75 درصد مشاغل از شنبه مجاز به فعالیت هستند

به گزارش مجله هاستفا، رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه از روز شنبه 23 فروردین ماه 75 درصد واحدهای صنفی در سراسر کشور (بجز استان تهران) فعالیت خود را از سر می گیرند، گفت: لیست مشاغل پرخطر و کم خطر احتمالا تا آخر وقت اداری فردا اعلام خواهد شد.

75 درصد مشاغل از شنبه مجاز به فعالیت هستند

به گزارش خبرنگاران، سعید ممبینی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری در شبکه دوم سیما با اشاره به فعالیت سه میلیون واحد صنفی در سطح کشور، اظهار کرد: در طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند، اصناف و مشاغل به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند که مشاغل کم خطر در تهران از 30 فروردین و در سایر استان ها از 23 فروردین مجاز به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مشخص نماینده اصلی این دسته بندی است، گفت که این موضوع در کارگروه مشترکی بین اتاق اصناف ایران، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور و نیروی انتظامی مطرح شده است.

ممبینی با بیان اینکه اتاق اصناف در این گروه نقش عوامل مالی را برای بازگشایی واحدها آنالیز نموده، توضیح داد: سطح اشتغال یکی از مواردی بود که در نظر گرفته شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه تا این لحظه هیچ لیستی از مشاغل مجاز به فعالیت منتشر نشده، اظهار کرد: در خصوص دستورالعمل های بهداشتی هم بعضی از آن ها قبلا تهیه شده بود، اما باید با شریط فعلی انطباق داده می شد که تقریبا تهیه شده است و از فردا روی سایت قرار می گیرد.

وی مشخص عامل اصلی مشخص نماینده در اجازه بازگشایی واحدهای صنفی را میزان اجتماعی در واحدها عنوان نمود و گفت: به نظر می رسد بسیاری از صنوفی که در دسته بندی قبلی تعطیل شده بودند مجاز به فعالیت خواهند بود که احتمالاً بیش از 75 درصد صنوف را شامل می گردد. این 75 درصد از تاریخ 30 فروردین در تهران و 23 فروردین در سایر استان ها مجاز به فعالیت هستند و بازگشایی آن ها تدریجی نیست.

اصناف در تعطیلات چقدر هزینه دادند؟

ممبینی با بیان اینکه تا به امروز 570 هزار واحد صنفی فعال بودند، اظهار داشت که لیست صنوف پرخطر و کم خطر قطعی نیست و در طول زمان ممکن است تغییر کند.

به گفته رئیس اتاق اصناف ایران واحدهای صنفی طی مدتی که تعطیل بودند، روزانه 27 هزار میلیارد تومان هزینه برای حقوق و اجاره متحمل شدند. البته بازگشایی واحدها از تاریخ مشخص شده اجباری نیست.

وی در خاتمه با بیان اینکه درصد تخلفات اصناف در مرحله اول فاصله گذاری اجتماعی ناچیز بوده، پیش بینی کرد که در مرحله دوم هم نکات بهداشتی از سوی واحدهای صنفی رعایت گردد و گفت: اتاق های اصناف 1400 نفر بازرس دارند که می توانند در فرایند بازرسی به وزارت بهداشت یاری کند، اما این یک کار تخصصی است و اصناف بیشتر روی بحث اموزش و انتشار کتابچه و دستورالعمل ها فعالیت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگاران، روز یکشنبه پیش رئیس جمهور، در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد که کسب و کارهای کم ریسک در همه استان ها به جز تهران از شنبه 23 فروردین با مراعات پروتکلهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان فعالیت خود را آغاز نمایند. همچنین فعالیت های مالی تهران از روز شنبه 30 فروردین آغاز می گردد. در خصوص ادارات دولتی نیز مقرر شده از 23 فروردین با دو سوم نیرو از ساعت 7 صبح تا 14 بعد از ظهر فعالیت نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3531

به "75 درصد مشاغل از شنبه مجاز به فعالیت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "75 درصد مشاغل از شنبه مجاز به فعالیت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید