مراقب بمب های متحرک باشید

به گزارش مجله هاستفا، پس از سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت این فرآورده نفتی استفاده از سوخت های دیگر در اولویت برخی افراد قرار گرفت که همین مساله موجب افزایش فعالیت مراکز غیرمجاز در این حوزه و ایجاد خطر انفجار سیلندر گاز مایع در خیابان شده است.

مراقب بمب های متحرک باشید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اخیرا عده ای از افراد به دلیل عدم آگاهی از خطرات احتمالی، توجه ناکافی به خطرات احتمالی یا ترجیح موارد مالی به موارد ایمنی، نسبت به نصب سیلندر گاز مایع (ال پی جی) در خودروهای خود در مراکز غیرمجاز اقدام کرده و یا سوخت ال پی جی را نیز از مراکز غیرمجاز دریافت می کنند؛ با توجه به این موضوع شاید بتوان گفت که این سیلندرها به نوعی به بمب متحرک تبدیل شده و این امر علاوه بر خطرات جانی و مالی برای خود فرد و خانواده او، پیامدهای خسارت باری را برای کارکنان این مراکز، مراجعه کنندگان و همسایگان به دنبال دارد .

نصب سیلندر گاز مایع و یا سوخت گیری در کارگاه های غیرمجاز برای فرد و خانواده و اطرافیان او بسیار فاجعه آفرین خواهد بود و همه روزه گزارش های متعددی از حوادث رخ داده در این کارگاه ها دریافت می شود تا جایی که ایرج کلهری - رییس اچ اس ایی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی - در این باره هشدار داده و اعلام کرده که اگر فرآیند استفاده غیرمجاز از ال پی جی به عنوان سوخت خودروها ادامه یابد، متاسفانه بدلیل عدم رعایت الزامات ایمنی آمار حوادث در آینده به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت .

بر این اساس تاکید شده که لازم است افراد به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی و حفظ سرمایه های مادی و معنوی خود، از نصب سیلندرگاز مایع یا همان ال پی جی به صورت غیرمجاز و نیز مراجعه به مراکز غیرمجاز برای تبدیل خودروی خود به سوخت ال پی جی جدا خودداری کنند .

اگر چه توزیع ال پی جی برعهده شرکت های موزع بخش خصوصی است، اما شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام می کند که با احساس مسئولیت درباره احتمال بالای وقوع حوادث جبران ناپذیر در این باره، هشدارهای لازم به هموطنان را ارائه کرده و می کند .

با توجه به لزوم بررسی های دوره ای درباره استفاده غیرمجاز از سوخت ال پی جی، لازم است تمامی افرادی که استفاده از سوخت ال پی جی به لحاظ مالی برای آن ها اولویت دارد و از طریق حمل و نقل به امرار معاش می پردازند، از طریق سامانه IRNGV.IR نسبت به گازسوز کردن خودروی خود اقدام کنند تا طی یک فرایند قانونی و استاندارد و ایمن سوخت پاک و ارزان سی ان جی را دریافت کنند .

آغاز تبدیل رایگان خودروها به گازسوز تا دو هفته دیگر

البته در این میان دولت مصوبه ای مبنی بر تبدیل خودروها به صورت رایگان به سی ان جی ارائه داد که تازه ترین اخبار در این باره نیز بیانگر این است که نهایتا پس از عقد قراردادهای لازم در این حوزه تا دو هفته دیگر استارت این کار زده می شود که در این شرایط دیگر نیازی به استفاده از سوخت های خطرناک نیست. معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در این باره گفته که با هفت شرکت در حال مذاکره و بررسی هستیم و قراردهای آن نیز آماده است و قرار شده تا 250 مرکز مشخص شده، طی هماهنگی تجهیزات لازم را از این هفت شرکت تامین کنند، این 250 مرکز همان مراکزی هستند که نام و آدرس آن ها در شرکت پخش آورده شده اما ممکن است که تعداد آن ها نیز افزایش یابد. اکنون نمی توان درباره عدد دقیق این جایگاه ها اظهارنظر کرد .

حمید قاسمی ده چشمه با تاکید به اینکه میزان ثبت نام ها 50 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافته اما آن چیزی که مدنظر ماست، هنوز اتفاق نیفتاده ولی در کل رشد استقبال خوب بوده است، گفت: در حال حاضر نیز مردم می توانند با هزینه خودشان به این مراکز مراجعه کنند، مسئله ای در این بخش وجود ندارد اما باتوجه به این که تجهیز اجرا شده است، احتمالا دو هفته دیگر قرارداد منعقد می شود و ما می توانیم به صورت رایگان مخازن را برای مراکز مشخص شده، ارسال کنیم تا فرایند کار پیش برود .

از سوی دیگر درباره ظرفیت انجام این کار گفته شده این مساله به میزان ظرفیت کارگاه ها بستگی دارد اما می توان گفت که تقریبا در هر شرکت کارخانه مخزن حدودا 15 هزار تبدیل در هر ماه صورت می گیرد؛ به عبارت دیگر در هر کدام از هفت کارخانه، امکان تبدیل 15 هزار مخزن وجود دارد و قرار است این ظرفیت تا عید به 30 هزار افزایش یابد و این امکان وجود داد که به تمام تقاضاها پاسخ داده شود .

درحال حاضر طبق اعلام سازمانهای مربوطه، استقبال از مصرف سی ان جی در کشور افزایش یافته است و روزانه 24.3 میلیون مترمکعب مصرف می شود .

منبع:ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2430

به "مراقب بمب های متحرک باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب بمب های متحرک باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید