تخصیص از محل تتمه بودجه آخرین امکان برطرف تنش آبی تبریز است

به گزارش مجله هاستفا، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: آخرین گزینه برای تحقق اعتبار 45میلیارد تومانی برای برطرف تنش آبی تبریز تخصیص آن از محل تتمه اعتبارات سال قبل است.

تخصیص از محل تتمه بودجه آخرین امکان برطرف تنش آبی تبریز است

به گزارش خبرنگاران آذربایجان شرقی ،داود بهبودی اظهار کرد: البته ممکن است به علت محدودیت منابع این تخصیص انجام نگردد چون منابع مربوط به سال 1399 است بر این اساس به طور اتوماتیک منتقل نمی گردد از این رو دوباره باید در هیات دولت تنفیذ گردد.

وی با بیان اینکه احتمال تنفیذ اعتبار برطرف تنش آبی تبریز به علت محدودیت منابع اقتصادی در هیات دولت و تصویب مجدد آن وجود دارد، گفت: اعتبار 45 میلیارد تومانی برطرف تنش آبی تبریز اسفند ماه سال گذشته با پی گیری ها و مکاتبات فراوان و نامه استاندار آذربایجان شرقی در هیات دولت تصویب شد و قبل از عید نیز از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد اما مراحل بودجه ریزی گام به گام است و در واقع پس از تصویب و ابلاغ باید مراحل تخصیص و سپس هزینه را طی کند اما به علت موقعیت زمانی انتها سال، تعطیلات و انتها سال اقتصادی، اکنون با وجود پی گیری های اجرا شده به مانع برخورد کردیم.

بهبودی خاطر نشان کرد: اگر تخصیص فراهم شد مراحل کار توسط دستگاه مربوطه شروع می گردد اما اگر احیانا تخصیص مقدور نشد باید به طور مجدد مراحل طی گردد و بر اساس مصوبه سال قبل اعتبار طرح در هیات دولت تنفیذ گردد.

وی اضافه نمود: در مورد راستا اداری تامین اعتبار به علت موقعیت زمانی با ناهمواری برخورد کردیم اما پی گیر هستیم انشالله قبل از پیک مصرف آب در امسال اعتبار طرح یاد شده به انتها برسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی همچنین یادآور شد: در سال گذشته اعتباری از محل اعتبارات متمرکز شهرهای دارای تنش آبی به استان ابلاغ نشده است ولی به دلیل ضرورت موضوع از محل اعتبارات استانی مبلغ 10 میلیارد ریال جهت حفر 2 حلقه چاه به شرکت آب و فاضلاب استان ابلاغ شده است که تجهیز این چاه ها از محل اعتبارات داخلی شرکت آب و فاضلاب استان انجام می گردد.

بهبودی اضافه نمود: همچنین از محل اعتبارات پیوست شماره یک قانون بودجه سال 1399 مبلغ 255 میلیارد ریال برای افزایش ظرفیت خط انتقال سد نهند به شرکت آب منطقه ای استان ابلاغ شد که 120 میلیارد ریال تخصیص داشته است.

وی ادامه داد: از اعتبار 450 میلیارد ریالی که در سال 1399 از محل اعتبارات مدیریت بحران به استان ابلاغ شد موافقت نامه هایی در قالب سه پروژه افزایش ظرفیت خط انتقال آب سد نهند به تبریز، تقویت ایستگاه پمپاژ شماره 5 زرینه رود و حفر و تجهیز 30 حلقه چاه با دستگاه های اجرایی در انتها سال مبادله شد.

به گزارش ایرنا، تعداد جمعیت تحت پوشش آب شهری در تبریز یک میلیون و 608 هزار و 518 نفر و تعداد انشعابات آب شهری 722 هزار و 514 فقره و تعداد چاه های آب 92 فقره است.

احتیاج آبی این شهر حدود 200 میلیون متر مکعب و ظرفیت فراوری 152 میلیون متر مکعب است که 55 درصد آن به وسیله خط زرینه رود، 13 درصد از سد نهند، 31 درصد از چاه ها و مابقی نیز از قنوات تامین می گردد.

در بهمن ماه سال گذشته روزانه 850 هزار مترمکعب آب شرب در استان مصرف شد که این میزان در اسفند همان سال به روزانه یک میلیون و 100 هزار مترمکعب رسید.

میزان فراوری سالانه آب شرب شهری و روستایی در استان حدود 330 میلیون مترمکعب است که 75 درصد تامین آب شرب استان به وسیله آب منطقه ای و 25 درصد نیز به وسیله چاه های شرکت آب و فاضلاب تامین می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7509

به "تخصیص از محل تتمه بودجه آخرین امکان برطرف تنش آبی تبریز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص از محل تتمه بودجه آخرین امکان برطرف تنش آبی تبریز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید