چشم امید زلزله زدگان به امهال وام ها

به گزارش مجله هاستفا، حدود 2 ماه از مهلت 2 ساله امهال وام های زلزله زدگان درمناطق زلزله زده کرمانشاه گذشته است و با این وجود، مردم زلزله زده امیدوارند بار دیگر بازپرداخت وام شان یک سال دیگر مشمول قانون امهال گردد.

چشم امید زلزله زدگان به امهال وام ها

مجله هاستفا - فرحناز چراغی : این امیدواری موجب شده است بسیاری از زلزله زدگان اقدامی برای بازپرداخت اقساط وام های خود ننمایند و به امید اقدام مسئولان بنشینند. استاندار کرمانشاه در روزهای اخیر از کسب موافقت اولیه دولت برای تمدید مهلت امهال وام های آسیب دیدگان خبرداد.

بازپرداخت وام های تا سقف 50میلیون تومان و بیش از 50میلیون تومان برای کارگاه ها و واحدهای تجاری براساس مصوبه هیات دولت در اردیبهشت97 مشمول قانون امهال شد که دراین مدت سود و کارمزد وام ها را دولت به بانک پرداخت کرد.

یک شهروند سرپل ذهابی با بیان اینکه فصل بارندگی سبب پایین آمدن سرعت ساخت وسازها شده است، به مجله هاستفا می گوید: با تزریق وام های تکمیلی، عده ای از مردم درحال نازک کاری ساختمان های خود هستند.

وی با بیان اینکه سررسید بازپرداخت وام ها رسیده است، می افزاید: 2 سال امهال برای بازپرداخت وام های بانکی فرصت کمی است و دولت باید مردم و شرایط سخت زندگی آن ها را درک کند. مردم همه پس اندازشان را خرج بازسازی نموده اند و پولی برای شان باقی نمانده است که جای بازپرداخت وام دهند.

یک شهروند دیگر با بیان اینکه هنوز تعداد زیادی از مردم در کانکس زندگی می نمایند، می گوید: اگر سری به محله های فولادی، میراث فرهنگی، بانک رفاه و مسکن مهرها بزنید، می بینید که چقدر تعداد کانکس نشین ها زیاد است.

موسی که 38سال سن دارد، می افزاید: 8سال جنگ و بعد زلزله زندگی مردم سرپل ذهاب را زیر و رو کرد. بازپرداخت وام ها بار سنگینی بر دوش زلزله زدگان است و انصاف نیست در این شرایط سخت، دولت مردم را حمایت نکند.

وی ادامه می دهد: بیشتر ساکنان مناطق زلزله زده از جمله سرپل ذهاب قشر ضعیفی هستند. حساب و کتاب دولت با این افراد است که اگر دولتی حمایت نکند، بیش از این زمین خواهند خورد. از دولت و مسئولان تقاضا داریم یک سال دیگر امهال وام ها را تمدید نمایند و این را به عنوان هدیه ای در دومین سالگرد زلزله به مردم ببخشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اما در پاسخ به صحبت شهروندان با بیان اینکه تا امروز درباره تمدید مهلت امهال وام ابلاغی صورت نگرفته است، به مجله هاستفا می گوید: نامه نگاری و جلسه های حضوری بسیاری با سران سه قوه و وزیر اقتصاد در این باره اجرا شده است که امیدواریم به نتیجه برسد.

جلیل بالایی با تاکید بر اینکه پیگیری استاندار برای تمدید مهلت امهال وام ها ادامه دارد، می افزاید: درمجموع از کل وام های پرداختی به استان 3146 میلیارد تومان آن مشمول امهال وام شد که تا امروز حدود 1050 میلیون تومان بار اقتصادی برای دولت داشته است.

استاندارکرمانشاه هم از کسب موافقت اولیه برای امهال وام های مناطق زلزله زده خبر می دهد و می گوید: براساس مکاتبه اجرا شده با رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی و با توجه به مسائل مردم، درخواست امهال تسهیلات مناطق زلزله زده مجدد مطرح و موافقت اولیه کسب شد.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه مردم سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی از همه توان اقتصادی خود برای ساخت و ساز استفاده نموده اند، اضافه می نماید: براساس قانون، امهال وام ها 2 سال است و انتظار داریم با پیشنهاد استانداری برای امهال تسهیلات موافقت و اقدامات نهایی در این باره صورت گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1904

به "چشم امید زلزله زدگان به امهال وام ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم امید زلزله زدگان به امهال وام ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید