راه های جبران کمبود خواب

به گزارش مجله هاستفا، تهران (پانا) - بررسی ها نشان می دهند که عدم تحرک بدنی و کم خوابی به طور مستقل با افزایش خطر مرگ و یا بیماری های قلبی عروقی و همچنین سرطان ارتباط دارند.

راه های جبران کمبود خواب

به گزارش بهداشت نیوز، بر اساس نتایج یک مطالعه طولانی مدت و دارای داده های زیاد که به رهبری محققان دانشگاه سیدنی اجرا شده است، بالابردن سطح فعالیت بدنی به میزانی بالاتر از میزان توصیه شده هفتگی، می تواند آسیب های جدی ناشی از کیفیت پایین خواب را از بین ببرد.

به گفته مجریان این تحقیق، یافته های مطالعه ما حاکی از تأثیر هم افزایی احتمالی و تعامل بین این دو رفتار است. اگرچه هر دو رفتار فوق یعنی هم خواب خوب و هم فعالیت بدنی مناسب، برای سلامتی، حیاتی هستند، اما متأسفانه جوامع کنونی هم از کم تحرکی جسمی رنج می برند و هم از کیفیت خواب پایینی برخوردار هستند.

آن ها می گویند: با توجه به این که فعالیت بدنی ممکن است بیش از خواب قابل تغییر باشد، مطالعه ما انگیزه های سلامتی بیشتری را برای فعالیت بدنی به افراد ارائه می دهد و دلایل بیشتری برای تجویز فعالیت بدنی برای بیماران دارای مسائل خواب در اختیار متخصصان بهداشت قرار می دهد.

بررسی ها نشان می دهند که عدم تحرک بدنی و کم خوابی به طور مستقل با افزایش خطر مرگ و یا بیماری های قلبی عروقی و همچنین سرطان ارتباط دارند. اما درخصوص اثرات ترکیبی این دو عامل مهم بر سلامتی، اطلاعات اندکی وجود داشته است.

به همین دلیل، محققان بین المللی برای کاوش بیشتر در این مورد، اطلاعات حدود 380 هزار زن و مرد میان سال با میانگین سنی 55 سال را که در مطالعه بیوبانک انگلستان شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این بررسی ها نشان داد هرچه نمره خواب فرد پایین تر باشد، خطر مرگ ناشی از انواع بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی هم بیشتر است.

بر این اساس، بهترین شرایط سلامت در افرادی وجود دارد که علاوه بر داشتن فعالیت بدنی بالا، میزان خواب سالمی را هم داشته باشند. اما در صورت داشتن خواب بی کیفیت، آنان که از سطح فعالیت بدنی بالاتر از استاندارد معمول برخوردارند، می توانند سلامت خود را در شرایطی مناسب نگه دارند.

به بیان این دانشمندان، سطح فعالیت بدنی طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی یا WHO که معادل 600 دقیقه کار متابولیکی در هفته در نظر گرفته می شود و یا مقادیر بالاتر از آن، بیشتر مضرات کمبود خواب را که منجر به مرگ و میر می شوند را از بین می برد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7956

به "راه های جبران کمبود خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های جبران کمبود خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید