روایت زیباکلام از حمله به ستاد عدالت خواه و بازداشت نامزدها ، عدالتخواهان به کف خیابان های سیاست می آیند

به گزارش مجله هاستفا، رئیس ستاد جریان عدالت خواه در انتخابات مجلس با بیان اینکه تعداد کمی از آنان در بعضی حوزه ها به مجلس راه یافته اند، می گوید رسانه ها، عدالت خواهان را بایکوت خبری کرده بودند و به همین دلیل، عامه مردم هنوز به شناخت نسبت به این جریان نرسیده اند.

روایت زیباکلام از حمله به ستاد عدالت خواه و بازداشت نامزدها ، عدالتخواهان به کف خیابان های سیاست می آیند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرناپلاس، سعید زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و رئیس ستاد جریان عدالت خواه در انتخابات مجلس یازدهم درباره علل رأی نیاوردن لیست جریان عدالت خواه در تهران به ایرناپلاس می گوید: مانند همه پدیدارهای سیاسی و اجتماعی، این پدیدار هم چند علت دارد. یکی از علل این است که جریان عدالت خواه برای نخستین بار، بدون کمترین وابستگی و پیوستگی به جناح های قدرت و ثروت به میدان آمد. هر جریان دیگری با هر عنوانی هم برای نخستین بار وارد عرصه قدرت سیاسی شود، لاجرم به مقدار قابل توجهی ناشناخته می ماند و دیده نمی شود. بر این بی سابقگی، سیاست اکید حفظ استقلال از تمام جریان های آلوده و غیرمردمی را هم باید افزود. لازم است همین جا بیفزایم که بنده در محوری ترین کوره اعمال این سیاست در کارگروه ویژه بستن فهرست نامزدها حضور مستمر داشتم و خدای را شاکرم که این جریان عدالت خواه کمترین مماشات گفتمانی و اصولی در انتخاب نامزدها را اعمال نمی کرد؛ اگرچه برخی در روزهای منتهی به روز انتخابات اظهارات کاملاً کذبی را از همین جهت به ما نسبت دادند.

وی ادامه داد: یکی از آثار این پایبندی غیورانه بر آرمانهای انقلاب و پیش فروش نکردن استقلال رأی و عمل به صاحبان قدرت و ثروت و تمام نهادهای حکومتی، تنگدستی مالی و امکاناتی بود. هیچ یک از عوامل و فعالان ستاد عدالت خواهان ریالی در برابر کار و تلاششان دریافت نمی کردند و حتی بعضاً از جیب خود خرج هم می کردند.

  • با ضربات ایذایی غیرقانونی روبرو شدیم

رئیس ستاد عدالت خواهان درباره مشکلاتی که آنها با آن درگیر بودند، گفت: از تبعات این استقلال، یکی هم این بود که وقت و انرژی زیادی از ستاد گرفته می شد تا مکانی برای نشست خبری و یا نشست بزرگ عدالت خواهان فراهم شود. و تازه به محض قطعی شدن مکان، و فعالیت برای رسانه ای کردن برنامه، مطلع می شدیم که با فشار این یا آن نهاد، مکان مربوطه منتفی شده است.

زیباکلام درباره ویژگی های جریان عدالت خواه ازنظر خود، گفت: ازجمله آثار دیگر خصلت معامله ناپدیری جریان عدالت خواه و استقلال از تمام جریان های منحط و رانت خوار باسابقه، تحریم خبری از سوی عموم رسانه های نظام بود. در روز روشن، خبر بیست و سی شبکه دو سیما پس از گزارشی درباره دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب، خبر حضور جریان های بسیار کوچک را هم اعلام می کرد و بدون حتی ایما و اشاره ای اخبار جریان عدالت خواهی را کاملاً مسکوت می گذاشت. و چنین است حکایت سایر رسانه ها. آنها همگی به درستی متوجه شده بودند که برای این جریان بله قربان گویی و معامله بر سر منافع ملی و آرمانهای انقلاب، مطلقاً منتفی است.

وی ادامه داد: از آثار دیگر همین خصلت حریت و رهایی از انقیاد نهادها و شخصیت ها، این بود که با ضربات ایذایی غیرقانونی برخی نهادها، روبرو می شدیم. حمله غیرقانونی به ستاد اجرایی و بازداشت دو تن از نامزدها و دو تن از فعالین و ضبط و مصادره تمام اعلامیه ها که با امکانات بسیار محدود مالی فراهم شده بود و توهین و ارعاب و تهدید، نمونه دیگری از این قبیل محدودیت بود. بیفزایم که دست کم دو بار دیگر، فعالان میدانی ما در جریان توزیع اعلامیه ها، مورد ضرب و شتم جدی مأمورانی قرار گرفتند. با توجه به جمیع این عوامل، فقط معجزه الهی می توانست فهرست عدالت خواهان را وارد مجلس کند.

  • انتخابات گام نخست ما بود

زیباکلام همچنین در پاسخ به این پرسش که جریان عدالت خواه چه برنامه ای برای ادامه فعالیت خود دارد، توضیح می دهد: پیش از انتخابات هم گفته بودم که صرف نظر از فرجام انتخابات، ما عزم بر آن داریم که کارمان را ادامه بدهیم و این گام نخستین ما بود. برنامه اصلی ما ایجاد فرهنگ مطالبه گری و اعتراضی و ارتباط هرچه بیشتر با عامه مردم در کف خیابان های عرصه سیاست است. مهم ترین برنامه ما این است که با اقشار مختلف به ویژه با محرومان و مستضعفان ارتباط برقرار کنیم. برای ما محرز است که نهادها و رسانه های حکومتی حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی کم ترین امکانی برای وجود ما و بیان آرمان هایمان بدهند. اما به هرحال ما در این راستا گام برداشته ایم و وظیفه خود می دانیم که این راه را به حول و قوه الهی باثبات قدم ادامه بدهیم. آرمانهای انقلاب به طور مستمر در حال نقض است و عامه محرومان و مستضعفان به طور منظم در حال بیگانه شدن از این آرمان های تعالیبخش و عرصه سیاست هستند. و این یعنی، اضمحلال و براندازی از درون.

  • می خواهیم مانع از زوال مملکت و سیاست های مفسد شویم

رئیس ستاد انتخاباتی جریان عدالت خواه در پاسخ به این پرسش که چرا جریان عدالت خواه تصمیم گرفت که وارد عرصه انتخابات شود و کرسی های مجلس را به دست بیاورد، می گوید: بسیاری از سیاستمداران نظام در این چند دهه با تبعیض ها و اشرافی گری و غارت بیت المال صدمات زیادی به اعتماد مردم و مشروعیت و مقبولیت ملی زدند. ما تصمیم گرفتیم به میدان بیاییم و وارد عرصه قدرت شویم تا جلوی تخریب مملکت و اعتماد ملی را بگیریم. احساس کردیم با نشستن بیرون از عرصه قدرت و اعتراض و انتقاد کردن و برملا کردن تبهکاری های بسیاری از حاکمان به هیچ وجه مانع از این فرایند روبه زوال نمی شود. بنابراین احساس کردیم باید خودمان وارد عرصه شویم تا هم به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشیم و هم جلوی فرایندهای چپاولگرانه را بگیریم و با ایجاد برنامه های مثبت و ایجابی، مانع از سیاست های استضعافی و محرومیت زا شویم. همچنین سیاست هایی طراحی کرده بودیم که در جهت احیای آرمان های انقلاب و منافع ملی گام برداریم.

  • جایگاه خود را در مجلس یازدهم در زمان مناسبی اعلام می کنیم

زیباکلام در پاسخ به این پرسش که آیا از مرتبطان به جریان عدالت خواه افرادی رأی لازم برای انتخابات مجلس را به دست آورده اند، اضافه می کند: افرادی به صورت منفرد در سراسر کشور قابل شناسایی هستند که رأی آوردند اما در تهران پیروز نشدیم. تعداد بالایی نیستند اما خوشبختیم که تعداد کمی رأی آوردند. هرچند آمار وجود دارد اما بهتر است که در زمان دیگری به این موضوع بپردازیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2861

به "روایت زیباکلام از حمله به ستاد عدالت خواه و بازداشت نامزدها ، عدالتخواهان به کف خیابان های سیاست می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت زیباکلام از حمله به ستاد عدالت خواه و بازداشت نامزدها ، عدالتخواهان به کف خیابان های سیاست می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید