اعلام تعداد پروژه های نیمه تمام در کشور

به گزارش مجله هاستفا، معاون هماهنگی امور مالی وزیر کشور گفت: در حال حاضر 80 هزار طرح نیمه تمام در کشور داریم که 500 هزار میلیارد تومان برای تکمیل آن تسهیلات نیازداریم.

اعلام تعداد پروژه های نیمه تمام در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، بابک دین پرست عصر امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع فراوری که در شهرک صنعتی خراسان رضوی برگزار گردید، آنالیز طرح های نیمه تمام، مشخص تکلیف بدهی های معوق و رفع موانع صادرات را مهم ترین نکات مورد توجه در ستاد تسهیل برشمرد و گفت: سال گذشته استانداران عنوان می کردند که بعضی مصوبات در سطح استان ها اجرایی نمی شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور تاکید نمود: واقعیت این است که یک مدیر با دید بسته قابلیت این را دارد که کار یک استان را بخواباند.

وی با بیان اینکه برای افزایش ضمانت اجرای بعضی از مصوبات باید کاری کرد، ادامه داد: منابع اقتصادی بانک ها می تواند مسائل را رفع کند، اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که واحدها می بایست تسهیلات را بازگردانند تا بانک ها نیز در ارائه تسهیلات با مشکل روبرو نشوند.

دین پرست به هماهنگی بالا بین سه قوا برای رفع موانع فراوری اشاره و اعلام نمود: تاکنون هیچ گاه این میزان هماهنگی در سطح قوا برای رفع مسائل اقتصادی نبود، خوشبختانه رئیس قوه قضائیه اعلام نموده هیچ واحد فراوریی نباید به دلیل مسائل قضایی تعطیل گردد که نشانه مثبتی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور تاکید نمود: البته هیچ واحد فراوریی را نباید به دلیل دل بعضی از انسان ها و یا تحت شرایط سیاسی و یا فشار بعضی مورد حمایت قرار نگیرد، در اصل حمایت ما باید منجر به حفظ استقلال و رشد گردد.

وی افزود: کلینیک کسب وکار باید معقولانه رفتار کند، چنانچه واحدی نبینید نجات پیدا کند و دچار مرگ مغزی شده، باید اجزایش در اختیار دیگران قرار گیرد، نباید واحد فراوریی که توان ادامه حیات ندارد را تنها از طریق دستگاه زنده نگاه داشت.

دین پرست تاکید نمود: حمایت کردن از واحد فراوریی که محصولش توان رقابت ندارد، خیانت است، چرا که علاوه بر بانک ها برای مدیرعامل واحد هم ایجاد مسائل فراوان می نماید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور بیان نمود: البته یاری به واحد فراوریی که پس از احیا برپا می گردد، ایرادی ندارد.

وی با اشاره به این موضوع که نرخ بیکاری در تابستان سال 97، 12.2 درصد بود، اعلام نمود: این رقم با 1.8 درصد کاهش به 10.4 در امسال رسید.

دین پرست افزود: در امسال هفت استان کشور با افزایش نرخ بیکاری، 23 استان با کاهش نرخ همراه بود و یک استان تغییری نداشت و در این میان خراسان رضوی با کاهش نرخ بیکاری و افزایش مشارکت روند مثبتی را در پیش گرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور به گلایه های بخش خصوصی به دولت اشاره نمود و گفت: تصویب بیش از حد قانون و ایجاد سردرگمی یکی از مهم ترین این گلایه ها است.

وی بیان نمود: باید موج آهنگ تصویب قوانین را پایین بیاوریم و جلوی تصویب قوانین دست و پا گیر را بگیریم.

دین پرست متذکر شد: چرا بخش خصوصی باید جلوی میز ادارات دولتی ما برای صدور مجوز معطل بمانند، این قوانین دست و پاگیر ایجاد رانت می نماید، استان ها می توانند دو تا سه قانون مزاحم را احصا و برای رفع کردن، آن را به ما اعلام نمایند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور یاری فرمانداران به کارگروه رفع موانع فراوری را عاملی در راستا پیشبرد اهداف ستاد خواند و افزود: انتها سال 96، آمار واحدهای تملکی توسط بانک ها 2 هزار و 22 مورد بود که با دستور رئیس جمهور این عدد در انتها سال 97 به 809 مورد رسید.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 80 هزار طرح نیمه تمام در کشور داریم که 500 هزار میلیارد تومان برای تکمیل آن تسهیلات احتیاج داریم، اظهار کرد: به سه علت نبود انگیزه برای متقاضی، عدم واگذاری واحد توسط مالکین و مقاومت دستگاه ها نظارتی بعضی از واحدها واگذار نمی شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور طبق گفته رهبری شرایط فعلی را شرایط جنگی خواند و ادامه داد: در این شرایط همه بانک موظف به همراهی و همکاری هستند، خصوصی و دولتی ندارد.

ایجاد 50 هزار شغل خالص در استان

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در خراسان رضوی مسائل جدی در حوزه مؤسسات اقتصادی و اعتباری داشتیم، گفت: نرخ بیکاری استان به 9 درصد رسید و 2 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.

علی رسولیان ضمن بیان اینکه نرخ مشارکت هم نسبت به تابستان سال گذشته افزایش یافته است، توضیح داد: تعداد افزاد فعال در استان به دو میلیون و 65 هزار و 447 نفر رسیده و از ابتدای امسال بیش از 50 هزار شغل خالص در استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: با کوشش واحدهای فراوریی و دستگاه ها، برق صنعتی 9 درصد و گاز 8 درصد رشد داشته که نشان از رشد فراوری در استان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی یادآور شد: در استان بیش از 30 میلیون زائر و حدود 6 میلیون جمعیت وجود دارد و فاصله ما با دریا به نسبت دیگر استان ها بیشتر است، اما متوسط قیمت کالا، خدمات و مواد غذایی از متوسط کشور پایین تر است به گونه ای که قیمت گوشت 20 درصد پایین تر میانگین دیگر استان ها است.

سرمایه در گردش و اقتصادیات مهم ترین مشکل واحدهای فراوریی

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه در استان 5 هزار و 730 واحد صنعتی معتبر وجود دارد، گفت: در 6 ماهه ابتدای امسال 195 واحد پروانه اخذ کردند و 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری اجرا شده است.

محمدرضا مس فروش با بیان اینکه 935.4 میلیارد تومان از این سرمایه گذاری مربوط به امسال است، افزود: همچنین مجوزهای تأسیس از خراسان رضوی از میانگین ملی 1.5 درصد بیشتر و حدود 19.5 درصد است.

وی با بیان اینکه 996 مجوز طی 6 ماه اول امسال داده شده، در مورد آنالیز مسائل واحدها در ستاد تسهیل، افزود: ذیل ستاد تسهیل پنج کارگروه وجود دارد که مسائل احدها ابتدا در آن مورد آنالیز قرار می گیرد و در صورت حل نشدن به ستادی با حضور استاندار ارجاع می گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به وضعیت ممتاز استان در ستاد تسهیل اشاره و توضیح داد: تامین اجتماعی، اقتصادیات و تامین سرمایه در گردش مهم ترین مسائل واحدهای فراوریی است.

شرکت شهرک ها به جای واگذاری زمین، واحدها را واگذار کند

در بخش دیگری از این نشست دبیر شورای هماهنگی امور بانک های خراسان رضوی گفت: در انتها سال 97، 166 واحد در تملک بانک ها بود که طی 6 ماه اخیر توانستیم 50 واحد به سرمایه گذار واگذار کنیم.

حسن مونسان به رشد 20 درصدی در واگذاری واحدها اشاره و اعلام نمود: بعضی واحدها سالیان سال در اختیار بانک ها بوده و امروز مستهلک شده اند که باید فکری گردد.

وی اشتغال ایجاد شده واحدهای واگذاری در زمان واگذاری را 237 مورد دانست و بیان نمود: در حال حاضر 55 واحد تملیکی داریم که احتیاج به یاری دولت دارد، چرا که در راستای قانون 37 تامین اجتماعی امکان واگذاری آن ها را نداریم.

دبیر شورای هماهنگی امور بانک های خراسان رضوی تاکید نمود: مشکل ما با تأمین اجتماعی این است که آن ها می گویند واحدی که بدهی دارد چه در رابطه با ملک و چه کارگران باید ابتدا تمام بدهی خود را به بانک ها پرداخت کند تا اجازه واگذاری را بدهیم.

مونسان در ادامه پیشنهاد داد: شرکت شهرک ها به جای واگذاری زمین، سرمایه گذاران را معرفی تا واحدهای موجود واگذار شوند، همچنین واگذاری با اجاره به شرط تملیک صورت گیرد.

وی بیان نمود: پیشنهاد می کنم پیش فاکتور برای دادن تسهیلات حذف گردد، چرا که این پیش فاکتورها خود ایجاد رانت می نماید و چنانچه کارشناس بانک تشخیص داد که این واحد احتیاجمند تسهیلات است به آن واحد تسهیلات ارائه گردد.

دبیر شورای هماهنگی امور بانک های خراسان رضوی ابراز کرد: امروز ماشین دست دوم نمی توانیم وارد کشور کنیم، چرا که اجازه دادن تسهیلات به آن ها را نداریم.

تعطیلی 70 کارگر در هفته گذشته

در ادامه این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر77 واحد برای احصاء مسائل تحویل کارشناسی و برای هرکدام نسخه ای نوشته شده است.

محمد سنجری با بیان اینکه بیشترین مشکل این واحدها بحث نپرداختن حقوق به کارگران بود، گفت: از این تعداد 34 بیش از دو ماه است که حقوق نپرداخته اند، البته با وجود داشتن مسائل همچنان مشغول به کار هستند.

وی با تاکید بر اینکه متأسفانه بر مسئله اقتصادیات و تامین اجتماعی واحدهای فراوریی تاکید می گردد، اما به حقوق کارگران خیر، اظهار کرد: در حال حاضر 892 هزار نفر در سطح استان بیمه دارند که با کل خانوارها حدود دو میلیون نفر می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: همچنین آمار بیمه بیکاری در 6 ماهه سال 98، نسبت به ابتدای سال گذشته 9 دهم درصد رشد داشته شد.

سنجری واردات بعضی کالاها را عاملی در ایجاد مشکل برای واحدهای فراوریی دانست و اظهار کرد: هفته گذشته قدیمی ترین واحد صنعتی استان 70 نیروی خود را تعطیل کرد، چرا که دولت به واردات نخ و پنبه مجوز داده است و این امر نه تنها کارخانه را بلکه کشاورز را نیز با مشکل روبرو کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 996

به "اعلام تعداد پروژه های نیمه تمام در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تعداد پروژه های نیمه تمام در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید