، ولی به احتمال فراوان، حدود 10 تا 20 درصد کمتر از رقم مذکور است-، ولی نباید این موضوع را نادیده گرفت که در سال های اخیر و با توجه به افزایش سالیانه مبلغ وام ازدواج، بخشی از دریافت کنندگان این وام که در ماه های انتهای سال ازدواج می کنند، ترجیح می دهند درخواست خود برای دریافت این وام را چند ماه به تاخیر بیاندازند و در سال بعد اقدام کنند تا وام بیشتری دریافت کنند. از طرف دیگر هم کاهش تعداد دریافت کنندگان وام قرض الحسنه ازدواج در سال 98 نسبت به کاهش تعداد ازدواج در سال مذکور، به مراتب بیشتر است.

به همین دلیل، به جرات می توان گفت که سنگ اندازی بانک ها در پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج، نقش مهمی در کاهش تعداد دریافت کنندگان این وام در سال 98 داشته است. آنالیز های انجام شده توسط مراکز پژوهشی معتبر هم موید تحلیل فوق است. به عنوان مثال، در گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در جریان آنالیز لایحه بودجه 99 درباره وام قرض الحسنه ازدواج که اسفندماه پارسال منتشر شد، درباره این موضوع آمده بود: آنالیز عملکرد وام قرض الحسنه ازدواج در سال 1398 نشان میدهد 81 درصد متقاضیان وام تا انتها دیماه سال 1398 (به مدت ده ماه) قادر به دریافت وام قرض الحسنه ازدواج در کل کشور شده اند. استان خراسان شمالی با 71 درصد، گلستان با 74 درصد و خراسان رضوی با 77 درصد به ترتیب کمترین درصد دریافت کنندگان وام و استان مرکزی با 87 درصد بیشترین دریافت کننده وام را به خود اختصاص داده اند. این درحالی است که درصد دریافت کنندگان پیروز وام قرض الحسنه سال 1397 (که مبلغ وام قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها 15 میلیون تومان در نظر گرفته بود) 94 درصد در کل کشور بوده است.

*75 درصد جوانان در صف دریافت وام ازدواج

شهرزاد دانشمندی مدیر اعتبارات بانک مرکزی در ارتباط تلفنی با شبکه خبر درباره شرایط پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج در امسال گفت: تا به امروز 104 هزار و 123 نفر این تسهیلات را دریافت نموده اند که مبلغ پرداختی آن ها 53 هزار و 888 هزار میلیارد ریال بوده است. در حال حاضر 296 هزار نفر در صف انتظار و در مراحل مختلف دریافت وام هستند تا تکمیل مدارک آن ها انجام و تسهیلات به این افراد پرداخت گردد.

همانطور که در اظهارات مدیر اعتبارات بانک مرکزی تعیین است، حدود 75 درصد متقاضیان دریافت وام قرض الحسنه ازدواج در صف قرار دارند، اتفاقی که تا حدودی در سال گذشته هم رخ داد و قطعا سنگ اندازی متعدد بانک ها در پرداخت این وام، نقش مهمی در ایجاد آن داشته است.

با توجه به آنچه در این گزارش گفته شد، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر بر عملکرد بانک ها در پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج به صورت جدی نظارت نماید. در غیراینصورت بسیاری از جوانان، امسال نخواهند توانست این وام را دریافت کنند و مسائل مالی شان برای آغاز زندگی مشترک تشدید خواهد شد؛ موضوعی که تبعات اجتماعی و مالی فراوانی برای کشور دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4501

به "کاهش 28.5 درصدی تعداد وام ازدواج در سال گذشته، 75 درصد جوانان در صف دریافت وام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 28.5 درصدی تعداد وام ازدواج در سال گذشته، 75 درصد جوانان در صف دریافت وام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید