دیدار وزیر کشور ایران با وزیر امور داخلی تاجیکستان خبرنگاران

به گزارش مجله هاستفا، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز از سفر به تاجیکستان با رمضان رحیم زاده همرا وزیر امور داخلی این کشور دیدار و از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان بازدید کرد.

دیدار وزیر کشور ایران با وزیر امور داخلی تاجیکستان خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به تاجیکستان، بعداز ظهر امروز با وزیر امور داخلی این کشور ملاقات و گفتگو کرد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات، ضمن بررسی تحولات منطقه گفت: در منطقه خاورمیانه، افراطی گری، تروریسم، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و ناامنی، عمدتاً توسط کشور های خارج از منطقه ایجاد می شود.

دکتر رحمانی فضلی به مقاومت جمهوری اسلامی ایران در طول 42 سال در برابر فشار ها و تهاجمات خارجی اشاره کرد و علت بیشتر اتفاقات پیرامون ایران را خشم کشور های خارج از منطقه به خاطر استقامت، پایداری و استقلال جمهوری اسلامی و ایجاد امنیت و ثبات بدون نیاز به بیگانگان بیان نمود.

وزیر کشور همچنین با اشاره به وجود اشتراکات فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و زبانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان، شرح داد: ملت های دو کشور خواهان گسترش روابط فی ما بین هستند. دو کشور اشتراکات زیادی دارند و به دنبال صلح، ثبات، عدالت و امنیت در منطقه و در همه کشور ها هستیم. مردم ما نیز این انتظار را از ما دارند و ما آمادگی گسترش روابط میان دو کشور را داریم.

دکتر رحمانی فضلی تاکید کرد: کشور های منطقه و مردم منطقه خود می توانند مسائل و مسائل خود را حل کنند و به رغم فراز و نشیب هایی که در روابط فیمابین بوده است، بستر ها و اشتراکات فراوانی که بین ایران و تاجیکستان وجود دارد، ایجاب می کند که روابط دو کشور در راستا توسعه همکاری ها، سرمایه گذاری های مشترک اقتصادی و تجاری، ایجاد شرکت های مشترک پیش رود.

وزیر کشور با توجه به ماموریت های وزارت کشور جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و بحران و ثبت احوال برای همکاری در همه این زمینه ها با دولت تاجیکستان اعلام آمادگی کرد.

وزیر امور داخلی تاجیکستان نیز در این ملاقات، با توجه به تحولات منطقه ای و سابقه روابط و همچنین وجود مظاهر تروریسم و افراط گرایی خصوصا گسترش گروه های تروریستی در منطقه، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است که مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری بدون همکاری سایر کشور ها امکان پذیر نیست و با توجه به سابقه و تجربیات ایران، آماده همکاری در همه این زمینه ها هستیم.

در این گفتگو دو طرف بر اجرایی نمودن موافقتنامه همکاری های امنیتی و انتظامی دو کشور، همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، تروریسم و افراطی گری، مبارزه با تولید موادمخدر، مواد روانگردان و پیش سازه های آن و قاچاق این مواد، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مجرمین تحت تعقیب در چارچوب توافقات فیمابین، مبارزه با قاچاق آثار هنری، میراث فرهنگی، اسلحه، مهمات و مواد منفجره، تاکید کردند.

همچنین دو طرف با مشارکت در تقویت ساختار های منطقه ای مبارزه با مواد مخدر در چارچوب همکاری های دوجانبه و منطقه ای موافقت کردند.

تاکید بر همکاری و همراهی با یکدیگر برای اتخاذ مواضع مشترک نزد مجامع و سازمان های بین المللی و منطقه ای، تاکید بر حسن رفتار با اتباع و شهروندان یگدیگر و ارتقای همکاری های پلیس دو کشور در زمینه تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با انواع جرایم از دیگر محور های گفتگو های دو وزیر بود.

همچنین دکتر رحمانی فضلی در بازدید از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان مجدداً بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری جهت آموزش نیرو های پلیس، انتقال تجربیات و بهره مندی نیرو های تاجیکستان از تجارب نیروی انتظامی ایران تاکید کرد و گفت: با توجه به وسعت و تنوع همسایگان جمهوری اسلامی و با توجه به حوادث مختلف خصوصا مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر و مبارزه با تروریسم در سطح وسیع و همچنین تولیدات و تکنولوژی بالای ایران، جمهوری اسلامی ایران آماده تمدید قرارداد پیشین در این ارتباط است.

گفتنی است؛ آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان دوره های آموزشی متنوعی را برای پلیس از جمله پلیس مبارزه با قاچاق مواد مخدر، پلیس مبارزه با تروریسم و پلیس راهنمایی و رانندگی برگزار می کند. در سفر پیشین وزیر کشور ایران به تاجیکستان تفاهم نامه همکاری آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان با دانشگاه امین نیروی انتظامی منعقد شده است.

در جریان سفر وزیر کشوربه تاجیکستان، همچنین، معتمدیان استاندار خراسان رضوی در ملاقات با وزیر صنایع تاجیکستان درخصوص همکاری و حل مسائل شرکت های دولتی و خصوصی ایرانی در تاجیکستان رایزنی و دو طرف بر سرمایه گذاری مشترک و افزایش ارتباط استان های همجوار دو کشور تاکید کردند.

معتمدیان با استاندار ختلان نیز ملاقات و دو طرف در راستای توسعه روابط دو استان خراسان رضوی و ختلان گفتگو کردند. پیش از این رزم حسینی استاندار سابق خراسان رضوی در این خصوص با مقامات تاجیکستان گفتگو و مذاکره کرده بود.

دکتر رحمانی فضلی همچنین امروز با رئیس جمهور تاجیکستان ملاقات و گفتگو می کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6833

به "دیدار وزیر کشور ایران با وزیر امور داخلی تاجیکستان خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار وزیر کشور ایران با وزیر امور داخلی تاجیکستان خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید