50 میلیارد تومان هزینه تحقیق و تفحص های بی نتیجه مجلس دهم ، مجلس یازدهم قصد قرائت و رسیدگی آن ها را دارد؟

به گزارش مجله هاستفا، قرائت تحقیق و تفحص های مجلس دهم یک آزمون بزرگ مجلس یازدهم است زیرا این مجلس شعار مبارزه با فساد را سر داده و می توانند با قرائت و پیگیری این تحقیق و تفحص های تهیه شده در مجلس دهم هم بخشی از پازل مبارزه با فساد را تکمیل کند.

50 میلیارد تومان هزینه تحقیق و تفحص های بی نتیجه مجلس دهم ، مجلس یازدهم قصد قرائت و رسیدگی آن ها را دارد؟

گروه سیاسی خبرنگاران- محمدمهدی احمدی؛ مجلس دهم با تمام فراز و نشیب هایی که در درون خود داشت در اردیبهشت ماه امسال به کار خود سرانجام داد. اما در این مجلس حدود 200 تحقیق و تفحص تهیه شده بود که به هیچ کدام از آن ها زمان نرسید تا این گزارش ها در مجلس قرائت شود.

با توجه به اینکه کنندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون، 2 وظیفه مهم و اصلی قانون گذاری و نظارت را به عهده دارند. از این رو وکلای ملت علاوه بر نظارت بر تشکیل دولت که از طریق دادن رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی صورت می گیرد، یک نظارت عام هم دارند که شامل تذکر، سؤال و استیضاح رئیس جمهور و وزرا می شود.

انجام تحقیق و تفحص هم از مواردی است که در حیطه اختیارات نظارتی کنندگان مجلس محسوب می شود. طبق اصل 76 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

سوالی که مطرح می شود این است که چرا زمان برای قرائت این تحقیق و تفحص ها در مجلس دهم فراهم نشده است؟

مجلس دهم در طول این چهار سالی که عمر کرد زمان های زیادی داشت تا به این دست گزارش ها بها دهد که این اتفاق صورت نگرفت.

تحقیق و تفحص های انجام گرفته شده در ادوار مختلف مجلس نشان می دهد که عموما انجام تحقیق و تفحص دست کم 6 ماه و حداکثر یک سال زمان نیاز دارد و به گفته کنندگان مجلس، هر تحقیق و تفحصی به طور متوسط حدود 250 میلیون تومان پول لازم دارد تا به نتیجه برسد.

با توجه به بی نتیجه باقی ماندن تحقیق و تفحص های مجلس دهم که حدود 200 گزارش می شود با یک حساب سر انگشتی حدود 50 میلیارد تومان هزینه این 200 گزارش تحقیق و تفحص ها شده است که متاسفانه مجلس دهم به این گزارش ها توجهی نکرده است.

تحقیق وتفحص های بی نتیجه مجلس دهم

فرایند تحقیق و تفحص در مجلس چگونه است؟

طبق آیین نامه داخلی مجلس هرگاه کننده ای، تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند تقاضاى خود را به صورت کتبی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می کند و هیئت رئیسه قوه مقننه نیز ظرف چهل و هشت ساعت آن را به کمیسیون تخصصى ذی ربط برای رسیدگى ارجاع می دهد. کمیسیون مربوطه نیز موظف است حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ وصول، اطلاعاتى را که در این زمینه کسب کرده در اختیار متقاضى یا متقاضیان قرار دهد.

در صورتى که متقاضى یا متقاضیان، اطلاعات کمیسیون را کافى تشخیص ندهند، کمیسیون موظف است ظرف یک هفته از متقاضى یا متقاضیان و بالاترین مقام دستگاه اجرایى ذى ربط دعوت کرده و دلایل ضرورت تحقیق و تفحص و نظرات مقام فوق الذکر را استماع کند و تا مدت ده روز گزارش خود را مبنى بر تصویب یا رد تقاضاى تحقیق و تفحص به هیئت رئیسه مجلس ارائه دهد.

این گزارش خارج از نوبت در دستور هفته بعد مجلس قرار می گیرد و در صورت تصویب تحقیق و تفحص، موضوع به همان کمیسیون تخصصى ذ یربط ارجاع مى شود.

کمیسیون موظف است در مدت بیست روز اعضای هیئت تحقیق و تفحص را که حداقل یازده و حداکثر پانزده نفر خواهند بود از بین کنندگان مشخص و به رئیس مجلس برای صدور و ابلاغ معرفى کند. چنانچه متقاضیان تحقیق و تفحص کمتر از پنج نفر باشند کلیه آنان عضو هیئت خواهند بود، اعضای هیئت پس از مشخص شدن این فرایند از میان خود یک رئیس، دو نائب رئیس و یک دبیر انتخاب مى کنند.

هیئت تحقیق و تفحص طبق آیین نامه داخلی مجلس 6 ماه فرصت دارد تا گزارش نهایی خود را برای قرائت در صحن علنی مجلس به کمیسیون مربوطه ارائه کند تا پس از تصویب در آن کمیسیون برای قرائت در صحن علنی مجلس تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود. البته در صورت ضرورت با درخواست هیئت و تصویب هیئت رئیسه مجلس زمان تحقیق و تفحص تا شش ماه دیگر قابل تمدید است.

در صورتی که جلسه مشترک هیئت تحقیق و تفحص و کمیسیون تخصصی تخلفات موضوع تحقیق را مهم و مسئول دستگاه یا سازمان را مقصر تشخیص ندهد، طرح استیضاح وزیر مربوطه در صورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسی در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.

در صورتی که در گزارش کمیسیون، تخلف احراز و درخواست تعقیب شود، متخلف توسط هیئت رئیسه مجلس حسب مورد به قوه قضائیه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفى مى شود تا خارج از نوبت تقاضاى کمیسیون را مورد رسیدگى قرار داده و نتیجه آن را به کمیسیون اعلام کند.

وظیفه بزرگ مجلس یازدهم

با روی کار آمدن مجلس یازدهم این انتظار وجود دارد تا کنندگان مجلس یازدهم به این دست از گزارش های تهیه شده مجلس دهم بها داده و با قرائت در صحن علنی و به نتیجه رساندن آن ها نگذارند که هزینه هایی که از بیت المال صرف این تحقیق و تفحص ها شده است هدر برود.

به همین دلیل جواد کریمی قدوسی، کننده مشهد در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار خبرنگاران، درباره سرانجام تحقیق و تفحص های مجلس دهم، گفت: اگر گزارش های تحقیق و تفحص مجلس دهم تهیه و در کمیسیون مربوطه مصوب شده باشد یعنی این گزارش ها بعد از استماع اعضای کمیسیون به رای گذاشته شده باشد، ولی بایگانی شده است، هیئت رئیسه مجلس یازدهم موظف است این موارد را در نوبت قرار دهد.

وی ادامه داد: قرائت این دست تحقیق و تفحص های مجلس گذشته برعهده هیئت رئیسه است که تصمیم بگیرند این گزارش ها در نوبت قرار بگیرد یا نه و آیا نیازی به تحقیق مجدد هست یا خیر.

کننده دیگر مجلس یازدهم معتقد است قرائت گزارش ها به درخواست خود کنندگان بستگی دارد یعنی اینکه کنندگان با مشاهده لیست هیئت رئیسه، دست روی هر کدام بگذارند هیئت رئیسه آن گزارش را آماده قرائت در صحن خواهد کرد و اگر کننده ای نخواهد چنین اتفاقی نمی افتد.

رشیدی کوچی بیان داشت: به درخواست کنندگان تازه ورود به مجلس اگر گزارشی تعداد امضای لازم را کسب کند این گزارش در دستورکار مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.

حال باید دید که چند درصد از این تحقیق و تفحص ها که البته بار مالی زیادی را نیز به مجلس و کشور تحمیل کرده است به نتیجه می رسند و می توانند تخلفات و فساد های موجود را کاهش داده و یا گره ای را از مسائل پیش روی کشور باز کنند.

در نهایت این یک آزمون بزرگ مجلس یازدهم و کنندگان انقلابی این مجلس است که همانگونه که در بدو ورود خود به مجلس، شعار مبارزه با فساد را سر می دادند می توانند با قرائت و پیگیری این تحقیق و تفحص های تهیه شده مجلس دهم بخشی از پازل مبارزه با فساد خود را تکمیل کرده و از هدر رفتن منابع کشور جلوگیری کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4698

به "50 میلیارد تومان هزینه تحقیق و تفحص های بی نتیجه مجلس دهم ، مجلس یازدهم قصد قرائت و رسیدگی آن ها را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 میلیارد تومان هزینه تحقیق و تفحص های بی نتیجه مجلس دهم ، مجلس یازدهم قصد قرائت و رسیدگی آن ها را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید