6 شاخص نابرابری و تبعیض نژادی میان سفیدپوستان و سیاه پوستان در آمریکا

به گزارش مجله هاستفا، شبکه سی ان ان در گزارشی به 6 شاخص و نمودار که نابرابری و تبعیض نژادی میان خانوارهای سفیدپوست و سیاه پوست را نشان می دهد، پرداخته است.

6 شاخص نابرابری و تبعیض نژادی میان سفیدپوستان و سیاه پوستان در آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قتل وحشیانه جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست یک افسر پلیس سفید پوست که منجر به اعتراضات گسترده در سراسر ایالات متحده شده است بار دیگر موضوع تبعیض نژادی و شکاف میان سفید پوستان و سیاه پوستان را در این کشور دامن زده است.

در کنار قتل جورج فلوید، تعداد تلفات بیشتر سیاه پوستان در بحران پاندمی ویروس کرونا توجه به نابرابریهای مداوم در کسب ثروت، درآمد و مسائل مربوط به خدمات درمانی و بهداشتی در آمریکا را بیش از پیش به خود جلب نموده است.

براساس گزارس شبکه سی ان ان، والری ویلسون مدیر برنامه نژادی، قومی و اقتصاد در موسسه اقتصاد سیاسی آمریکا می گوید، این نابرابری ها نتیجه سیاستهای آمریکا در طول تاریخ است که سیاه پوستان آمریکایی را محروم و استثمار نموده است.

سی ان ان در گزارش خود به 6 مورد از شاخصها و نمودارهایی اشاره نموده است که نشان می دهد جامعه سیاه پوستان در آمریکا تحت تبعیض طبقاتی و نژادی (سیستماتیک) واقع شده است.

1. ثروت

خانوارهای سفیدپوست در ایالات متحده آمریکا به طور کلی ثروتمندتر از خانوارهای سیاه پوست هستند. متوسط ثروت خالص خانوارهای سفید حدودا ده برابر سیاه پوستان است.

طبق آمارهای موسسه بروکینگز، اختلاف ثروت خانوارهای سفید پوست در برابر سیاه پوستان در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری در آمریکاست.

2. درآمد

خانوارهای سفیدپوست به طور متوسط درآمد بیشتری نسبت به خانوارهای سیاه پوست دارند. درآمده سالانه سفید پوستان به طور متوسط 71 هزار دلار است در حالیکه سیاه پوستان 41 هزار دلار در سال درآمد دارند.

سی ان ان می گوید، این یکی از دلایلی است که باعث می گردد خانوارهای سیاه پوست نتوانند پس اندازی داشته باشند و به طور طبیعی نمی توانند ثروتی اندوخته نمایند. این درحالیست که از سال 2000 اختلاف درآمدی میان سیاه پوستان و سفیدپوستان غیراسپانیایی مرتب افزایش یافته است.

3. بیکاری

نرخ بیکاری در میان سیاه پوستان بیشتر از افراد سفیدپوست است. براساس نوشته سی ان ان، نرخ بیکاری در میان سفیدها 14.2 درصد است درحالیکه این میزان در میان سیاه پوستان 16.7 درصد است.

در آوریل 2020 نرخ بیکاری در میان سیاه پوستان به 16.7 درصد رسید که از سال 2010 تا کنون بیشترین محسوب می گردد.

4. فقر

در مقایسه با سفیدپوستان، سیاه پوستان آمریکایی سهم بیش از دو برابری از فقر در ایالات متحده دارند. براساس این گزارش، میزان فقر در میان سفیدپوستان 8.1 درصد است درحالیکه در میان سیاه پوستان بیش از 20 درصد است.

5. بیمه و خدمات درمانی

در زمینه خدمات درمانی و بیمه نیز سهم سفیدپوستان بسیار بیشتر از خانوارهای سیاه پوست است. درحالیکه 5.4 درصد آمریکاییهای سفیدپوست از بیمه و خدمات درمانی محروم هستند این آمار در میان سیاه پوستان 9.7 درصد است.

شیوع ویروس کرونا در آمریکا و قربانی شدن بیشتر سیاه پوستان در برابر سفیدپوستان این نابرابری را بیش از پیش نمایان نموده است.

6. ویروس کرونا

به نوشته سی ان ان، در بحران کرونا سهم سیاه پوستان از شمار تلفات ناشی از ویروس کرونا 23 درصد است در حالیکه میزان تلفات سفیدپوستان از کل تلفات این ویروس حدود 13 درصد است.

در کنار عدم بیمه و خدمات درمانی کمتر برای سیاه پوستان، بیماریهای زمینه ای مانند دیابت، چاقی و فشار خون بالا در میان سیاه پوستان بیشتر است که این مسائل نیز ریشه در درآمد پایین و فقر بیشتر سیاه پوستان دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4187

به "6 شاخص نابرابری و تبعیض نژادی میان سفیدپوستان و سیاه پوستان در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 شاخص نابرابری و تبعیض نژادی میان سفیدپوستان و سیاه پوستان در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید