200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان تصویب شد

به گزارش مجله هاستفا، رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان گفت: طرح آمایش این استان برای پیگیری ها به شورای گسترش ارائه شد و 200 رشته متناسب با قابلیت ها و ظرفیت ها مورد تصویب قرار گرفت.

200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان تصویب شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سلطانعلی میر رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان در دیدار هیئت رئیسه این دانشگاه با استاندار این استان با ارائه گزارشی در مورد اقدامات اجرا شده در سال گذشته، درباره رسالت دانشگاه با ایجاد پردیس های وابسته به واحد های درون استانی و فراهم کردن شرایط ادامه تحصیل برای حدود 10 هزار نفر از بازماندگان ادامه تحصیل دانشگاهی از اقدامات واسطه برای تثبیت پردیس ها و همچنین ایجاد فضای اختصاصی گزارش کاملی ارائه کرد.

میر با بیان اینکه تعاملات زیادی با سازمان مرکزی دانشگاه و مقامات محلی در تثبیت پردیس ها اجرا شده است، افزود: این پردیس ها به مرکز تبدیل می شوند. همچنین تخصیص زمین برای احداث ساختمان پردیس و انتقال اسناد در بعضی محله ها اقداماتی اجرا شده است.

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در تمام موارد و پیشنهاد ها مربوط به امور دانشگاه مسئولان عالی استان همراه و همگام دانشگاه آزاد استان بوده اند، از توجه ویژه استاندار سیستان و بلوچستان قدردانی کرد و عضویت وی را در هیئت امنای دانشگاه آزاد استان به عنوان عضو اصلی هیئت امنا فرصتی مغتنم دانست که در بسکمک از موارد راهگشای انجام امور مربوط به دانشگاه بوده است.

وی تأکید کرد: کمک استاندار در راه اندازی پردیس های استان یکی از موارد مهم در این خصوص بوده است و توانستیم با همراهی و مساعدت های ویژه 27 پردیس در سطح استان راه اندازی کنیم.

میر با اشاره به اینکه در گذشته استان از صنعت فولاد، پتروشیمی، راه آهن، گاز و امنیت محروم بوده و خیلی از رشته های موجود دانشگاه استان متعلق به 40 سال قبل است که شاید حلال مسائل جامعه فعلی نباشد، با اقداماتی زیربنایی که در سطح استان به برکت نظام جمهوری اسلامی اجرا شده، می طلبد که با توجه به قابلیت و ظرفیت های موجود در مورد ایجاد رشته های متناسب اقدام شود.

وی گفت: شورای راهبردی در حال بررسی و طرح آمایش مربوط به راه اندازی رشته های مهارتی متناسب با ظرفیت ها و قابلیت های استان است که در همین ارتباط و برای تسریع امور آموزشی، دانشگاه آزاد استان به سه ناحیه تقسیم شده که ناحیه شاقتصادی با محور زاهدان، ناحیه میانی با محور ایرانشهر و ناحیه جنوبی هم با محور چابهار است.

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان بیان نمود: در این ارتباط کار های مقدماتی آغاز شده است، طرح آمایش این استان برای پیگیری ها به شورای گسترش ارائه شد و 200 رشته متناسب با قابلیت ها و ظرفیت ها مورد تصویب قرار گرفت که این موارد موجب کارآفرینی و ایجاد شغل در نقاط مختلف استان می شود.

وی اعلام کرد: در سفر اخیر دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به چابهار با تشکیل شورای دانشگاه دفتر تقریب مذاهب در چابهار موافقت شد که مقرر شد تا در سال جدید با حضور محمدمهدی طهرانچی در سفری که به منظور تشکیل جلسه هیئت امنای استانی در ایرانشهر خواهد داشت، دفتر تقریب راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان توضیح داد: در سال 97 نیز دفتر تقریب مذاهب اسلامی زاهدان با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شد که اقدامات مطلوبی به عنوان کارکرد اجتماعی و فرهنگی دانشگاه در دستورکار دارد.

وی یادآور شد: در سال 98 که کرونا دامن گیر دنیا کشور شد، به همت همکاران دانشگاه تلاش شد تا خللی در امر آموزش وارد نشد و در سطح استان خوشبختانه تمام کلاس ها به صورت مجازی برگزار گشت، اگر چه چالش هایی در مورد اینترنت داریم که آماده سازی زیرساخت ها اجرا شده است؛ ولی بعضاً روستا های ما چه آموزش و پرورش و یا سایر بخش های و دانشگاه با این مشکل مواجهیم.

میر متذکر شد: اکنون چیزی نزدیک به 30 هزار دانشجو در سطوح مختلف از کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا در دانشگاه آزاد استان مشغول به تحصیل هستند که در مورد برگزاری کلاس مسئله ای نداشته اند، در حوزه بهداشت و درمان هم با اقدامات و پشتیبانی های خوب استاندار رشته پزشکی تصویب شده است.

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان گفت: تلاش می کنیم به سمت ایجاد بیمارستان برویم؛ اما در این زمینه محدودیت هایی داریم که عنایت و توجه مسئولان استان و نمایندگان مجلس را می طلبد، در مورد آموزش و پرورش 24 مدرسه داشتیم و بناست که 17 مدرسه امسال به مدارس دانشگاه اضافه شود و حتی معاون سمای دانشگاه آزاد اسلامی هفته های آینده سفری به استان خواهد داشت که چند دانشکده مهارتی و کارآفرینی و چند دانشکده مهارتی و کارآفرینی در سطح استان را راه اندازی کند.

پیش بینی افزایش تعداد دانشجویان افغان به هزار نفر

میر درباره جذب دانشجوی خارجی بیان نمود: اقدامات شایسته ای در حوزه بین المللی با توجه به شرایطی که استان برخوردار است، اجرا شده است و یکی از مزیت های بسیار خوبی که با تلاش های استاندار و همکاران حوزه اقتصادی، تجاری و مناطق بازارچه های مرزی اجرا شده و می توان از آن در حوزه فکری و فرهنگی و تعاملاتی در استان با کشور های همسایه همجوار استفاده کرد، فعالیت های تجاری، اقتصادی و امنیتی است که نقش مهمی دارند.

وی اظهار کرد: در سال گذشته واحد با راه اندازی معاونت بین الملل نزدیک به 200 دانشجوی افغان اکنون برای تحصیل جذب کرده ایم و پیش بینی ما این است که این آمار به هزار نفر برسد. گشایش دفتر کنسولی در دانشگاه سیستان و بلوچستان هم یک گام رو به جلو بوده که در حل مسائل و موانع جذب و تردد افاغنه در سطح استان می تواند نقش مؤثری داشته باشد که به همین دلیل سفری را در هفته آینده به مدت 10 روز به اتفاق رئیس و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسای دو استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان سفری به کشور دوست و همسایه افغانستان خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7594

به "200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید