خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله هاستفا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان مشاهده می گردد.

خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان

جریان چیست؟

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: امروز همه نگاه ها به این استان جلب شده و یکی از مؤلفه هایی که دستخوش تغییرات است صنعت گردشگری بوده که به عنوان صنعت دوم جهان شناخته شده است.

او پیرامون خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: از سال 96 به بعد تأسیسات گردشگری در استان از 40 مورد به 200 مورد افزایش یافته و این اتفاق خود زیرساخت ها را مقداری دچار تغییر و تحول نموده و امروز گردشگری این استان صاحب نام و آوازه شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: کمپین گردشگری سیستان را ببینیم، بلوچستان را بشنویم اتفاقات خوبی را رقم زده و امروز گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور به این استان سفر می نمایند که البته کرونا تا حدودی در این امر تأثیر داشته اما از ابتدای سال برنامه ها به صورت مجازی با اجرای نوروزخانه در ایام نوروز و سایر برنامه های مجازی در طول سال رونق پیدا کرد.

او اظهار کرد: سیستان و بلوچستان و ظرفیت های فراوانش در قالب کاروان های گردشگری معرفی شده و در بعضی استان ها دفتر خدمات گردشگری نیز راه اندازی شده است.

جلالزایی بیان نمود: افزون بر 100 ماشین کمپر به استان رفت وآمد کردند که این امر گردشگری لوت و کویرنوردی را تقویت می نماید.

او گفت: با وجود تمام تنگناها، گردشگری استان تعطیل نشده و اکنون درصد فضای اشغال شده در چابهار بالای 90 درصد است و تمام اقامتگاه های بوم گردی صاحب شناسنامه مشخص و معین هستند و به هر فردی که در این زمینه اقدام کند به فوریت مجوز اعطا می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در حال حاضر افزون بر 100 تا 110 واحد بوم گردی در استان فعالیت می نمایند.

او یادآور شد: در حوزه گردشگری بالغ بر 100 پروژه سرمایه گذاری از طرف اداره کل استان و 300 پروژه از سوی بخش خصوصی و با حمایت این اداره کل در حال احداث است.

جلالزایی ادامه داد: در کوشش بودیم تا اولین رویداد گردشگری ساحل نشینان کشور با موضوع سیستان و بلوچستان و اولین اجلاس گردشگری وزرای حاشیه اقیانوس هند را برگزار کنیم که متأسفانه به دلیل وجود کرونا فعلا امکان پذیر نیست.

او با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان استان چهارفصل است و ظرفیت گردشگری فراوانی دارد، اظهار کرد: کرونا از نیمه اسفند سال گذشته تا خاتمه دی امسال 1440میلیارد ریال خسارت در حوزه گردشگری استان وارد نموده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان بیان نمود: یکی از بزرگترین معضلات حضور گردشگران در این استان هزینه بالای پرواز و حتی رفت وآمد به صورت زمینی است که گران ترین راستا محسوب می گردد که در این زمینه بسته های ارزان قیمت پیشنهاد شده است.

او ادامه داد: در این حوزه قصد داریم در دوران پساکرونا با برگزاری دوره های آموزشی، توانگری کارآموزان را محک زده و در فروش محصولات اقدامی انجام دهیم که این گروه ها با مرکزیت خانه خلاق صنایع دستی به عنوان اولین خانه خلاق نظام جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت و نگاه خاص و با همکاری پارک علم و فناوری اتفاقاتی را رقم بزند تا به سمت علمی و پژوهشی شدن صنایع دستی قدم برداریم.

جلالزایی گفت: ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی و شهر ادیمی به عنوان شهر ملی خامه دوزی معرفی شده و تلفیق سوزن دوزی و خامه دوزی تأثیر زیادی دارد که توانسته ظرفیت های سوزن دوزی و خامه دوزی را افزایش دهد.

او بیان نمود: از 51.5 درصد جمعیت روستانشین سیستان و بلوچستان حدود 85 درصد بانوان در زمینه صنایع دستی فعالیت می نمایند و قصد داریم صنایع دستی این استان را به تمام نقاط جهان صادر کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: صنایع دستی این استان بیشتر به صورت چمدانی صادر می شد، اما در حال حاضر از مبادی رسمی و گمرکی صادر می گردد.

او گفت: گاراژ ملک به عنوان اولین بازار فروش صنایع دستی با همین موضوع راه اندازی می گردد و گردشگری و صنایع دستی را با هم در این مکان تلفیق خواهیم کرد که 30 تا 50میلیارد ریال برای تجهیزات کامل این مکان احتیاج است.

جلالزایی ادامه داد: همچنین آموزش هایی برای توانمندسازی صنعتگران در نظر گرفته شده تا شکل صادرات صنایع دستی و نوع محصولات به سمت بازارپسندی بیشتر تغییر کند، در سراوان نیز به صورت خاص و مشخص کوره سفال را به داخل خانه ها بردیم تا خانواده ها را به سمت و سویی سوق دهیم که سفال را در خانه فراوری نمایند و سایتی به سه زبان تعریف شده که محصولات صنایع دستی را به صورت آنلاین و زنده به فروش می رساند.

او متذکر شد: در حوزه میراث فرهنگی سعی کردیم کار بازسازی بسیاری از آثار را انجام دهیم و اعلام شد سرمایه گذار ورود کند تا نگهداری بیشتر از قبل بر روی آثار تاریخی صورت گیرد و آثار فرسوده نشوند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: برای مشخص حریم ها اقداماتی در حال اجرا است و در شهر سوخته نیز بعد از کرونا، کاوش ها ادامه خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه بدنبال سرمایه گذار هستیم تا در بحث های میراث فرهنگی ورود نمایند، اضافه کرد: در شهر سوخته نیز سوئیت های اقامتی برای پژوهشگران و سایر گردشگران بزودی افتتاح خواهند شد و در کلپورگان نیز این سوئیت ها ایجاد شده تا جوابگوی احتیاج علاقمندان به ویژه پژوهشگران باشد. جلالزایی مطرح کرد: حوزه میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان حوزه گسترده ای است و بر همین اساس چندین پروژه در بحث جهش فراوری داریم که تا خاتمه سال راه اندازی خواهند شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: همگردی
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6660

به "خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت 1440 میلیاردی کرونا به گردشگری سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید