افزایش 3 برابری قیمت پیاز اشک مردم را درآورد

به گزارش مجله هاستفا، افزایش غیرمترقبه قیمت پیاز و عبور از مرز 26 هزار تومان به ازای هر کیلو در یک هفته اخیر اشک مصرف کنندگان را درآورده است.

افزایش 3 برابری قیمت پیاز اشک مردم را درآورد

به گزارش بازار، قیمت پیاز که تا ماه گذشته بر اساس مرغوبیت بین 7 تا 11 هزار تومان در خرده فروشی های سطح شهر متغیر بود به یک باره با جهشی دو تا سه برابری موجب تحیر بسیاری از مصرف نمایندگان شد.

در حال حاضر قیمت پیاز در خرده فروشی های سطح شهر به کیلویی 26 هزار تومان رسیده است.

اینکه چه عواملی باعث افزایش سرسام آور قیمت پیاز شده مشخص نیست، ولی بعضی متصدیان محصولات کشاورزی می گویند تغییر فصل و کمبود فراوری این محصول و صادرات آن در افزایش سریع این محصول کشاورزی مؤثر بوده است.

البته بعضی از بار فروشان در میدان بار مشهد نیز می گویند: علاوه بر تاثیر صادرت پیاز بسیاری از عمده فروشان معمولا محصولات را در انبار های ذخیره سازی می نمایند و به نوعی قیمت ها را افزایش می دهند و یا با تزریق قطره چکانی سعی می نمایند تا قیمت بر روی یک عدد ثابت حفظ گردد!

گران فروشی در بازار

درحالی که قیمت پیاز در فروشگاه های سطح شهر کیلویی 23 تا 26 هزار تومان خودنمایی می نماید، اما این رخ در فروشگاه های بزرگ با قیمت های فاحش و گران تری تری به فروش می رسد.

مشاهدات خبرنگار بازار از یک فروشگاه های بزرگ مواد غذایی در بلوار جانباز مشهد نشان می دهد که قیمت یک کیلو پیاز در این هایپر مارکت بزرگ به ازای هر کیلو 36 هزار تومان نرخ گذاری و در حال عرضه است.

یکی از شهروندان مشهدی به همین دلیل و در این فروشگاه به ما می گوید: ظاهراً قیمت محصولات بسته به نوع فروشگاه و منطقه ای که در آن واقع شده است فرق دارد.

این خانم خانه دار با ابراز نارضایتی از عملکرد سازمان تعزیرات برای نظارت بر قیمت کالا های عرضه شده در فروشگاه های زنجیره ای اعلام کرد: درحالی که قیمت یک کیلو گوجه در فروشگاه های سطح شهر 12 هزار تومان است، اما در این فروشگاه قیمت گوجه 25 هزار تومان و پیاز به قیمت 36 هزار تومان نرخ گذاری شده است.

این شهروند قیمت 36 هزارتومانی به ازای خرید یک کیلو پیاز را ناعادلانه خواند و اظهار کرد: افزایش سه برابری قیمت این محصول در مدت یک هفته غیرقابل قبول است.

وی با بیان اینکه به طور معمول از پیاز در تمامی غذا های طبخ شده باید استفاده کرد اذعان کرد: متاسفانه این گرانی موجب شده تا از خرید کیلویی این محصول اجتناب و بسیاری از مردم به خرید دانه ای این محصول روی بیاورند.

پیاز مقرون به صرفه می گردد

به همین دلیل رئیس اتحادیه صنف بارفروشان مشهد در پاسخ به سؤال بازار مبنی بر اینکه پیاز در میدان ها بار چه قیمتی داشته و ریشه این گرانی و در کجاست پاسخ داد: صادرات پیاز از ماه گذشته با افزایش نرخ قیمت و البته به هم خوردن توازن توزیع در بازار های داخلی همراه شد و ازاین رو شاهد افزایش قیمت در بازار بودیم.

حیدر ساکن برجی بابیان اینکه گرانی این محصول به صورت مقطعی بوده و با برداشت محصول در استان کرمان به زودی شاهد توزیع و کاهش قیمت ها خواهیم بود اظهار کرد: با برداشت این محصول در سایر استان ها و ارسال به خراسان رضوی قیمت این محصول در روز های آینده کاهش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر قیمت پیاز در میدان های بار به چه نرخی در حال عرضه است ادامه داد: در حال حاضر قیمت یک کیلو پیاز در سطح میدان های با مشهد متناسب باکیفیت از قیمت 8 الی 14 هزار تومان به ازای هر کیلو متغیر است اعلام کرد: لحاظ کردن سود بیش از اندازه مشخص شده و مصوب و عرضه پیاز باقیمت هایی 30 هزار تومان و یا بیشتر در بعضی از فروشگاه ها بدون شک تخلف محسوب شده و قابل رسیدگی و شکایت است.

وی هم چنین با اشاره به این موضوع که برداشت پیاز از زمین های کشاورزی زمین های جیرفت از توابع استان کرمان شروعشده است ادامه داد: روزانه یک هزار و 500 تن به بازار کشور تزریق می گردد که از این اندازه روزانه حدود پنج دستگاه کامیون بار پیاز وارد استان خراسان رضوی می گردد و لذا با توجه به ارسال این محصول از سایر استان ها در طی روز های آینده شاهد روند کاهشی قیمت خواهیم بود.

سهم اندک خراسان رضوی در فراوری پیاز

حجم اندک فراوری محصول پیاز در خراسان رضوی که تنها 45 درصد احتیاج این استان را تأمین می نماید موجب شده تا بخش دیگری از این احتیاج از استان های جنوبی کشور تأمین گردد.

به گزارش خبرنگار بازار فصل برداشت پیاز در خراسان رضوی از اواخر شهریور شروع و تا انتها مهرماه ادامه دارد لذا در ماه های انتهای سال احتیاج مصرفی این استان از دیگر استان ها به ویژه استان کرمان تأمین می گردد.

45 درصد مصرف پیاز خراسان رضوی در این استان فراوری می گردد و مابقی از استان های دیگر تأمین می گردد

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بابیان اینکه 45 درصد مصرف پیاز خراسان رضوی در این استان فراوری می گردد و مابقی از استان های دیگر تأمین می گردد اظهار می نماید: در حال حاضر در خراسان رضوی فراوری پیاز نداریم و حجم کم پیاز فراوریی نیز در استان مصرف شده است.

فرزاد عدالتیان بابیان اینکه بهای پیاز در کل کشور گران شده است، اضافه نمود: برداشت پیاز در استان از اواخر شهریورماه شروع و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و در حال حاضر برداشت پیاز در استان نداریم.

وی اعلام کرد: سال جاری 16 هزار و600 هکتار اراضی کشاورزی خراسان رضوی زیر کشت محصول پیاز بود که با عملکرد 40 تن در هر هکتار اندازه 64هزار تن فراوری داشته ایم.

این مسئول بابیان اینکه مصرف پیاز استان با سرانه 22 کیلوگرم به ازای هر نفر به اندازه 142 هزار تن است، گفت: 78 هزار تن کمبود داریم که این اندازه را با واردات پیاز کشت استمرار منطقه ها جنوبی کشور که از چند روز دیگر برداشتش شروع می گردد، جبران می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 11487

به "افزایش 3 برابری قیمت پیاز اشک مردم را درآورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 3 برابری قیمت پیاز اشک مردم را درآورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید