50 درصد جمعیت کلانشهرها اجاره نشین هستند

به گزارش مجله هاستفا، معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اعتقاد کارشناسی ما این است که اگر برای دهک های 4 تا 7 اقدامی در خصوص تامین مسکن انجام نشود، آنها دچار مسائل جدی برای تامین مسکن و پرداخت اجاره بها خواهند شد، گفت: در کلانشهرها نزدیک به 50 درصد جمعیت شهر را اجاره نشین ها به خود اختصاص داده اند.

50 درصد جمعیت کلانشهرها اجاره نشین هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص کارت مصالح ساختمانی و راهکارهای اجرایی آن که منجر به کاهش قیمت تمام شده مسکن خواهد شد، گفت: به منظور ارایه کارت مصالح ساختمانی، پیش تر مصوبه ای گذرانده شده مبنی بر اینکه شرکتی با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکیل شود تا شرکت تشکیل شده نسبت به فروش اعتباری مصالح ساختمانی، اقدام کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در مرحله اول تاسیس این شرکت برنامه ریزی شده تا 100 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تحت مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با پشتوانه تامین مصالح شرکت مشترک تامین شود که عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این مطلب که این شرکت تاسیس شده است و مراحلی از کار آن شرکت در حال پیشرفت است، در خصوص دیگر راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای رونق مسکن، شرح داد: در خصوص بورس مسکن، وزارت راه و شهرسازی، گام هایی برداشته است تا غیر از دو مصالح اصلی که از طریق بورس، معامله می شود سایر مصالح ساختمان نیز از طریق بورس، خرید و فروش شوند.

محمودزاده از دیگر برنامه های در حال پیگیری معاونت مسکن و ساختمان را پیگیری موضوع خرید تعهدی و تهاتری مطرح نمود و گفت: با روش های طراحی شده، پیش بینی می شود تا 20 درصد قیمت تمام شده ساخت، با مجموعه راهبردهای وزارت راه و شهرسازی کاهش یاید. مجموعه این روش ها یکی از تاثیرگذارترین موارد در کاهش قیمت تمام شده و مدیریت قیمت ساخت است.

محمودزاده در خصوص بازار اجاره و قیمت افسار گسیخته مسکن و راهکارهای وزارتخانه راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره بها، گفت: اعتقاد کارشناسی ما این است که اگر برای دهک های 4 تا 7 اقدامی در خصوص تامین مسکن انجام نشود، آنها دچار مسائل جدی برای تامین مسکن و پرداخت اجاره بها خواهند شد. به همین دلیل لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها در حال پیگیری است.

50 درصد جمعیت کلانشهرها اجاره نشین هستند

وی شرح داد:هدف از تدوین لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها، مشخص قیمت نیست بلکه ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها، مدنظر است. در عین حال، با توجه به اینکه بر اساس آخرین سرشماری در کشور، به طور متوسط جمعیت اجاره نشین به جمعیت صاحب خانه در مقیاس کشوری 31.7 درصد و در مقیاس شهر تهران 43.5 درصد برآورد شده و با این احتساب در کلانشهرها نزدیک به 50 درصد جمعیت شهر را اجاره نشین ها به خود اختصاص داده اند. بنابراین ساماندهی این بخش ضرورت داشت که در برنامه نیز قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت باید از منافع قشر ضعیف که امکان تامین مسکن را ندارند، حمایت کند، پیگیری تصویب قانونی به منظور ساماندهی بازار اجاره بها را برای تامین این هدف ضرورت دانست.

محمودزاده شرح داد: با توجه به اینکه حوزه مسکن، حوزه ای پیچیده و چندبعدی است بنابراین مباحث و موضوعات گوناگون این بخش از قانون و مقررات تا ساماندهی فعالان این بخش همه باید همزمان انجام شود تا به خروجی موثری دست یافت.

وی بخشی از مسائل امروز کشور را در خصوص بازار اجاره بها به عدم عرضه و تولید کافی مسکن در سال های گذشته، مرتبط دانست و گفت: با اجرای طرح اقدام ملی مسکن تلاش خواهد شد تا بخشی از کمبودها در تولید ناکافی مسکن در سال های گذشته جبران شود.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4229

به "50 درصد جمعیت کلانشهرها اجاره نشین هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 درصد جمعیت کلانشهرها اجاره نشین هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید