جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری ، DNA تحویل ایران می شود

به گزارش مجله هاستفا، رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی جزئیات جدیدی از پیگیری های پرونده فوت قاضی منصوری در رومانی را تشریح کرد.

جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری ، DNA تحویل ایران می شود

به گزارش گروه اجتماعی مجله هاستفا، جسد غلامرضا منصوری ساعت 14:30 روز جمعه سی ام خرداد، در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد؛ براساس آنچه رسانه های رومانی با استناد به نتایج اولیه کالبدشکافی، گزارش داده اند مرگ او در اثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده است.

منصوری متهم ردیف نهم پفراینده مرتبط با اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه بود؛ به گفته رسول قهرمانی نماینده دادستان، منصوری یک ماه بعد از دستگیری طبری، تلفن خود را در ایران گذاشت و از ایران خارج شد.

سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی در مورد اینکه چرا منصوری در رومانی در بازداشت نماند، اینگونه شرح داده بود: زمانی که برای یک متهم اعلان قرمز صادر شود، دادگاه کشوری که متهم در آن حضور دارد، بر اساس مستندات کشور درخواست کننده اعلان قرمز، برای محاکمه وی زمانی را معین می کند، نوبت دادگاه آقای غلامرضا منصوری نیز در تاریخ 22 تیر معین شده بود، متهمی که برایش اعلان قرمز صادر شده، تحت نظر پلیس و قوه قضائیه آن کشور قرار خواهد داشت. همچنین متهم یا باید بازداشت شود و به زندان برود یا اینکه تحت الحفظ و ممنوع الخروج باشد، درباره آقای منصوری با توجه به شرایط کرونایی، حکم قاضی رومانی مبنی بر بازداشت وی در زندان نبود و برای ما نیز در نامه ای اعلام کردند که تا تاریخ برگزاری دادگاه، زیرنظر پلیس و قوه قضائیه خواهد بود و ممنوع الخروج است.

این مقام انتظامی همچنین از مکاتبات پلیس در مورد مرگ منصوری سخن گفت و افزود: با توجه به تحت نظر بودن متهم، پلیس رومانی باید شرح دهد که چه اتفاقی برای منصوری روی داده که منجر به مرگ وی شده است، منتظریم تا شرح ماوقع برای ما ارسال شود تا با هماهنگی قوه قضائیه سایر اقدامات را انجام دهیم..

اما امروز و به فاصله حدود دو هفته ای از مرگ منصوری، سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل ناجا، در گفت و گویی در مورد ابهامات و آخرین اخبار پفراینده منصوری شرحاتی را ارائه کرد.

سردار شیرزاد در پاسخ به این سوال که پلیس ایران دقیقا چه زمانی متوجه مرگ منصوری شد؟ گفت: بعد از این اتفاق، نامه ای از پلیس بین الملل بخارست به پلیس بین الملل تهران ارسال شد، در این نامه شرحاتی در مورد مرگ منصوری داده و همچنین عنوان شده بود که این فرد خودکشی کرده و جنازه آن به واحد جنایی بخارست منتقل شده است، در این نامه هویت فرد فوت شده، غلامرضا منصوری عنوان شده بود.

رئیس پلیس بین الملل ناجا، افزود: بعد از این اتفاق خبر به بازپرس پفراینده مرتبط با منصوری منتقل شد، در مورد این حادثه قوه قضائیه سوالاتی داشت، مجموعه سوالات دستگاه قضا، به پلیس اینترپل ارسال و از پلیس بین الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکمیلی را به پلیس بین الملل تهران ارسال کند.

شیرزاد با بیان اینکه یکی از درخواست های ایران از پلیس رومانی، اعزام یک تیم کارشناسی برای بررسی میدانی صحنه حادثه بود، اظهار کرد: پلیس رومانی خواهان پیگیری این درخواست از جهت دیپلماتیک شد و به همین خاطر، از طریق قوه قضائیه درخواستی از جهت دیپلماتیک برای کشور رومانی ارسال شد.

وی در مورد نحوه ارتباط و تعامل با پلیس بین الملل رومانی برای پیگیری این پفراینده، بیان نمود: پلیس های بین الملل از طریق یک سامانه داخلی به نام هر روز هفته و 24 ساعته دائما باهم در ارتباطند، در این سامانه اخبار و درخواست ها رد و بدل می شود و در مورد مجرمین تبادل نظر می شود، پلیس اینترپل بخارست هم یکی از این پلیس ها است که ارتباط دائمی با پلیس اینترپل تهران دارد.

این مقام انتظامی در مورد عملکرد پلیس بین الملل بخارست در این حادثه، بیان نمود: پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرد، آنچه که در توان داشته در اختیار پلیس بگذارد، اما گاهی به خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت هایی به وجود آمده و آن ها اعلام کردند از جهت دادستانی و دستگاه قضایی رومانی برای برخی هماهنگی ها و ارسال مستندات باید عبور شود. اما با وجود این محدودیت ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه بر این پیگیر هستند که درخواست های متعدد ما، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در مورد برخی ابهامات و مطالب مطرح شده در مورد زنده بودن منصوری، گفت: بعد از اعلام رسمی خبر این حادثه، بلافاصله از اینترپل بخارست در مورد هویت فرد فوت شده و نحوه حادثه سوال شد و آن ها در مستنداتی که اخیرا مطرح کردند شرح داده اند که فرد فوت شده، بر اساس مستندات و مدارکی که به همراه داشته معین هویت شده و مرگ این فرد را پلیس رومانی به نام غلامرضا منصوری تایید و برای ما ارسال کرده است.

وی البته این نکته را هم افزود: برای معین قطعی هویت فرد فوت شده، حتما به مستندات دیگری از جمله دی ان ای نیاز است، و درخواست پروفایل دی ان ای ارسال شده و پلیس اینترپل رومانی هم اعلام کرده که پروفایل دی ان ای در دست آماده سازی است و به زودی به ایران ارسال می شود.

این مقام انتظامی درخواست دیگر ایران را اعلام شرح کامل ماوقع، بیان نمود و افزود: حضور تیم کارشناسی جنایی در محل حادثه، میدان عمل و مواضعی که مستندات این اتفاق در آنجا نگه داری می شود درخواست اصلی ایران بوده و همچنان پیگیر به نتیجه رسیدن این درخواست هستیم.

شیرزاد در مورد مطالب مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه ها در مورد عامل و یا عوامل مرگ منصوری نیز، بیان نمود: تا به امروز هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی در مورد عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و پلیس رومانی قول داده در روز های آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار پلیس بین الملل تهران قرار دهد.

این مقام انتظامی همچنین بیان نمود که تنها مرگ غلامرضا منصوری و هویت جنازه توسط پلیس رومانی اعلام رسمی شده و مستند دیگری در مورد عامل و یا عوامل این مرگ ارسال نشده است.

شیرزاد در ادامه مجددا تاکید کرد علیرغم مدارک ارائه شده توسط پلیس بین الملل رومانی، ایران پیگیر دریافت مدارک معین هویت قطعی است.

وی در مورد خبر های مطرح شده در مورد حضور یک ایرانی، لحظاتی قبل از مرگ منصوری در هتل محل اقامت او، با تکذیب این دست از اخبار، تاکید کرد: هیچ پیام رسمی از سوی اینترپل در مورد این موضوع ارسال نشده است و بحث های مطرح شده در رسانه با توجه به اینکه پیامی از سوی پلیس بخارست ارسال نشده مورد تایید نیست.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در خاتمه در مورد دیگر متهمان فراری، اظهار کرد: وقتی قاضی یک پفراینده تصمیم به پیگیری و تحت پیگرد قرار دادن افرادی در خارج از کشور می گیرد، قوه قضائیه طی حکمی معینات فرد را به همراه جرائم ارتکابی به پلیس اعلام می کند و پلیس با اقدامات فنی اعلان قرمز درخواست شده از مرجع قضایی را به تایید اینترپل جهانی می رساند و اعلان قرمز صادر می شود.

وی در مورد آخرین شرایط استرداد متهمان فراری گفت: تمام مواردی که از سوی قوه قضائیه به پلیس ارسال شده یا اعلان قرمز صادر شده یا در فرایند صدور اعلان قرمز قرار گرفته است.

به گفته سردار شیرزاد، پلیس بین الملل ناجا در مورد پفراینده های اقتصادی سرعت بیشتری را برای اخذ اعلان قرمز از طریق اینترپل جهانی به خرج می دهد.

دادستانی رومانی: مرگ غلامرضا منصوری همراه با خشونت بوده است

درخواست دادستان کل از وزیر امور خارجه برای پیگیری ویژه مرگ منصوری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4417

به "جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری ، DNA تحویل ایران می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری ، DNA تحویل ایران می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید