خبرنگاران کام تلخ صنایع دستی شهرری از زهر کرونا

به گزارش مجله هاستفا، شهرری - خبرنگاران - این روزها که ویروس کرونا بر همه شئون زندگی بشری سایه افکنده است ، هنرمندان و فعالان صنایع دستی شهرری نیز از گزند این ویروس منحوس در امان نبوده و زیر فشار این بلا حال و روز خوبی ندارند و با آن دست و پنجه نرم می نمایند.

خبرنگاران کام تلخ صنایع دستی شهرری از زهر کرونا

در شهرستان ری 137 کارگاه فراوریی صنایع دستی، 70 پروانه فراوری انفرادی با بیش از 500 هنرمند فعال در این حوزه فعال هستند که در شرایط کرونایی حال و روز خوبی ندارند و مسائل اقتصادی ناشی از این ویروس گریبانگیرشان شده است.

این درحالی است که در سایه شیوع ویروس کرونا ؛ تعطیلی بازارچه های صنایع دستی ، نمایشگاهها و مراکز آموزشی این صنعت؛ هنرمندان و فعالان این بخش را با چالش های اساسی روبرو نموده و همت و برنامه ریزی مسئولان و همراهی هنرمندان را برای عبور از این بحران می طلبد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری به خبرنگار خبرنگاران گفت: با توجه به شیوع ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی در راستای مقابله با این بیماری تمامی بازارچه ها و نمایشگاه های صنایع دستی تعطیل شدند که این موضوع سبب بروز معضلاتی برای این قشر شد.

امیر مصیب رحیم زاده اضافه نمود: فراورینمایندگان صنایع دستی و افرادی که دارای کارگاه های فراوریی هستند در صورت عدم تعدیل نیرو مورد حمایت صنایع دستی قرار گرفته و به آنها تسهیلات 12 درصدی از سوی بانک ها ارائه می گردد.

وی خاطر نشان کرد: شیوع ویروس کرونا موجب متضرر شدن هنرمندان و آسیب به سرمایه در گردش آنها شد و مسائل اقتصادی را برای آنها ایجاد کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری افزود: هنرمندان صنایع دستی تمامی فراوریات و محصولات خود را در روزهای پایانی سال با برپایی نمایشگاه و بازارچه به فروش می رسانند که سال جاری به دلیل شرایط پیش آمده آنها نتوانستند در نمایشگاه و بازارچه ای شرکت نمایند و متضرر شدند.

رحیم زاده بیان کرد: در صورت دستورات ابلاغی از سوی ستاد مقابله با کرونا و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای جبران خسارات وارد شده به هنرمندان این حوزه، بازراچه و نمایشگاه هایی برای برطرف مسائل اقتصادی آنها ایجاد می گردد.

رکود بی سابقه صنایع دستی در کشور

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شبکه ملی مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه اوج فعالیت های اقتصادی به خصوص بازار داخلی در اسفند و فروردین ماه است اما شیوع ویرس کرونا موجب رکود بی سابقه و چالش عظیمی در این حوزه ها شد.

حسین بختکمک اضافه نمود: خانواده صنایع دستی به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بازارچه ها و بروز مسائل اقتصادی، متضرر شده و ضررو زیان دیدند.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا ضربه ای به جامعه صنایع دستی وارد آورد، خاطر نشان کرد: قشر هنرمند و کارگری که به وسیله فراوری و فروش صنایع دستی با روزمرگی امرار معاش می نماید بیشتر صدمه و آسیب دید.

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شبکه ملی مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور بیان کرد: زنان سرپرست خانوار که تعداد آنها در حوزه صنایع دستی هم اندک نیست دچار آسیب و ضرر اقتصادی شده و از نظر معیشتی با مشکل روبرو شدند.

تشکیل کارگروه گذر از بحران کرونا در حوزه صنایع دستی

وی افزود: کارگروه گذر از بحران کرونا در حوزه صنایع دستی و فرش دستباف با هدف برطرف معضلات هنرمندان صنایع دستی با حضورچندین تشکل ملی و استانی در حوزه فرش دستباف و صنایع دستی در فروردین سال جاری تشکیل شد.

بختکمک یادآور شد: در این کارگروه دو نامه سرگشاده خطاب به لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و جهانگیری معاون اول رییس جمهور نوشته و توضیح ماوقع شرایط صنایع دستی و فرش دستباف در ایران مطرح شد تا بخشی از آلام و عوارضی که به وجود آمده پیگیری و جبران گردد.

وی ادامه داد: در نامه درخواست شد تا حداقل برای 10 هزار نفر از هنرمندانی که احتیاجهای ضروری و اساسی دارند به میزان مبلغ پنج میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی مجلس و دولت در نظر گرفته گردد.

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شبکه ملی مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور افزود: با توجه به خسارت چند صد میلیاردی که در اثر شیوع ویروس کرونا به هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف ایرانی وارد شد در نامه به جهانگیری معاون اول رییس جمهور درخواست کردیم تا نسبت به تامین یا بخگرددگی سهم کارفرما جهت بیمه کارگران شاغل در واحدهای فراوریی صنایع دستی و فرش به مدت 6 ماه مساعدت گردد.

وی درادامه این مطلب اضافه نمود: درخواست دیگر از معاون اول رییس جمهور این بود که دولت نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه واحدهای فراوریی فعال برای تامین نقدینگی با حداکثر امکانات موجود اقدام انجام گیرد.

بختکمک تاکید نمود: پرداخت مبالغ به صورت علی الحساب به هر یک از کارفرمایان حوزه صنایع دستی و فرش در ازای هر کدام از کارگران شاغل در این مجموعه های دولتی به مدت 6 ماه و همچنین اعمال مشوق های اقتصادیاتی از دیگر خواسته های هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف بود تا بتوانند بخشی از مسائلی که با شیوع ویروس کرونا ایجاد شد را برطرف کرد.

این مسئول توضیح داد: خیرین در بخش آسیب پذیر کارگری، زنان سرپرست خانوار و افراد آسیب دیده ای که شناسایی شدند هم وارد عمل شده و به این قشر هم کمک و کمک برسانند و از آنها حمایت نمایند تا بتوان از این دوره بحرانی و مسائل ناشی از بروز کرونا عبور کرد.

35 درصد هنرمندان صنایع دستی زنان سرپرست خانوار هستند

دیر عامل و رییس هیئت مدیره شبکه ملی مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور گفت: بنا به آمار غیر رسمی به طور متوسط در کل کشور حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر هنرمند صنایع دستی فعال وجود دارد اما بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت، هنرمندانی که دارای مجوزهای فراوری انفرادی و کارگاهی بوده حدود 500هزار نفر هستند.

وی با بیان اینکه برطرف معضلات هنرمندان امری مهم و مورد توجه به شمار می رود، گفت: حدود 12 هزار کارگاه در سراسر کشور وجود دارد که حدود 60 تا 70 هزار نفر هم در این کارگاه ها فعالیت می نمایند.

بختکمک با بیان اینکه 600 تا 700 هزار نفر در حوزه صنایع دستی ثبت نامه شده اند، اضافه نمود:بخش بسکمک از هنرمندان و علاقمندان حوزه صنایع دستی دارای کارت های گواهینامه نامه مهارت فنی حرفه ای در رشته های صنایع دستی هستند.

وی خاطر نشان کرد: حدود 260 رشته درحوزه صنایع دستی در کشور وجود دارد که اقشار مختلفی در این بخش ها دارای گواهینامه مهارت فنی حرفه ای هستند.

مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شبکه ملی مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور گفت: اگر بپذیریم که حدود 2 میلیون نفر در حوزه صنایع دستی و حدود 2 میلیون نفر هم در حوزه فرش دستباف در کشور فعالیت و ارتزاق می نمایند، قشر حدود چهار میلیون نفری با شرایط موجود به شدت دچار چالش هستند.

وی خاطر نشان کرد: حدود 70 درصد ازهنرمندان صنایع دستی، زنان بودند که در حدود 35 درصد از آنها را زنان سرپرست خانوارتشکیل می دهند.

کرونا موجب تعطیلی مراکز آموزشی صنایع دستی شد

محمد ساریخانی هنرمند رشته منبت، پیکر تراشی (چند بعدی) که حدود چهل است در رشته های هنری صنایع دستی فعالیت می نماید، به خبرنگار خبرنگاران گفت: متاسفانه شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی مراکز آموزشی در حوزه صنایع دستی شده و هیچ گونه فراوریی در این ایام انجام نشده و همین امر موجب بروز مسائل و نگرانی هایی برای قشر هنرمند در عرصه صنایع دستی شده است.

وی اضافه نمود: هنرمندان صنایع دستی فعال و فراوری نماینده احتیاجمند حمایت و کمک های همه جانبه از سوی دولت و مسئولان مربوطه هستند تا بتوانند معضلات اقتصادی خود را که در اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارشان شده را تا حدودی برطرف نمایند.

این هنرمند صنایع دستی گفت: امروز احتیاج اصلی هنرمندان در حوزه صنایع دستی حمایت همه جانبه دولت ومسئولان مربوطه است تا بتوانند بدون دغدغه خاطر و مسائل به ویژه در زمینه معیشتی به فعالیت بپردازند.

وی یادآور شد: حدود بیست سال مربی آموزشی در رشته منبت و پیکر تراشی بوده و در این زمینه آموزش به مقاطع سنی مختلف ارائه می دهد اما متاسفانه شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی آکادمی ها و بروز مسائلی و خسارات ناشی از این بیماری شده است.

ساریخانی تاکید نمود: شرایطی کنونی و رکود فعالیت های اقتصادی و هنری احتیاجمند حمایت دولتمردان از جامعه هنرمندان صنایع دستی است تا آنها بتوانند این دوره بحرانی و سخت را بگذرانند.

حمایت بهزیستی اولویت اصلی و درخواست هنرمندان معلول

حمیدرضا جابری هنرمند رشته زیور آلات و معلول ضایعه نخاعی به خبرنگار خبرنگاران گفت: هنرمندان صنایع دستی با شیوع ویروس کرونا دچار خسارات و آسیب های جدی شده و در زمینه معیشت و اقتصاد با مسائلی روبرو شدند.

وی ادامه داد: عدم درآمد و کساد بازار در رشته های هنرهای صنایع دستی موجب شد تا این قشر متضرر شوند و علیرغم بازگشایی بعضی اصناف و فروشگاه ها اما همچنان بازار خرید هنرهای صنایع دستی بی رونق مانده است.

جابری حمایت همه جانبه از معلولان را امری مهم و مورد تاکید برشمرد و خاطر نشان کرد: حمایت سازمان بهزیستی و دولت از مطالبات و خواسته های اصلی و مهم قشر هنرمندان معلول در این شرایط به شمار می رود.

وی اضافه نمود: گرانی مواد اولیه درزمینه فراوری زیور آلات، رکود فراوری، نبود مشتری و کسادی بازار معضلات این قشر را دو چندان نموده و حمایت از آنها را از سوی نهادهای دولتی می طلبد.

این هنرمند رشته زیور آلات خاطر نشان کرد: از اسفند ماه که اوج کار و فروش محصولات هنری بود کارها به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شد و متاسفانه هیچ گونه نمایشگاه و بازارچه ای برای عرضه محصولات هنری و صنایع دستی برگزار نشد.

وی حمایت از صنایع دستی را از دولتمردان خواهان شد و گفت: صنایع دستی از مشاغل درآمد زا و اشتغال زا و همچنین کسب ارزش اضافه نموده برای کشور است و حمایت مسئولان این حوزه و کشور از قشر هنرمندان صنایع دستی به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

جابری بیان کرد: ظرفیت فراوری سنگ های قیمتی و مواد اولیه زیورآلات به حدی بالا است که هیچ احتیاجی به واردات نیست و مسئولان هزینه ها را می توانند در حوزه های مهم تر تخصیص دهند.

وی گفت: مواد اولیه، اجناس و ابزار مورد احتیاج هنرمندان صنایع دستی احتیاجمند نظارت گسترده و مورد توجه است تا افراد سودجو و فرصت طلب نتوانند از این شرایط و شرایط به نفع خود سوء استفاده نمایند.

این هنرمند رشته زیورآلات گفت: معلولان در حوزه صنایه دستی و هنری فعالیت های بسکمک را انجام می دهند و از ظرفیت و پتانسیل بالا و مطلوبی برخوردار هستند اما آنها به حمایت نهاد و سازمان های دولتی مربوطه احتیاج دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4003

به "خبرنگاران کام تلخ صنایع دستی شهرری از زهر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کام تلخ صنایع دستی شهرری از زهر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید