علت ایجاد اعتیاد به فضای مجازی چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، محققان معتقدند شبکه های فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام در کاربران خود ایجاد استرس می نمایند، که این پدیده به عنوان تکنو استرس شناخته می گردد.

علت ایجاد اعتیاد به فضای مجازی چیست؟

به گزارش ، محققان دانشگاه های لانکاستر انگلستان، بمبرگ و ارلانگن آلمان، طی تحقیقی به این نتیجه رسیدند که کاربران فضای مجازی در تقابل با استرس هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی، به نوعی خود را منحرف و سرگرم استفاده از ابزار های دیگر همان رسانه یا شبکه مجازی می نمایند.

کاربران فضای مجازی زمانی که دچار استرس در هنگام استفاده از فضای مجازی می شوند، به اعتیاد به فضای مجازی نزدیکتر می شوند. تحقیقی که بر روی 444 کاربر فیسبوک انجام شد، نشان می دهد کاربران زمانی که احساس استرس می نمایند، به فعالیت های متفاوت مانند، تبادل نظر با دوستان، مرور رویداد ها و ارسال مطالب جدید روی می آورند. این فعالیت ها، در طول زمان به اعتیاد به تکنولوژی می انجامد.

شبکه های فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام در کاربران خود ایجاد استرس می نمایند، که این پدیده به عنوان تکنو استرس در رسانه های اجتماعی شناخته می گردد. جالب اینجاست که وقتی کاربران با این استرس روبرو می شوند، به جای بستن برنامه یا استفاده کمتر، به قسمت های دیگر برنامه روی می آورند.

محققان دانشگاه لانکاستر انگلستان متوجه شدند که کاربران، زمانی که احساس استرس می نمایند، به جای آنکه از فضای مجازی خارج شوند و فعالیت دیگری انجام دهند، به نوعی خود را منحرف می نمایند و در همان فضا باقی می مانند. دکتر منیدیپا ترفدار رئیس مرکز فناوری های آینده در دانشگاه لانکاستر یکی از محققان این مقاله گفت: در حالیکه ممکن است ضد غریزی به نظر بیاید، اما کاربران فضای مجازی، زمانی که احساس استرس می نمایند به استفاده خود از همان رسانه ادامه می دهند.

دکتر کریستیان مایر از دانشگاه بمبرگ گفت؛ چون شبکه های اجتماعی از امکانات گسترده ای برخوردار هستند، کاربران هنگام احساس استرس با معطوف کردن حواس خود به یک جنبه دیگر از برنامه، خود را به نوعی تعامل استرس زا و از بین برنده استرس تبدیل می نمایند. این رفتار نهایتا به ایجاد اضطرار و افراط در استفاده از شبکه های اجتماعی می انجامد. در نتیجه کاربران به جای آنکه خود را از فضای شبکه اجتماعی جدا نمایند، به نوعی خود را در آن جای می دهند و به آن وصل می شوند و در آخر نوعی اعتیاد شکل می گیرد.

تکنو استرس به شکل های مختلف خود را نشان می دهد. در مواردی کاربر احساس می نماید که شبکه های اجتماعی به زندگی شخصی او هجوم آورده، یا باید میزان استفاده خود را با دوستانش وفق دهد. نوعی دیگر از تکنواسترس به مطالبه افراطی جامعه از کاربر، حجم بیش از حد اطلاعات و تغییرات مداوم در فضای خود شبکه اجتماعی مربوط می گردد.

محققان بر این باورند که دو نوع تقابل با تکنواسترس وجود دارد؛ یکی آنکه کاربر با انجام فعالیت های متفاوت خود را از فضای مجازی مجازی جدا کند. کاربر می تواند با قطع کردن ارتباط خود از فضای مجازی و صحبت با دوستان و خانواده، تجربه خود را با آن ها در میان بگذارد و زمان کمتری را در فضای مجازی بگذراند.

روش دیگر آن است که خود را با فعالیت های مختلف در همان برنامه درگیر کند و به سمت اعتیاد به شبکه های اجتماعی برود. هر چقدر که فرد زمان بیشتری را صرف یک شبکه اجتماعی می نماید، راحتتر یک فعالیت جدید در همان شبکه می یابد و متعاقبا به مصرف افراطی، تقابل استرس زا و اعتیاد به فضای مجازی نزدیکتر می گردد.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 239

به "علت ایجاد اعتیاد به فضای مجازی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ایجاد اعتیاد به فضای مجازی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید