لامپ های مناسب برای انواع لوستر را بشناسید

به گزارش مجله هاستفا، لوسترها علاوه بر زیبایی، روشنایی بخش خانه ها هستند. برای همین اندازه نوری که به وسیله آن ها پخش می گردد، مسئله بسیار مهمی در هنگام خرید لوستر است. همان طور که نوع لوسترها دنیای بسیار متنوعی را دربرمی گیرند، انواع لامپ لوستر نیز بسیار متنوع و متغیر هستند. رنگ لامپ ، شدت نور لامپ ، اندازه گرمای تولیدی، قیمت لامپ و توجه به انواع لامپ لوستر نکاتی است که هنگام خرید باید به آن ها دقت کنید.

لامپ های مناسب برای انواع لوستر را بشناسید
 • یکی از اولین نکاتی که در هنگام انتخاب لامپ لوستر باید به آن توجه کنید، توجه به رنگ و شدت نور بازتابی از لوستر است. به طورکلی سه نوع رنگ در لامپ های روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل رنگ های آفتابی، مهتابی و صدفی (یخی) است.
 • لامپ های آفتابی دارای رنگ زرد هستند که حالت غروب خورشید را تداعی می نمایند و برای اهالی خانه یا سالن نوری آرامش بخش به همراه می آورند؛ در نتیجه برای فضاهایی که ایجاد فضای ساکت و آرام در آن ها ارجحیت دارد، از جمله اتاق نشیمن، اتاق خواب و پذیرایی، استفاده از این نوع لامپ های لوستر توصیه می گردد.
 • لامپ های صدفی حد واسط آفتابی و مهتابی هستند و با توجه به طیف انرژی که ساطع می نمایند، بیشتر در فضاهای اداری مورد استفاده قرار می گیرند. اگر فضای شما جایی برای مطالعه و کارهایی از جمله طراحی است، لامپ مهتابی برای لوستر پیشنهاد می گردد.

در ادامه به آنالیز انواع لامپ لوستر و راهنمای خرید لامپ لوستر می پردازیم.

انواع لامپ مناسب برای لوستر

برمبنای سیر تکاملی استفاده از لامپ در لوسترها، لامپ های لوستر را می توان در دو گروه لامپ های نسل تازه و نسل قدیم تقسیم بندی کرد. بر این اساس در نسل قدیم، لامپ های رشته ای و پرمصرف قرار می گیرند که گرمای زیادی فراوریکرده و مصرف برق بالایی دارند؛ اما لامپ های نسل تازه در لوسترها را می توان در دو گروه لامپ های LED و لامپ های SMD تقسیم بندی کرد که مهمترین وجه تمایز آن ها کم مصرف بودنشان است.

در میانه رسیدن از لامپ پرمصرف به انواع لامپ های لوستر نسل تازه، لامپ های کم مصرف نیز پا به عرصه گذاشتند که به تدریج به علت خطرات زیست محیطی و آسیب هایی که به سلامتی وارد می کردند، مقبولیت خود را در بازار از دست دادند.

انواع لامپ کم مصرف

در لامپ کم مصرف یا CFL که یک نسل عقب تر از لامپ های LED و SMD وارد بازار مصرفی لوسترها شدند، بر پایه فسفر و جیوه روشنایی فراوری می گردد. جریان الکتریسیته منجر به فراوری بخار جیوه می گردد که در پی آن اتم های برانگیخته شده جیوه اشعه ماورا بنفش فراوری و با برخورد با فسفر درون لامپ نور فراوری می نمایند. لامپ های کم مصرف طول عمر بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند و بازدهی نور آن ها نیز 5 برابر لامپ رشته ای است؛ اما گاز جیوه موجود در آن و پرتوهای ماورا بنفش موجود در آن سرطان زاست و برای سلامتی مضر است.

لامپ کم مصرف سرپیچ شمعی E14 پراستفاده ترین لامپ لوستر است. حداکثر توان فراوریی لامپ لوستر E14 . 18وات است که معادل یک لامپ معمولی 100 وات نوردهی خواهد نمود. در تعداد بالایی از لوسترهای LED و SMD از این نوع لامپ های سرپیچ شمعی استفاده می گردد. امروزه غالب لامپ های نصب شده بر روی لوسترها از نوع LED و SMD هستند.

لامپ های ال ای دی (LED) و اس ام دی (SMD)

لامپ های ال ای دی با نام انگلیسی (Light Emitting Diode) و به معنی دیود، منتشرنماینده نور هستند که برای اولین بار در دهه 60 میلادی مورد استفاده قرار گرفتند. این لامپ ها در ابتدا با داشتن چراغ های قرمز، در وسایل الکترونیکی مورد استفاده بودند؛ اما به علت کم مصرف بودن، عمر طولانی و تکنولوژی تازه که امکان ایجاد طیف مختلفی از رنگ ها را فراهم کرد، به تدریج جای خود را در بین لوسترها و دنیای روشنایی باز کردند.

لامپ های LED انواع مختلفی را شامل می شوند که از جمله می توان به لامپ ال ای دی حبابی، لامپ ال ای دی گل، لامپ ال ای دی فیلامنتی، لامپ ال ای دی شمعی، لامپ ال ای دی هالوژنی، لامپ ال ای دی زیتونی، لامپ ال ای دی اشکی، قارچی، شلنگی و نوری اشاره نمود.

ظاهر لامپ های لوستر فیلامنتی شبیه لامپ های رشته ای قدیمی است و نوری تقریباً برابر همان لامپ ها دارند؛ اما وجه تمایز لامپ های لوستر LED، مصرف برق آن ها است، به طوری که نسبت به لامپ های رشته ای 85 درصد مصرف برق کمتری دارند. از جمله لامپ LED مخصوصی که برای لوستر مورد استفاده قرار می گیرد، لامپ LED شمعی است، هرچند که در بعضی از لوسترها همچنان از لامپ حبابی معمولی استفاده می گردد.

مزایا و معایب لامپ ال ای دی (LED)

مهمترین مزیت لامپ LED طول عمر آن است. اگر از لامپ لوستر LED استفاده می کنید از50 تا 60 هزار ساعت می توانید به طول عمر آن اعتماد کنید. با توجه به اینکه خاموش و روشن کردن لوستر ممکن است به دفعات رخ دهد، طول عمر لامپ لوستر LED فاکتور مهمی است؛ پس این نکته مثبت را در فکر داشته باشید که مقدار خاموش و روشن کردن این لامپ ها بر طول عمر آن ها تاثیری ندارد. از دیگر مزیت های لامپ های LED بازدهی نور بالای آن ها است. براساس برآوردها این لامپ ها ده برابر توان مصرفی بازده نور دارند.

اما لامپ های لوستر LED نقاط ضعفی هم دارند، از جمله مدل استفاده از لامپ لوستر LED به صورت سری است؛ که این مساله باعث می گردد اگر یکی از لامپ ها با مشکل روبرو گردد، تمامی لامپ های لوستر با مشکل روبرو شده و روشن نشوند.

لامپ لوستر اس ام دی (SMD)

لامپ های SMD نسل تازهی از لامپ های LED هستند که در طیف رنگی از آفتابی و مهتابی و به صورت چندتایی در کنار همدیگر قرار می گیرند. تمامی خصوصیات لامپ های LED بر این لامپ نیز حاکم است؛ اما دو ویژگی مثبت نسبت به آن دارد که مربوط به شدت نور و طول عمر است.

اگر لامپ لوستر SMD است، نور بیشتری در فضا خواهید داشت، به علاوه اینکه لامپ لوستر عمر طولانی تر، تنوع رنگ بیشتر و حجم بسیار کمتری هم دارد. صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش گرمای فراوریی به وسیله لامپ، از دیگر مزایای این نوع لامپ است. از انواع لامپ SMD موجود در بازار می توان به لامپ SMD حبابی، لامپ اس ام دی پرژکتوری و لامپ ال ای دی دانلایت اشاره نمود.

لامپ لوستر فیلامنتی

ظاهر این لامپ ها هیچ شباهتی به انواع لامپ های LED و رشته ای ندارد، به علاوه فناوری ساخت آن ها نیز فرق دارد و با القای الکتریکی کار می نمایند. درون لامپ های لوستر فیلامنتی سه سیم باریک در درون یک سیم مسی قرارگرفته اند که در حکم میدان مغناطیسی عمل می نمایند. در میدان مغناطیسی یک قوس جیوه ای ایجاد و نور ماورابنفش ایجاد می نماید که با چشم غیرمسلح قابل تماشا نیست.

نور ماوراءبنفش با مواد فسفورسنت موجود در لامپ برخورد و در نهایت نور فراوری می گردد. اگر هدفتان از لوستر بیشتر روشنایی است تا زیبایی، روی لامپ لوستر فیلامنتی حساب باز نکنید، چرا که نور زیادی فراوری نمی نمایند و تنها می توانید به فاکتور زیبایی آن اکتفا کنید. این نکته را درنظر داشته باشید که در بین لامپ لوستر فیلامنتی ، نوع سرپیچ شمعی آن پراستفاده تر هستند.

لامپ لوستر سوزنی

لامپ های سوزنی در انواع مختلف و کاربردهای مختلفی وجود دارند؛ اما لامپ های سوزنی در لوسترهای رشته ای و لوسترهای LED بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. قابلیت تعویض آسان لامپ لوستر سوزنی ، بعلاوه مقدار کوچک و شدت نور بالا و در نهایت صرفه جویی در مصرف برق، منجر به اقبال عمومی به آن شده است. به علاوه این نوع لامپ طول عمر بالایی، بیش از30 هزار ساعت دارد. مواد به کاررفته در بدنه لامپ سوزنی سفید است و در گروه لامپ های کوچک مقیاس قرار می گیرد.

احتمالاً لامپ لوسترهای قدیمی از نوع لامپ لوستر سوزنی بوده است، لامپ هالوژن گازی، G4، G9 نسل قدیمی لامپ های سوزنی هستند که مصرف بالاتری نسبت به نسل تازه دارند. البته مصرف G4 نسبت به G9 کمتر است و طول عمر بالاتری هم دارد. تازهترین نمونه لامپ های سوزنی، از نوع LED-SMD هستند که نور بیشتر و مصرف برق کمتری دارند و در نتیجه نسبت به لامپ های سوزنی قدیمی ارجح تر هستند. لامپ های سوزنی SMD روکش ژله ای دارند و به همین علت به آن ها لامپ سوزنی ژله ای نیز می گویند.

انواع لامپ های سرپیچ استارتی

از لامپ های سرپیچ استارتی در لوسترهای ریسه ای و در انواع مختلف استفاده می گردد که در ادامه آن ها را آنالیز خواهیم کرد.

 • لامپ های استارتی هالوژنی
 • لامپ های سرپیچ استارتی ال ای دی (LED)
 • لامپ سرپیچ استارتی اس ام دی (SMD)
 • لامپ سرپیچ استارتی سی او بی (COB)

 • لامپ های لوستر سرپیچ شمعی (E14)

 • لامپ های لوستر سرپیچ معمولی (E27)

 • لامپ های لوستر سرپیچ استارتی

برای تماشا آگهی های انواع لامپ کلیک کنید

لامپ های استارتی هالوژنی

این لامپ ها در گروه لامپ های پرمصرف و با حرارت فوق العاده بالا معرفی می شوند. مصرف برق این لامپ ها 50 وات برآورد شده است.

لامپ های سرپیچ استارتی ال ای دی (LED)

لامپ های سرپیچ استارتی ال ای دی (LED)نسل سوم از لامپ هایی هستند که از دیود نورافشان در آن ها استفاده می گردد. ویژگی این لامپ ها نسبت به لامپ های لوستر هالوژنی، مصرف کمتر و طول عمر بیشترشان است. در این نوع لامپ های لوستر به جای لامپ های پر مصرف از چند لامپ ال. ای. دی استفاده شده است و مصرف آن نیز بین 3 تا 6 وات است. به علاوه تنوع رنگ نیز در این لامپ های لوستر بالاست.

لامپ سرپیچ استارتی اس ام دی (SMD)

لامپ سرپیچ استارتی اس ام دی (SMD) ورژن به روز شده لامپ های سرپیچ استارتی ال ای دی هستند که کم مصرف تر بوده و پرنورتر نیز هستند.

لامپ سرپیچ استارتی سی او بی (COB)

اگر می خواهید لامپ لوستر شما در عین کم مصرف بودن، از شدت روشنایی بیشتری برخوردار باشد این مدل لامپ لوستر را مدنظر قرار دهید. وجود یک شیشه که مانند ذره بین عمل می نماید، باعث فراوری بیشتر نور در مقابل همتایان خود را در عین کم مصرف بودن در این نوع لامپ ها فراهم می نماید. سرپیچ لامپ های لوستر در انواع سرپیچ شمعی، سرپیچ معمولی و سرپیچ استارتی وجود دارند.

لامپ های لوستر سرپیچ شمعی (E14)

لامپ های لوستر سرپیچ شمعی (e14) پرمصرف، بین 40 تا 60 وات برق مصرف می نمایند که این عدد در لامپ های لوستر (e14) کم مصرف به 9تا 18 وات و در بین لامپ های لوستر (e14)، LED, SMD و لامپ لوستر (e14) فلامینی، به 3 تا 6 وات می رسد. بیشترین مقدار نور در بین این لامپ ها متعلق به لامپ های لوستر (e14) LED و لامپ لوستر (e14) SMD با ده برابر مقدار نور است. بالاترین میانگین طول عمر نیز مربوط به لامپ های لوستر (e14) SMD با 60 تا 80 هزار ساعت می رسد.

لامپ های لوستر سرپیچ معمولی (E27)

لامپ های لوستر سرپیچ معمولی (E27) در انواع پرمصرف و کم مصرف، LED و SMD وجود دارند. لامپ های لوستر (E27) پرمصرف 100 وات برق مصرف می نمایند، این عدد در لامپ های لوستر (E27) 9تا32 وات و در لامپ های لوستر (E27) نوع LED, SMD، بین 9 تا 20 وات است. بیشترین مقدار نور در این لامپ ها مربوط به لامپ های لوستر (E27) نوع LED, SMD است که مقدار نور آن ها ده برابر مصرف است. بیشترین میانگین طول عمر در این لامپ ها به نوع SMD مربوط است که 60 تا 80 هزار ساعت می رسد.

لامپ های لوستر سرپیچ استارتی

لامپ های لوستر سرپیچ استارتی در انواع هالوژنی، LED، SMD و COB وجود دارند. لامپ های لوستر سرپیچ استارتی 50 هالوژنی وات برق مصرف می نمایند، این عدد در لامپ های لوستر سرپیچ استارتی LED بین 3 تا 6 وات و در لامپ های لوستر سرپیچ استارتی SMD و COB بین 4 تا 6 وات است. بیشترین مقدار نور در این لامپ ها مربوط به لامپ های لوستر سرپیچ معمولی است که مقدار نور، 15 برابر مصرف است. بیشترین میانگین طول عمر در این لامپ ها به نوع SMD و COB مربوط است که 60 تا 80 هزار ساعت می رسد.

قیمت انواع لامپ لوستر

توجه به قیمت خرید لامپ لوستر نیز بسیار مهم است. با توجه به ابعاد لوستر، هرچه لامپ لوستر کم مصرف تر باشد، صرفه مالی بیشتری برای خریدار به همراه خواهد داشت.

 • در بین انواع لامپ های لوستر ، لامپ های پرمصرف مقرون به صرفه ترین قیمت را دارند.
 • بین انواع لامپ های معمولی نیز سرپیچ استارتی ها قیمت گران تری را دارند.
 • گران ترین لامپ های لوستر ، لامپ های سرپیچ معمولی SMD هستند. قیمت لامپ لوستر SMD از 14 هزار تومان به بالا آغاز می گردد.
 • پس از آن لامپ های سرپیچ استارتی COB بالاترین قیمت را به خود اختصاص داده اند؛

اما توجه به طول عمر و مصرف برق این لامپ ها، توصیه می گردد که بر روی خرید لامپ LED و SMD تمرکز کنید.

***

آگهی های انواع لامپ و چراغ را در خبرنگاران ببینید
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 10509

به "لامپ های مناسب برای انواع لوستر را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لامپ های مناسب برای انواع لوستر را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید