عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه

به گزارش مجله هاستفا، مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره تهیه لباس فرم مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، درست این است که ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم.

عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نورعلی عباسپور در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه خانواده و انجمن های اولیاء و مربیان باید متناسب با شرایط موجود نقش آفرینی کنند گفت: اکنون عملا مدیریت آموزش در درون خانواده اتفاق می افتد و مدرسه پشتیبان است.

وی اضافه نمود: انجمن های اولیاء و مربیان حلقه واسطی میان مدرسه و خانواده هستند و تلاش کردیم برنامه ها را از طریق انجمن ها به خانواده ها منتقل کنیم.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعاملات انجمن های اولیاء و مربیان با خانواده ها بیشتر است و اغلب مدارس گروه هایی را با حضور انجمن ها تشکیل دادند و سعی می کنند که خانواده ها را بیشتر وارد فعالیت های آموزشی کنند اظهار کرد: قبلا شرایط اینگونه نبود که خانواده ها بخواهد تا این حد ورود کند، اما اکنون الزامی برای مشارکت خانواده ها به وجود آمده است.

عباسپور پیرامون گلایه هایی مبنی بر مقاومت برخی مدارس در بازگرداندن مبلغ باقیمانده هزینه سرویس مدارس در سال تحصیلی گذشته گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیاء و مربیان دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است. حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش آموز از سرویس استفاده می کند باید هزینه اش را پرداخت کند. منظور روز هایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

وی همچنین درباره اینکه چرا به شکایات اولیاء بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی شود؟ گفت: در هر منطقه ای مرکز رسیدگی به شکایات مستقر هستند و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند. اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است. ما گفتیم روز هایی که دانش آموز از سرویس استفاده کرده کسر شود و مابقی عودت داده شود.

عباسپور اضافه نمود: پول های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است. خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مراکز رسیدگی به شکایات در هرمنطقه به موضوع رسیدگی میکند عنوان کرد: شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می شود.

عباسپور ادامه داد: ما رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند که این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است. به همه مدیران مدارس تاکید می کنیم بازنگرداندن این پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه ای حق ندارد این چنین اقدام کند و اگر چنانچه با اولیای دانش آموز حساب و کتاب مالی دارد می تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

وی درباره تهیه لباس فرم مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مسائلی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چندبار دستور داده که اگر خلاف این موضوع رخ داد حتما پیگیری شود.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش اضافه نمود: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است. شورای مدرسه صلاحیت تصمیم گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی شرایط سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

وی درباره توقعات مالی مدارس از اولیاء نیز گفت: در ابتدا باید تاکید کنم که مطالبه گری اولیاء بسیار مهم است. یعنی این مطالبه گری می تواند جهتی را تغییر دهد. انتظار این است که خانواده در مسئله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است مطالبه گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

عباسپور اضافه نمود: در تلاشیم در بازنگری آیین نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه ای انجمن ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم گیری تبدیل کنیم و انجمن ها مطالبات خانواده ها را اجرایی کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش هایی که داریم رفتار کنیم. به نفع پدر و مادر هم هست که دانش اموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش آموز و معلم در ارتباط های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

وی اضافه نمود: باید دانش آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد. گاهی اوقات ممکن است مدرسه ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند. نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد کند.

عباسپور با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده شود که پشتوانه نظری دارد گفت: لباس فرم هویتی هم به دانش آموز می دهد و همه می دانند وی دانش آموز است. برخورد های تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش اضافه نمود: بچه در مدرسه الزامات رفتاری دارد که در منزل نیست. رابطه اولیاء با بچه ها رسمی نیست و اینکه چه ساعتی سرکلاس بنشینند و. مسائلی را برای خانواده ها ایجاد کرده است.

وی درباره موانع فعالیت انجمن اولیاء و مربیان گفت: مهره کلیدی مدیر مدرسه است و نگرش وی مهم است و مبنای انتخاب و انتصاب مدیر و یکی از شاخص های آن هم باید همین باشد که مدیر نگاه مشارکت پذیر و مشارکت جو داشته باشد.

عباسپور اضافه نمود: اصلاح موارد قانونی و ساختاری مهم است. اخیرا آیین نامه اجرایی مدارس در حال بازنگری است و تلاش کردیم حضور پررنگی داشته باشیم. در وظایف و اختیارات انجمن ها بر نقش همکاری تاکید شده است که در فوق برنامه ها و مباحث مالی و ... کمک کنند. تلاش کردیم نقش تصمیم گیری نیز برای اولیاء قائل شویم. در این صورت انجمن ضمانت اجرایی بالایی خواهد داشت که می تواند درباره موارد مختلف تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: انجمن اولیاء باید استقلال داشته باشد. اگر استقلال عمل را داشته باشد می تواند موثر واقع شود. در این بازنگری که باید به صحن شورای عالی برود پیشنهادات خود را ارائه کردیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دو هفته گذشته وزیر خواست مواردی که طی یک سال آینده قابل حل است را مطرح و دنبال کنیم گفت: یکی از مواردی که مطرح کردیم این بود که انجمن اولیاء در انتخاب مدیر مدرسه یک امتیاز و رای داشته باشد. نمی توانیم اولیاء را نادیده بگیریم. اصل کار خانواده است. اگر یک مدیر واجد شرایطی باشد که همه عوامل را ببیند و ساماندهی و راهبری کند بسیار مهم است. در سند تحول آمده است که خانواده ها باید در تمام مراحل سیاست گذاری تا اجرا نقش داشته باشند.

وی ادامه داد: در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم. مهم است که خانواده ها هم مطالبه گر باشند و مسئولان به دنبال آن باشند که متناسب با مطالبه ها سیاست گذاری کنند.

عباسپور با بیان اینکه در دوران کرونا نقطه نظرات اولیاء را دریافت کردیم و به تصمیم گیرندگان منتقل کردیم گفت: انتقاداتی درباره شبکه شاد مطرح شد در حالی که کسی که برمسند تصمیم گیری نشسته باید همه جوانب را ببیند. باید آسیب های یک تصمیم را هم ببینید. ما مکان امنی برای خانواده ها می خواهیم. اکنون بسکمک مسائل شبکه شاد رفع شده و اکنون آمادگی بیشتری برای استقبال از مهر ماه به وجود آمده است.

به گزارش ایسنا، محمدعلی اسماعیل زاده، مدرس دانشگاه و فعال نظام آموزشی نیز درباره کارایی انجمن اولیا و مربیان گفت: تجربه ای که طی سالیان گذشته داشته ام این بوده است که هرجا مدیر مدرسه همراه بوده فضا باز بوده است، اما هرجا نگاه مدیر مدرسه به انجمن اولیا و مربیان، نگاه قلک بوده است کار پیش نرفته است.

وی با اشاره به موانع پیش روی انجمن اولیاء و مربیان برای مشارکت فعالتر در امور مدارس اضافه نمود: ساختار است که رفتار ها را تعیین میکند. مدیر مدرسه در این ساختار چگونه انتخاب می شود؟ در آموزش و پرورش ایران موضوعی به نام کننده مجلس وجود دارد که به دلایلی به آموزش و پرورش چشم دارد و به محض اینکه انتخابات برگزار می شود کنندگان مجلس با همدیگر لابی می کنند که رئیس آموزش و پرورش استان عوض شود و بعد در سطوح دیگر برای تغییرات فشار می آورند.

اسماعیل زاده ادامه داد: این امر به دلایلی برایشان مهم است. اینکه مدیر مدرسه مشارکت پذیر باشد درست است، اما این مدیر طبق کدام ساختار معین شده است؟ او جوابگوی کسانی است که او را انتخاب کرده اند نه انجمن اولیا و مربیان.

این مدرس دانشگاه و فعال نظام آموزشی با بیان اینکه یک مرتبه چند سال پیش طرحی را پیشنهاد و به شورای عالی آموزش و پرورش ارسال کردیم مبنی بر اینکه فرایند انتخاب سلسله مراتبی مدیران مدارس تغییر کند و این انتخاب از پایین به بالا باشد اظهار کرد: انجمن اولیاء و مربیان هیچ نقشی در انتخاب مدیر مدرسه ندارند. علت نخست این است که در آموزش و پرورش حفظ اقتدار از بالا به پایین برایش جذاب است و از آن سو برای کنندگان مجلس هم جذاب است که بخواهند از این بستر رای آینده خود را تضمین کنند.

اسماعیل زاده در پاسخ به اینکه راهکار حرکت به این سمت و سو چیست؟ گفت: صورت مسئله روشن است؛ بچه های ما قرار است رشد کنند و ما باید کمک کنیم که این جهت را بهتر طی کنند. دولت گفته آموزش در حیطه وظایف اوست و هر زمانی خانواده ها خواسته اند نزدیک شوند آن ها را کنار زده اند و گفته اند لطفا شما دخالت کنید، اما دولت منابعی که برای این کار لازم است را به حد کافی در اختیار ندارد و الان دیگر حتی نمی تواند معلم هم تامین کند.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر قصه کرونا به وسط آمده و شرایطی که قبلا وجود داشت و چند ساعت بچه ها به مدرسه می رفتند و خیالمان راحت بود که مسئولیت به دولت سپرده شده تمام شد و الان خانواده باید مسئولیت آموزش را برعهده بگیرد. دولت می خواهد پشتیبانی هایی انجام دهد، اما خواهش ما این است که خیلی اذیتمان نکند و نگوید که فقط شبکه شاد داریم و لاغیر. دولت اجازه دهد از تکنولوژی استفاده کنیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4848

به "عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید