تحریم ایران یا جنگ تجاری؛ بهانه مجازات هوآوی در آمریکا چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، خبرنگاران- گروه بین الملل: کانادا بنا به درخواست مقام های آمریکایی یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری هوآوِی را که متهم به نقض تحریم ها علیه ایران است، دستگیر کرده است.

تحریم ایران یا جنگ تجاری؛ بهانه مجازات هوآوی در آمریکا چیست؟

وانژو منگ، که از اعضای هیئت رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار شرکت هوآوِی است بنا به درخواست مقام های آمریکایی در ونکوور دستگیر شده است.

در این ارتباط نیز سخنگوی وزارت دادگستری کانادا در بیانیه ای به پایگاه گلوب اند میل گفت: وانژو برای استرداد به آمریکا تحت پیگرد است.

در عین حال با توجه به تابعیت چینی مدیران شرکت هوآوی، بازداشت یکی از مدیران ارشد این شرکت با واکنش چین روبرو شد و چین در بیانیه ای بازداشت مدیر هوآوی را محکوم کرد و خواستار آزادی او شده است. سخنگوی سفارت چین در کانادا در بیانیه ای گفت: کانادا بنا به درخواست آمریکا یک شهروند چین که هیچ یک از قوانین آمریکا یا کانادا را نقض نکرده، دستگیر کرده است.

بازداشت مدیر هوآوی در کانادا حتی به تنش در روابط چین و کانادا نیز منجر گشت و روز شنبه پس از دفاع مقامات کانادایی از بازداشت اجرا شده، وزارت خارجه چین به منظور اعلام اعتراض شدید در مورد بازداشت مدیر ارشد شرکت فناوری دیجیتال هوآوی، سفیر کانادا در این کشور را احضار کرد.

اما چرا بازداشت مدیرارشد هوآوی در کانادا مهم شده است و آیا دلیل بازداشت او مرتبط با تحریم های آمریکا علیه ایران است؟ برای پاسخ به این سوال نگاهی به سابقه فعالیت هوآوی کارگشا به نظر می رسد.

هوآوی از پکن تا واشنگتن

شرکت هوآوی از اواسط دهه 1980 فعالیت خود را در چین به عنوان شرکتی در زمینه فناوری های مخابراتی آغاز کرد، اما از همان ابتدا هدف خود را بر تولید دانش بومی بجای واردات تکنولوژی متمرکز کرد.

این موضوع را پلین فن نویسنده مقاله ای در ارتباط با تکنولوژی چین در مجله تکنوویشن تائید کرده و گفته است که رن ژنگفی موسس هوآوی به جای تکیه بر سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خارجی و غربی برای تضمین انتقال تکنولوژی، با تحقیق و تکیه بر توسعه بومی توانست شرکت خود را بدون کمک شرکت های خارجی توسعه دهد.

براین اساس هوآوی به عنوان شرکتی با دارا بودن تکنولوژی بومی طی دهه 1990 بازارهای جهانی را هدف قرار داد و در سال 2001 نخستین حضور خود را در آمریکا و سپس در سال 2008 در کانادا توسعه داد. بنا به گزارشی که بلومبرگ در سال 2011 منتشر نمود، حداقل تا آن سال، 45 شرکت از 50 شرکت اپراتور مخابراتی بزرگ جهان از تجهیزات هوآوِی استفاده کرده اند.

براین اساس نخستین نگاه به شرکت چینی هوآوی، آن را رقیبی به شدت سرسخت و ابرقدرت در برابر شرکت های غربی و آمریکایی نشان می دهد که طی چند سال گذشته با گسترش فعالیت خود بویژه در آمریکا و کانادا توانسته است جاپای محکمی را ایجاد کند.

بهانه مجازات هوآوی، تحریم ایران یا جنگ تجاری

با این حال خبر بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد شرکت هوآوی در کانادا که البته به گفته منابع رسمی دادستانی اتاوا با درخواست آمریکایی ها اجرا شده نشان می دهد هوآوی بعد از این جهت همواری را برای فعالیت های خود در آمریکای شاقتصادی نخواهد داشت.

دادگاه استانی بریتیش کلمبیا در کانادا روز جمعه در جریان نخستین جلسه بازداشت مدیرارشد هوآوی گفت که منگ وانژو با تاسیس شرکت اسکای کامکس از زیرمجموعه های هوآوی طی سال های 2009 تا 2014 تلاش داشته تا تحریم های آمریکا علیه ایران را دور بزند. با این حال در این جلسه دادگاه اشاره ای به تحریم های فعلی علیه ایران نشد و کننده دادستانی تنها نقض تحریم ها تا سال 2014 را مورد تاکید قرار داد، اما حتی اگر اتهامات علیه اسکای کامکس به فعالیت اخیر و جاری این شرکت تسری یابد، باز هم بازداشت مدیر این شرکت بسیار پرابهام است.

در واقع شرکت اسکای کامکس در حالی متهم به نقض قانون تحریم ایران شده که اساسا هوآوی این شرکت را در امارات متحده عربی و در شهر دوبی ثبت کرده و شرکتی غیرآمریکایی به شمار می رود. براین اساس برخورد واشنگتن با این شرکت بدلیل نقض تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران می توانست در شرایط عادی با اعمال محدودیت برای فعالیت آن در خاک آمریکا و یا حداکثر اخراج آن همراه شود، اما بازداشت مدیر آن و انتشار برخی اخبار مبنی بر احتمال حبس طولانی مدت او نشان می دهد مسئله شرکت چینی هوآوی بسیار فراتر از نقض تحریم ها علیه ایران است.

از سوی دیگر با نگاه به رویکردهای ملی گرایی افراط گرانه دولت ترامپ در حوزه بازارهای تجاری، مشخص است که کاخ سفید با شعار اول آمریکای ترامپ تا چه حد بدنبال مانع گذاری در برابر فعالیت شرکت های غیرآمریکایی در این کشور است. آن هم شرکتی مانند هوآوی که بدون نیاز به تکنولوژی شرکت های غربی، رقیب جدی در مقابل آن ها شده است.

لذا در شرایط فعلی نقض تحریم ها علیه ایران بهانه مناسبی برای وزارت خزانه داری آمریکا است تا یکی از رقبای قدرتمند شرکت های آمریکایی را از صحنه خارج کند.

اما از طرف دیگر فشار بر شرکت چینی هوآوی در زمانی اجرا شده که به تازگی پکن و واشنگتن بر سر یک آتش بس 90 روزه در جریان جنگ تجاری خود به توافق رسیده اند. قرار شده است در این 90 روز طرفین هیچ گونه افزایش تعرفه ای را علیه بازار صادراتی یکدیگر تحمیل نکنند. با این حال اگرچه در حال حاضر خبری از اعمال تعرفه های جدید بر کالاهای چینی در آمریکا نیست، اما بازداشت مدیرارشد یک شرکت چینی در آمریکا نشان می دهد، واشنگتن همچنان علاقه مند به تداوم تنش تجاری با پکن است.

به عبارت دیگر آمریکا بسیار علاقه مند است که مسئله بازداشت مدیر هوآوی را بی ارتباط با تنش تجاری خود با چین نشان دهد و در همین ارتباط نیز ری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفته است که ماجرای دستگیری مسئول شرکت هوآوی ارتباطی با گفتگوهای تجاری این کشور با چین ندارد. اما چه کسی است که نداند بازداشت مدیر هوآوی تا چه میزان زیادی می تواند به عنوان یک برگ بازی در دست کاخ سفید برای مذاکرات تجاری آینده با پکن و فشار بیشتر بر چین مورد استفاده قرار گیرد؟

در واقع اگر بخواهیم بی ارتباطی بازداشت مدیرهوآوی را با مسئله تحریم ایران بیان کنیم، فقط کافی است به فشار چند ماهه گذشته آمریکا به متحدان خود از جمله در اروپا و حتی شرق آسیا اشاره کنیم که از آن ها خواسته بود تا از ادامه همکاری با شرکت چینی هواوی خودداری کنند. فشاری که به نظر می رسد تا حدودی جواب داده و تا کنون مقامات ژاپنی و انگلیسی نیز به تبعیت از واشنگتن فعالیت شرکت چینی مذکور را در کشورهایشان منع کرده اند.

براین اساس بازداشت مدیرارشد یک شرکت چینی در آمریکا بیش از آن که بتوان مرتبط با تحریم ایران بیان نمود، می توان موضوعی در راستای ادامه جنگ تجاری واشنگتن با رقیب اقتصادی خود، یعنی پکن دانست که طی یک سال گذشته همچنان جریان داشته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1071

به "تحریم ایران یا جنگ تجاری؛ بهانه مجازات هوآوی در آمریکا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ایران یا جنگ تجاری؛ بهانه مجازات هوآوی در آمریکا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید