پیامک دریافت رمزدوم پویا رایگان نیست، با بانک مرکزی توافقی نداشتیم

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، در حالیکه بانک مرکزی در اطلاعیه های مکرر اعلام نموده بود که رمز دوم پویا برای مشتریان بانکی هیچ هزینه ای ندارد و بابت پیامک رمز دوم پویا نباید مبلغی از مشتریان بانکی کسر گردد، اما در حال حاضر اپراتورها هزینه هر عملیات و یا تراکنشی که از سوی مشتریان صورت می گیرد را از حساب مشترک کسر می نمایند.

پیامک دریافت رمزدوم پویا رایگان نیست، با بانک مرکزی توافقی نداشتیم

فرآیند عملیاتی شدن رمزدوم پویا قرار بود از اول دی ماه امسال، از سوی تمامی بانک های دولتی و خصوصی کشور عملیاتی گردد. در این فرآیند، بانک مرکزی دو راه حل را برای دریافت رمز دوم پویا از سوی مشتریان نظام بانکی گفت که یکی از آنها دریافت رمز یکبار مصرف به وسیله پیامک و دیگری نصب اپلیکیشن از سوی مشتریان بانک است.

اما با توجه به سخت بودن استفاده از اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا، روش استفاده از پیامک برای دریافت رمز یک بار مصرف از سوی مشترکانی که تلفن همراه هوشمند ندارند یا مایل به استفاده از اپلیکیشن نیستند، انتخاب شد.

یکی از نگرانی هایی که در استفاده از پیامک در دریافت رمز دوم پویا بارها اعلام شد، هزینه ای بود که مشتریان باید برای دریافت رمزهای پویا می پرداختند؛ چراکه به هر حال، هر بار تراکنش بانکی، احتیاج به دریافت رمز یکبار مصرف دارد و اگر مشتری بخواهد رمز خود را به وسیله پیامک دریافت کند، ملزم به پرداخت هزینه است؛ به همین دلیل بانک مرکزی گفت که ارسال و دریافت پیامک برای رمزهای پویا، هیچ هزینه ای برای مشتریان نخواهد داشت.

بانک مرکزی بارها و بارها در اطلاعیه های خود تاکید نمود که ارسال و دریافت پیامک بابت دریافت رمز دوم پویا در تراکنش های بانکی هیچ هزینه ای برای مشتریان ندارد و بانک ها حق ندارند بابت ارسال پیامک رمز دوم پویا، از مشتریان وجهی دریافت نمایند و اگر مشتریان در این رابطه با موارد خلاف روبرو شدند، آن را اعلام نمایند.

اما هم اکنون مشتریان نظام بانکی که رمز پویای خود را به وسیله پیامک فعال نموده اند و باید برای دریافت این رمز، چهار شماره آخر کارت خود را به سرشماره اعلام شده از سوی بانک، ارسال نمایند، اذعان دارند که از آنها هزینه کسر می گردد.

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصاحبه با خبرنگاران، درباره دلایل کسر هزینه ارسال پیامک رمز پویا از حساب مشترکان موبایل، گفت: تا به امروز مذاکره ای با بانک مرکزی برای رایگان بودن پیامک های دریافت رمز پویا صورت نگرفته است.

وی گفت: تراکنش های پیامکی در شبکه اپراتورها هزینه دارد و تا به امروز نیز در خصوص اینکه این هزینه نباید از مشترکان کسر گردد و بانک ها این هزینه را پرداخت نمایند، توافقی با بانک مرکزی انجام نشده است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید در این زمینه با رگولاتوری مذاکره کند، اضافه نمود: هنوز در خصوص کلیات این طرح، توافقی نداشتیم.

فلاح جوشقانی ادامه داد: تا به امروز با ما در خصوص هزینه پیامک رمزدوم پویا و دریافت آن مذاکره ای نشده است؛ البته جلسات مرتبی با بانک مرکزی در خصوص فرآیند رمزدوم پویا داشته ایم اما موضوع رایگان بودن پیامک تا به حال مطرح نشده است.

وی گفت: درخصوص فرآیند دریافت رمز یکبار مصرف، هر بانک باید در چارچوب توافقات با اپراتورهای موبایل کار کند و تا جایی که من می دانم توافقی مبنی بر رایگان بودن پیامک از سوی بانک ها با اپراتورها صورت نگرفته است.

رئیس سازمان رگولاتوری تاکید نمود: تا به امروز هر مبلغی که از مشترکان بابت پیامک دریافت رمزدوم کسر شده، قانونی بوده و تخلف اپراتور محسوب نمی گردد؛ چرا که هر پیامک هزینه دارد و مشترک باید هزینه آن را پرداخت کند.

وی اضافه نمود: قراری بر این نبوده که هزینه پیامک هایی که مردم برای دریافت رمز دوم پویا به سرشماره بانک ها ارسال می نمایند را اپراتورها برعهده بگیرند.

به گزارش خبرنگاران، هزینه ارسال پیامک در اپراتورهای مختلف برای سیم کارت های دائمی حدود 9 تومان و برای سیم کارت های اعتباری حدود 11 تومان است و در صورتی که به طور میانگین هر ایرانی، روزانه یک پیامک به سرشماره بانکی ارسال کند، روزانه حدود 80 میلیون پیامک درخواست رمزدوم پویا ارسال می گردد که مطابق با وعده بانک مرکزی، هزینه این تراکنش باید از سوی بانک ها و یا اپراتورها برعهده گرفته گردد اما تا به امروز بانک ها و اپراتورهای موبایل این هزینه را تقبل ننموده اند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2336

به "پیامک دریافت رمزدوم پویا رایگان نیست، با بانک مرکزی توافقی نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامک دریافت رمزدوم پویا رایگان نیست، با بانک مرکزی توافقی نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید