عابدینی: آمریکا؛ متلاطم ترین اقتصاد بعد از کرونا ، هوک نگاهی به آمارهای پسا کرونا در آمریکا بیندازد

به گزارش مجله هاستفا، یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به سخنان هوک در خصوص اتصال مذاکره و بهبود اقتصاد ایران گفت: چنین سخنانی بیشتر جنبه انتخاباتی دارد. هوک از آمار اعلام شده توسط نهادهای رسمی در آمریکا پس از شیوع کرونا بی اطلاع است.

عابدینی: آمریکا؛ متلاطم ترین اقتصاد بعد از کرونا ، هوک نگاهی به آمارهای پسا کرونا در آمریکا بیندازد

حسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با خبرنگار سیاسی خبرنگاران درباره ادعای اخیر برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در کاخ سفید مبنی بر اینکه مقامات ایران باید بین گزینه مذاکره با آمریکا و یا فروپاشی اقتصاد خود یکی را انتخاب نمایند گفت: صحبت های هوک بیانگر آن است که او از حوزه ماموریتی که در کاخ سفید به عهده داشته است، اطلاعات کافی ندارد این در حالی است که به نظر می رسد او حتی از محل زندگی خود نیز بی اطلاع است.

وی ادامه داد: هوک اگر می خواهد بداند وضع مالی در کجای جهان بیشتر متلاطم شده بهتر است نگاهی به آمار های ارایه شده از طرف مراکز رسمی آمریکا بیندازد که براساس این آمار بیکاری در آمریکا در چند وقت اخیر به 14.4 دهم درصد رسیده که از سال 1998 تا به امروز بی سابقه است کسری بودجه در این کشور افزایش یافته و ورشکستگی یا تعطیلی واحد های کوچک در آمریکا رو به گسترش است به گونه ای که یک سوم کسب و کار های کوچک تعطیل شده بازار بورس در این کشور دچار رکود است و میزان نگرانی از زندگی در آمریکا پس از شیوع ویروس کرونا به شدت افزایش یافته حتی بسیاری از واحد های نظامی این کشور از جمله ناو روزولت نیز از دور خارج شده است. هوک ظاهرا بی اطلاعی خود در رابطه با ایران و آمریکا را با اظهارنظر اخیر در افکار عمومی افشا کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص شرایط مالی در ایران گفت: کاملا واضح است که ویروس کرونا اثرات خود در نظام مالی ایران را نشان داده است، اما به لطف الهی جمهوری اسلامی جزو معدود کشور هایی است که توانسته این ویروس را مهار کند و اقتصاد ایران کمترین آسیب را در این موضوع دیده است کسب و کار ها آرام آرام در حال بازگشایی است در حالی که در آمریکا هنوز بعضی از ایالات در حال نزدیکی به پیک این بیماری هستند، اما در ایران پیک بیماری در تمام شهر ها پشت سر گذاشته شده است.

وی با اشاره به بخش دوم صحبت های هوک مبنی براینکه ایرانی ها باید مذاکره با آمریکا را انتخاب نمایند گفت: اساسا مذاکره با آمریکایی ها مثل بازی شطرنج با گوریل است. آمریکا به تعهدات خود در چارچوب مذاکرات قبل تا چه اندازه پایبند بوده است که مجددا ایران یا هر کشور دیگری علاقه به مذاکره با کاخ سفید داشته باشد.

عابدینی با اشاره به دو سال مذاکره فشرده جمهوری اسلامی با 1+5 با موضوع ایالات متحده گفت: نتیجه این مذاکرات منجر به انعقاد برجام شد آمریکایی ها چه در به برجام پایبند بودند اساسا به نظر می رسد تعریف آمریکایی ها از مذاکرات دیکته کردن است و مقامات ایالات متحده فراموش کردند که جمهوری اسلامی 42 سال است که عادت به نوشتن دیکته از طرف آن ها نیستند.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر مولفه های قدرت جمهوری اسلامی در حوزه های داخلی و منطقه ای تاکید نمود: با وجود چنین امتیازی چرا اساسا جمهوری اسلامی باید وارد مذاکره با کسی گردد که حتی متحدین نزدیک او نیز به وعده هایش باور ندارند این در حالی است که دیپلمات های اروپایی نسبت به سیاست های کاخ سفید شدیدا منتقدند با این حساب مذاکره ایران با آمریکا چه مسئله ای را مرتفع خواهد نمود.

وی گریزی به ابزار اصلی آمریکایی ها در تعامل با کشور های جهان یعنی تحریم زد و خاطر نشان کرد: به نظر می رسد که آمریکایی ها به هیچ عنوان دست از تحریم خود علیه کشور ها برنمی دارند و به قول وزیر امور خارجه کشورمان معتاد به تحریم اند با این حساب چه امیدی برای مذاکره با چنین کشوری به امید لغو تحریم ها می توان داشت به اضافه اینکه نتیجه مذاکره آمریکا با کره شمالی و سه بار ملاقات با رهبر این کشور اتفاق مهمی را برای مردم کره رقم نزد لذا هیچ عقل سلیمی در جهان با این شرایط نه تنها تشویق به مذاکره نمی کند بلکه کشور ها یکدیگر را از نشستن بر سر میز مذاکره با آمریکا نهی می نمایند لذا موضوع مذاکره با آمریکا هیچ جایگاهی در چارچوب دکترین جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

عابدینی در سرانجام خاطر نشان کرد: از سوی دیگر آمریکایی ها در 13 آبان امسال انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارند و به نظر می رسد این قبیل افاضات بیشتر دارای کارکرد داخلی برای آن ها باشد این در حالی است که نظرسنجی های فعلی در آمریکا حکایت از این دارد ترامپ در شرایط ثبات برای انتخاب شدن در انتخابات پیش رو نیست و با وجود اینکه روسای جمهور در امریکا معمولا بالای 50 درصد شانس انتخاب مجدد دارند، اما این شانس در خصوص ترامپ مصداق ندارد و همه این مسائل به خودی خود حکایت از آن دارد که شرایط فعلی زمان مناسب برای مذاکره نیست و حتی اگر موضوع انتخابات آمریکا پیش رو نبود نیز ایران از تجربه خود استفاده می کرد و پای میز مذاکره مجدد با آمریکا نمی نشست، چون آمریکایی ها هیچ گاه فتنه گری علیه جمهوری اسلامی را کاهش ندادند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4108

به "عابدینی: آمریکا؛ متلاطم ترین اقتصاد بعد از کرونا ، هوک نگاهی به آمارهای پسا کرونا در آمریکا بیندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عابدینی: آمریکا؛ متلاطم ترین اقتصاد بعد از کرونا ، هوک نگاهی به آمارهای پسا کرونا در آمریکا بیندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید