(تصاویر) محمود یاوری درگذشت؛ دلیل فوت یاوری چه بود؟

به گزارش مجله هاستفا، محمود یاوری که از چند هفته قبل به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود صبح امروز در سن 81 سالگی به دیار باقی شتافت.

(تصاویر) محمود یاوری درگذشت؛ دلیل فوت یاوری چه بود؟

محمود یاوری که در دوران بازی عضو تیم های شاهین اصفهان و پاس تهران بود، در تیم های مختلفی از جمله ذوب آهن و سپاهان اصفهان، تراکتور تبریز، فجرسپاسی و برق شیراز، استقلال اهواز، پاس همدان، راه آهن تهران، ابومسلم مشهد، مس کرمان، شاهین بوشهر و استیل آذین تهران و همچنین تیم های ملی بزرگسالان، امید و جوانان سابقه مربیگری داشت.

محمود یاوری و امیر قلعه نویی

خبرنگاران درگذشت محمود یاوری را به خانواده ایشان و جامعه فوتبال تسلیت می گوید.

بیوگرافی محمود یاوری

محمود یاوری (زادهٔ 18 مهر 1318) در اصفهان با اصالتی گلپایگانی سرمربی فوتبال اهل ایران است. او فوتبال را از تیم شاهین اصفهان (سپاهان فعلی) آغاز کرد و تا سال 1342 عضو این باشگاه بود.

وی در سال 1342 به عضویت تیم پاس تهران درآمد و تا سال 1350 در این تیم حضور داشت. یاوری در سال 1350 به عنوان بازیکن فوتبال، بازنشسته شد.

محمود یاوری و علی دایی

او در سال 1363 (1984 میلادی) به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شده است و در شش بازی که تیم ملی فوتبال ایران را راهنمایی کرد، در هر 6 بازی پیروز شد.

محمود یاوری در سال 1356 سرمربی تیم ملی جوانان فوتبال کشور شد و در سال 1357 حضور در تیم ملی ب و تیم ملی امید را تجربه نمود.

طی سال های 1370 و 1371 به مربیگری مجدد در تیم ملی جوانان رسید و در سال 1384 هم مدیر تیم ملی فوتبال جوانان شد.

از تیم های باشگاهی او که مربیگری نموده می توان به سپاهان، ذوب آهن، فجر سپاسی، برق شیراز، شاهین بوشهر، تراکتورسازی تبریز، ابومسلم مشهد، صبای قم، استقلال اهواز، پاس، استیل آذین، راه آهن و مس کرمان اشاره نمود. وی در تاریخ 20 آبان 99 بعد از تحمل یک دوره طولانی بیماری کرونا و در icu یکی از بیمارستان های اصفهان دارفانی را وداع گفت.

محمود یاوری و سرمربیگری تیم ملی فوتبال

در سال 1363 بهروز صحابه محمود یاوری 44 ساله را به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان انتخاب کرد.

در تابستان 1363 تیم ملی به رهبری محمود یاوری در مسابقات فوتبال مقدماتی جام ملت های آسیا 1984 شرکت کرد، اما وقتی نصرالله سجادی به جای بهروز صحابه رئیس فدراسیون فوتبال شد، یاوری از مسئولیت سرمربی گری خود در تیم ملی کنار رفت.

خلاصه مصاحبه ای قدیمی از محمود یاوری

من 18 مهر به جهان آمدم

من هجدهم مهر به جهان آمده ام، اما همه به اشتباه مرا متولد اردیبهشت می دانند. حتی فردوسی پور هم یک بار در برنامه اش همین آمار اشتباه را گفت که پسرم به وی اعتراض کرد.

آغاز فوتبال

من بازیکن تیم آموزشگاه های اصفهان بوده و بازی ام هم خوب بود، 14 سالم بود که توسط بهروز زندی به این تیم معرفی شدم. افراد بزرگی در این تیم حضور داشتند و استاد حریری که بازیکن تیم ملی بود، مربیگری این تیم را برعهده داشت.

در سن 16 سالگی به تیم بزرگسالان شاهین راه یافتم؛ سال 42 در مسابقات کشوری در ارومیه، کاپیتان تیم اصفهان بودم و از 19 گل تیم اصفهان، 15 گل را من به ثمر رساندم

استخدام دانشگاه پلیس

سروان صادقی که بعد ها تیمسار صادقی شد و رییس تربیت بدنی باشگاه پاس و شهربانی آن موقع بود، بازی من را پسندیده بود و گفت: می خواهی به دانشگاه پلیس بروی که من موافقت کردم و بدون کنکور استخدام شدم.

سه فاکتور مهم در فوتبال

همواره اعتقاد داشته ام در فوتبال ایران باید سه فاکتور را داشته باشی؛ پول، پارتی و پز؛ من با دسترنج و استعداد خودم به این موقعیت رسیدم و از هیچ کدام از این سه فاکتور استفاده نکردم.

مربیگری تیم شهربانی

بعد از مقطعی که در تیم شهربانی مربیگری کردم، در کادر فنی تیم پاس حضور داشتم. روال کار در تیم پاس به گونه ای بود که اسداللهی تیم را آرنج می کرد، نرمش و تمرین با محمد رنجبر بود و حشمت مهاجرانی، حسن حبیبی و من هم مربیان تیم بودیم.

یک روز سه نفر دیگر در تمرین غیبت داشتند و اسداللهی مرا صدا کرد و گفت: محمود تیم را نرمش بده؛ من هم آغاز به گرم کردن تیم کردم. پس از خاتمه تمرین اسداللهی مرا صدا کرد و گفت: تو روزی مربی بزرگی خواهی شد؛ وقتی این حرف را زد، من پیش خودم شرمسار شدم و گفتم من در حد این تعریف ها نیستم.

اهل ظاهر فریبی نیستم

من اصولا عادت ندارم خودم را به جایی ببندم و فقط به خدا تکیه نموده ام. اهل ظاهر فریبی هم نیستم و حاضر نیستم برای پول و مقام خودم را به کسی وابسته کنم، چون معتقدم خدا به انسان ها عزت می دهد

مربیگری

من در دوران مربیگری، هشت مرحله با تیم های ملی همکاری داشته ام، چهار مرحله در جوانان بوده که دو بار دستیار حشمت مهاجرانی بوده ام و دو بار هم سرمربی.

یک دوره سرمربی تیم ملی امید بوده ام. یک مقطع هم مدیر فنی تیم ملی امید بودم و با این تیم شش ماه کار کردم، زمانی که سیموئز انتخاب شد، تیم را شسته رفته تحویل دادم

لقب پدر خوانده سپاهان

من در سه مقطع زمانی متفاوت و در 12 سال راهنمایی تیم سپاهان را بر عهده داشتم. به همین خاطر مرا پدرخوانده سپاهان می نامیدند. این صفت را برای سه نفر به کار می برند؛ من، مسعود تابش و محرم نویدکیا که هر سه در زمان خودمان زحمات زیادی برای سپاهان کشیدیم.

استقلال و پرسپولیس؛ وسوسه نشدید؟

همواره دوست داشته ام که در آرامش مربیگری کنم و شرایط دو تیم استقلال و پرسپولیس با این همه حاشیه به روحیات من نمی خورد

محمد یاوری برادر محمود یاوری

من در قبال برادرم هم برادری نکردم؛ محمد آقا اگر در تیمی به جز سپاهان که من سرمربی اش بودم بازی می کرد، بیشتر به او میدان می دادند.

در تیم های پاس و صبا به عنوان مشاور در کنار من بود؛ من عین بعضی از مربیان عادت ندارم به هر تیمی می روم، برادرم را هم دنبال خودم ببرم. زیرا معتقدم هر کسی را بهر کاری ساختند. محمدآقا اولین و بهترین آموزشگاه فوتبال ایران را تاسیس کرد و پایه و اساس فوتبال آموزشگاه محور را بنا نهاد که البته از یاری محمدرضا ساکت هم نباید گذاشت.

من نه قیصر هستم و نه سلطان و نه ژنرال

من فقط محمود یاوری هستم، یک مربی با اخلاقیات و اصول خاص خودش. لقب امیر کبیر را هم شنیده بودم که روزنامه ها نوشته بودند.

در بین مربیان خارجی، الگویی هم داشته اید؟

در مقطعی کار ساکی مربی ایتالیا را می پسندیدم و بعد هر چه جلو آمد، آرسن ونگر را قبول داشتم. در بین مربیان فعلی ایران نیز عبدالله ویسی.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: فرارو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5726

به "(تصاویر) محمود یاوری درگذشت؛ دلیل فوت یاوری چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) محمود یاوری درگذشت؛ دلیل فوت یاوری چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید