وام اجاره به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، محمد اسلامی درباره وام ودیعه اجاره مسکن گفت: بر اساس وعده ای که رئیس جمهور داده، اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده شروع می گردد.

وام اجاره به چه کسانی تعلق می گیرد؟

وی افزود متقاضیان در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام می نمایند مستاجران کارمزد آن را واریز می نمایند تسهیلات به وسیله مستاجر در اختیار موجر قرار می گیرد حقوق بگیران ثابت یا کارگران، خانواده های 5 نفره و کسانی که سال جاری ازدواج کرده اند در اولویت قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: گروه دوم هم خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد در اولیت دریافت این تسهیلات هستند.

اسلامی با بیان اینکه این تسهیلات در تهران 50، در شهرهای عظیم 30 و سایر شهرها 15 میلیون تومان است گفت: شرایط مشمولان دریافت این تسهیلات، همان شرایطی است که برای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف شده است.

وی درباره ضمانت این وام گفت: معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق از سوی کارگاه دارای کد بیمه تامین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک به عنوان ضمانت کافی است.

به گفته اسلامی، 600 هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که بر اساس اطلاعات سامانه های وزارت رفاه آنها را احصاء کرده ایم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که معین سقف اجاره بها را برای تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 و سایر شهرها 15 درصد بود، توانست رشد لجام گسیخته اجاره بها را کنترل کند و آرامشی بر بازار اجاره حاکم کرده است.

وی ادامه داد: البته مواردی هم داشته ایم که به شوراهای حل اختلاف مراجعه کرده اند بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خود را فروخته باشد و اگر مستاجری به تعهدات خود عمل نکرده باشد (به تشخیص شورای حل اختلاف)، حکم تخلیه مستاجر به سود آن موجر صادر می گردد.

اسلامی با بیان اینکه 20 هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته ایم، منابع آن را از محل منابع در نظر گرفته شده برای کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا عنوان و اظهار کرد: البته نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، 12 درصد بود که با توجه به اینکه در تسهیلات ودیعه مسکن، قرار است اصل وام به بانک برگردانده گردد، یک درصد دیگر هم به آن اضافه کرده شد و به 13 درصد افزایش یافت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پیشنهاد ما ابتدا 70 میلیون تومان بود اما دیدیم که بانک ها برای وام 70 میلیونی، 2 ضامن طلب می نمایند و فرایند بروکراسی آن طولانی می گردد؛ لذا این وام را به 50 میلیون تومان کاهش دادیم که هم افراد بیشتری از آن استفاده نمایند و هم با گواهی کسر از حقوق، امکان ضمانت آن فراهم گردد.

اسلامی با بیان اینکه مستاجران متقاضی دریافت این تسهیلات باید قرارداد رسمی داشته و کد رهگیری اخذ کرده باشند که بر اساس مصوبه ستاد ملی کروناست؛ از زمان صدور این مصوبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، 800 درصد میزان دریافت کد رهگیری رشد داشته است. همچنین بر اساس گزارشی که از اتحادیه شرکت های باربری و حمل اثاثیه دریافت کرده ایم، میزان جابجایی ها کاشه چشمگیری داشته است.

وی درباره این موضوع که آیا دریافت سود از مستاجر و اقساط 540 هزار تومانی، به مستاجران فشار نمی آورد، گفت: در بازار به ازای هر 1 میلیون تومان، 30 هزار تومان از مستاجر اخذ می گردد که 50 میلیون تومان، معادل 1 میلیون و 500 هزار تومان اجاره است؛ در حالی که مستاجر باید یک سوم آن را قسط بدهد که نشان می دهد این وام، به صرفه و جذاب است.

اسلامی در مورد این موضوع که آیا این وام، سبب افزایش اجاره بها می گردد، گفت: به نظر من این تسهیلات اثر خوبی برای برطرف مسائل مستاجران دارد؛ از سوی دیگر از موجران هم می خواهیم تا انسانیت به خرج دهد و یار و یاری کار مستاجران باشند و این رقم تسهیلات را روی اجاره بها نکشند.

منبع: ایلنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5146

به "وام اجاره به چه کسانی تعلق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام اجاره به چه کسانی تعلق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید