رئیس شورای اخلاق پزشکی روسیه کناره گیری کرد ، دلیل؛ فراوری واکسن روسی کرونا ، Sputnik V واقعا برای انسان بی خطر است؟

به گزارش مجله هاستفا، پروفسور الکساندر چوچالین پس از حمله شدید به واکسن Sputnik V هم زمان با ثبت رسمی آن از سمت خود استعفا کرد.

رئیس شورای اخلاق پزشکی روسیه کناره گیری کرد ، دلیل؛ فراوری واکسن روسی کرونا ، Sputnik V واقعا برای انسان بی خطر است؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از دیلی میل، در میان شک و تردیدهای کارشناسان غربی نسبت به ساخت واکسن ضد کرونا توسط روسیه، چوچالین درباره ایمنی آن تشکیک نموده بود و به طور خاص انگشت اتهام خود را متوجه دو پزشکی کرد که اخلاقیات را بر سر عجله در فراوری واکسن زیرپا گذاشته اند.

او پروفسور الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات Gamaleya در اپیدمیولوژی و میکروب شناسی و پروفسور سرگئی بوریسویچ، پزشک نظامی و ویروس شناس برتر ارتش روسیه را مقصر معرفی نموده است. آنها سر تیم های تحقیق و فراوری واکسن روسی کرونا بودند.

چوچالین ادعا می نماید از آنها سؤال نموده است: آیا شما تمام پروتکل های تصویب شده فدراسیون روسیه و جامعه علمی بین المللی برای فراوری واکسن را گذرانده اید؟ خب نه! این کار انجام نشده است. بنابراین، یکی از اصول اخلاقی پزشکی به شدت نقض شده است؛ اینکه هیچ کس آسیبی نبیند.

دکتر چوچالین (نفر وسط)، الکساندر گینتسبورگ (سمت چپ)، سرگئی بوریسویچ (سمت راست)

وی تأکید کرد: من از موضع بعضی از دانشمندان که اظهارات غیرمسئولانه ای در خصوص واکسن آماده شده داشته اند، اظهار تاسف می کنم.

اگرچه دلایل خاصی برای استعفای وی ارائه نشده است، اما چوچالین مدتی قبل در مصاحبه ای با مجله ای روسی، هشدار داد: در خصوص دارو یا واکسن، ما، به عنوان کارشناسان اخلاق پزشکی، دوست داریم قبل از هر چیز این داروها یا واکسن چقدر برای انسان بی خطر است.

او گفته: ایمنی همواره اولویت دارد. چگونه آن را ارزیابی کنیم؟ واکسن هایی که قرار است برای کرونا شوند، هرگز در انسان استفاده نشده اند و اثرگذاری و بی خطری آنها برای انسان ثابت نشده است. ما نمی توانیم پیش بینی کنیم که در بدن انسان چه تاثیری دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4847

به "رئیس شورای اخلاق پزشکی روسیه کناره گیری کرد ، دلیل؛ فراوری واکسن روسی کرونا ، Sputnik V واقعا برای انسان بی خطر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس شورای اخلاق پزشکی روسیه کناره گیری کرد ، دلیل؛ فراوری واکسن روسی کرونا ، Sputnik V واقعا برای انسان بی خطر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید