خبرنگاران حضور خارجی ها در بورس کالا

به گزارش مجله هاستفا، تهران - خبرنگاران - مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل معتقد است که با توجه به اقدامات بورس کالای ایران در حوزه بین المللی، امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا و توسعه نقش فراملی این بورس دور نخواهد بود.

خبرنگاران حضور خارجی ها در بورس کالا

کشف نرخ کالاهای گوناگون یکی از اصلی ترین وظایف بورس های کالایی در دنیاست. این بورس ها محلی برای حضور آزادانه خریداران و فروشندگان محصولات مختلف است که می توانند بر سر یک قیمت معین که از تلاقی میزان عرضه و تقاضا برآمده است، کالای معینی را مورد معامله قرار دهند.

در ایران نیز 12 سال است که از تاسیس بورس کالا می گذرد و این بورس طی این سال ها توانسته بازار شفافی را برای انجام معاملات محصولات در سه بازار فیزیکی، مشتقه و بازار مالی فراهم آورد.

بهادر بیژنی امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران در امور بین الملل در مورد نقش های بورس کالای ایران در اقتصاد کشور گفت: بورس کالا از ابتدای راه اندازی تا به امروز نقش بسیار اساسی را در اقتصاد کشور ایفا نموده است؛ به طوریکه از لحاظ کشف واقعی قیمت کالاها و شفافیت معاملات شاهد تحولات اساسی در صنایع بوده ایم.

بیژنی با بیان اینکه ارزیابی آمار کل معاملات اجرا شده در بازار سرمایه به ما نشان می دهد که بورس کالا درصد بالایی از ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است، گفت: این موضوع نشان دهنده رشد روزافزون بورس کالا و اهمیت دادن به آن از سوی مسوولان و فعالان صنایع و بازار است.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به نقش بورس کالا در توسعه زیرساخت و فراوری صنعت فولاد و پتروشیمی و همچنین حذف واسطه گران از این بازارها گفت: واقعی شدن قیمت محصولات در صنعت فولاد و پتروشیمی به طور مستقیم در توسعه این صنایع و انتقال سود به فراوری مرتبط بوده است.

وی توضیح داد: قیمت یک محصول نهایی به طور مستقیم مرتبط با یک زنجیره فراوری متشکل از مواد اولیه ای است که به یکدیگر متصل هستند، بنابراین زمانی که شاهد شفافیت بازار مواد اولیه این محصولات در بورس کالا باشیم، قیمت محصول نهایی هم شفاف خواهد شد.

به اعتقاد بیژنی، با توجه به وسعت و فراگیری مواد اولیه و واسطه ای در صنایع فلزی، معدنی، پتروشیمی، نفتی و کشاورزی در سایر صنایع و بازارها، عرضه این محصولات در بورس کالا و شفافیت حاصل شده در سایر بخش ها و کلیات اقتصاد پررنگ بوده است.

حضور خارجی ها در بورس کالا

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل گفت: بورس کالا در چند سال گذشته تحولات بسیار مهمی را داشته و به نظر می رسد با توجه به ظرفیت های موجود، شاهد افزایش نقش بورس کالا در اقتصاد کشور باشیم. همچنین بورس کالا علاوه بر گسترش حوزه فعالیت خود در بازار داخلی، اقداماتی را در جهت توسعه فعالیت ها در سطوح بین المللی در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: محصولات قابل توجهی در بورس کالا عرضه می گردد که مصرف نمایندگان خارجی به عنوان مشتریان اصلی این کالا در حال استفاده از آنها هستند و در بعضی از مواقع این خریداران خارجی به وسیله طرف های ایرانی اقدام به خرید محصولات مورد احتیاج خود از بورس کالا می نمایند.

بیژنی گفت: در صورتی که زمینه تعامل و همکاری معاملاتی بورس کالای ایران با بورس دیگر کشورها فراهم گردد، می توان چندین محصول ایرانی را به طور مستقیم و با شفافیت قیمتی به کشورهای خارجی عرضه کرد تا نقش بورس کالا به یک نقش فراملی و بین المللی تبدیل گردد.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان نمود: در حوزه بین المللی، بورس کالا از چند سال پیش مذاکرات متعددی را با بازارهای هدف خود انجام داده که بعضی از آن با امضا موافقتنامه و تعریف پروژه بین بورس کالای ایران و دیگر کشورها همراه بوده است؛ اکنون هم مذاکراتی در حال اجرا است تا نقش بورس کالا فراملی گردد.

اهمیت بورس کالا برای اقتصاد

وی با تاکید بر اینکه در تمام سطوح مدیریتی کشورمان اعتقاد به کشف قیمت به شیوه درست، شفافیت معاملات و حذف زمینه سوء استفاده ها وجود دارد، گفت: این اعتقاد از جمله مواردی است که ارزش بورس کالا را در اقتصاد ملی بالا می برد و روز به روز بر نقش های این بازار به منظور یاری به تعادل مالی و رونق فراوری افزوده می گردد.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل در سرانجام به ورود بورس کالا به حوزه محصولات کشاورزی اشاره نمود و گفت: بورس کالا در حوزه کشاورزی برای کشاورزان اقدام قابل توجهی را انجام داده و تعداد بسیار زیادی از این کشاورزان را توانسته تحت پوشش خود قرار دهد، به طوریکه عرضه چند محصول کشاورزی از سوی دولت به بورس کالا واگذار می گردد و به تازگی نیز شاهد رونق معاملات زعفران، زیره و پسته به عنوان محصولات ارزشمند ایرانی هستیم که در به مرور شاهد گستردگی عرضه کالاهای کشاورزی و آشنایی عموم کشاورزان با کارنمودهای بورس کالا خواهیم بود.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3501

به "خبرنگاران حضور خارجی ها در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حضور خارجی ها در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید