هدیه آسیاب آبی مهرنوش خانم به فقرا ، داستان خواندنی یک آسیاب که وقف نیازمندان شده بود ، بقایای این آسیاب کجاست؟

به گزارش مجله هاستفا، بقایای آسیاب کهک نشان از قدمت آبادی های اطراف محدوده محله مرزداران دارد. آسیابی که بانویی نیکوکار آن را وقف فقرا نموده بود تا با آرد کردن گندم، نان سر سفره نیازمندان تامین گردد. داستان خواندنی این آسیاب آبی و نان مخصوص آن را در ادامه بخوانید.

هدیه آسیاب آبی مهرنوش خانم به فقرا ، داستان خواندنی یک آسیاب که وقف نیازمندان شده بود ، بقایای این آسیاب کجاست؟

خبرنگاران - حسن حسن زاده: سال هاست که دوره آسیاب ها به سر آمده و حالا دیگر مشقت آسیاب کردن گندم برای پخت نان، جای خود را به ایستادن در صف نانوایی داده است. اما روزگاری در شهرها و روستاها و نیز در همین مرکز خودمان، گردانه آسیاب ها حکم چرخ دنده های اقتصاد را داشتند. اگر گردانه آسیاب از حرکت می ایستاد، دیگر آردی برای پخت نان وجود نداشت. برای همین است که می گویند آسیاب ها عمری به درازای نخستین روستاها و شکل گیری اولین جوامع بشری دارند. آسیاب ها از هزاران سال پیش تا همین چند دهه گذشته، نقطه کانونی روستاها بودند. از زمانی که کشاورزی انسان ها را یکجانشین کرد و نان به غذای اصلی آنها تبدیل شد، آسیاب ها هم حسابی فعال بودند؛ کشاورزان گندم می کاشتند و آسیاب ها هم گندم را برای پخت نان آرد می کردند.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

آسیابی که وقف فقرا شد

اگرچه دوران طلایی آسیاب های تهران هم با ساخت کارخانجات فراوری آرد به سر آمد و گردانه آسیاب ها یک به یک از حرکت ایستادند، اما هنوز هم بقایای مهمترین آسیاب ها تهران را می گردد در گوشه و کنار شهر پیدا کرد. آسیاب کهک در حوالی محله مرزداران، از همان آسیاب های خاطره انگیز است که به وسیله یکی از بانوان نیکوکار وقف فقرا شده بود. بازدید از بقایای این آسیاب خاطره انگیز که هنوز هم موسفیدان محله مرزداران و محله های اطراف روزگار رونق آن را به خاطر دارند، کار سختی نیست. اگر از بزرگراه یادگار امام (ره) راستا محله مرزداران را در پیش بگیرید، بقایای تنوره این آسیاب را که مثل برجکی خشت و گلی در میان درختان جا خوش نموده است خواهید دید. اکنون آخرین بقایای آسیاب کهک در خیابان شقایق و در محاصره آپارتمان های بلندمرتبه اطرافش قرارگرفته و هیچ نشانی از دوران طلایی خود ندارد. با وجود این، قصه ساخت و رونق این آسیاب که روزگاری عصای دست نیکوکاران برای تهیه نان سفره نیازمندان بود، شنیدنی است. علیرضا زمانی تهران شناس دراین باره می گوید: داستان آسیاب کهک با نام بانویی نیکوکار گره خورده است. در سند وقفی این آسیاب نام مهرنوش خانم خواهر لطفعلی خان فراش باشی به عنوان واقف آسیاب قید شده است. مهرنوش خانم آسیاب کهک را کمتر از دو قرن پیش، یعنی حوالی سال 1260 هجری قمری برای یاری به تامین معیشت فقرا (سادات و غیرسادات) و برگزاری مراسم تعزیه سیدالشهدا (ع) وقف کرد.

وقتی قلب آسیاب کهک از تپش ایستاد

آسیاب کهک، از آسیاب های آبی بود. اگرچه گفته می گردد قدمت آن به دوران زندیه می رسد اما سند وقفی به جای مانده از این آسیاب دست کم قدمت حدود 200 ساله این آسیاب را تایید می نماید. این آسیاب قدیمی تا دهه 40 شمسی هم فعالیت می کرد و کشاورزان آبادی های اطراف، برای آرد کردن گندم سراغ این آسیاب می رفتند. زمانی می گوید: آسیاب های تهران به علت ساخت و توسعه کارخانجات آرد در نقاط مختلف شهر از حرکت ایستادند. اما تعطیلی آسیاب کهک در دهه 40 علت دیگری هم داشت. فعالیت آسیاب آبی کهک به جریان آب قنات های طرشت و پونک وابسته بود. آب این دو قنات که به حوضچه آسیاب می رسد و پره های آسیاب را به چرخش در می آورد. اما به علت توسعه شهر و توسعه ساخت و سازها در محدوده شهرک غرب، آب قنات جاری در نزدیکی آسیاب به شهرک های تازه ساز اطرافش منتقل شد و در نتیجه عمر آسیاب کهک هم به سرانجام رسید. اگرچه بیش از 6 دهه از توقف فعالیت این آسیاب می گذرد، اما ساکنان قدیمی محدوده مرزدان هنوز طعم نان گرده را به خاطر دارند؛ نانی که با آرد این آسیاب پخته می شد و به دست مردم می رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مهر 1401 بروزرسانی: 27 مهر 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 11038

به "هدیه آسیاب آبی مهرنوش خانم به فقرا ، داستان خواندنی یک آسیاب که وقف نیازمندان شده بود ، بقایای این آسیاب کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدیه آسیاب آبی مهرنوش خانم به فقرا ، داستان خواندنی یک آسیاب که وقف نیازمندان شده بود ، بقایای این آسیاب کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید