پمپئو چین را تهدیدی مداوم برای غرب خواند

به گزارش مجله هاستفا، ایرنا نوشت: مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا با متفاوت خواندن شرایط کنونی حزب کمونیست چین در مقایسه با 10 سال پیش، چین را تهدیدی مداوم برای اندیشه، دموکراسی و ارزش های غربی دانست.

پمپئو چین را تهدیدی مداوم برای غرب خواند

نشریه آمریکایی پولیتیکو روز دوشنبه در گزارشی با عنوان پمپئو می گوید چین تهدیدی مداوم برای غرب است نوشت: امروز حزب کمونیست چین متفاوت از 10 سال پیش است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز یکشنبه گفت که چین در کوشش برای گسترش اطلاعات جعلی و ایجاد اختلال در دنیا از هنگ کنگ گرفته تا ایالات متحده تهاجمی تر شده است.

پمپئو در گفت وگو با فاکس نیوز اضافه نمود: امروز یک حزب کمونیست چین متفاوت از 10 سال پیش است. این حزبی است که با اندیشه نابودی اندیشه ها، دموکراسی و ارزش های غربی وارد عمل شده است. این امر آمریکایی ها را در معرض خطر قرار می دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: پمپئو برای اثبات اداعای تهدید چین از موضوعات مختلفی استفاده کرد، از جمله ادعاهای سرقت مالکیت معنوی، نحوه واکنش دولت چین به گسترش کرونا و تشدید اقدامات تنش زا برای تحکیم خود در هنگ کنگ.

این اظهارات پس از آن منتشر شد که پمپئو هفته گذشته اعلام نمود که دولت دونالد ترامپ دیگر هنگ کنگ را به عنوان یک منطقه خودمختار از چین نمی داند. ترامپ روز آدینه اعلام نمود که آمریکا ممکن است محدودیت هایی تجاری علیه هنگ کنگ برای مجازات چین به دلیل اعمال کنترل بیشتر بر این منطقه اعمال کند. پس از گذشت بیش از یک قرن از سرانجام سلطه انگلیس بر هنگ کنگ در سال 1997میلادی با توافق نامه ای که برای استقلال به این منطقه اعطا شد، کنترل چین به هنگ کنگ بازگشت.

از سوی دیگر، ایالات متحده مدت ها است که به هنگ کنگ توجه ویژه ای داشته و به بازرگانان آمریکایی اجازه داده تا روابط خود را با این منطقه، فارغ از مقررات حاکم بر ارتباطات با چین گسترش دهند.

اما پمپئو روز یکشنبه به فاکس نیوز تاکید نمود: دولت ترامپ در نظر دارد شرایط هنگ کنگ را مورد آنالیز قرار دهد و قوانین جاری را باطل نموده و همچنین تحقیقاتی را در خصوص دانشجویان چینی حاضر در ایالات متحده برای روابط احتمالی با ارتش چین شروع کند.

پمپئو اضافه نمود: حزب کمونیست چین اکنون پیمان خود را نقض نموده و ایالات متحده این نقض عهد را تلافی خواهد نمود. ما آنالیز خواهیم کرد تا افرادی را که آزادی هنگ کنگ را نابود نموده اند، مجازات کنیم.

در اوایل ژانویه (دی ماه 98) به نظر می رسید که تنش ها میان وانشگتن و پکن در پی جنگ تجاری ناشی از وضع تعرفه های سنگین، کمتر شده باشد. اما اکنون با گسترش کرونا در آمریکا، جنگ لفظی میان دو کشور به ویژه با اعلام تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ از سوی چین بار دیگر بالا گرفته است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4157

به "پمپئو چین را تهدیدی مداوم برای غرب خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو چین را تهدیدی مداوم برای غرب خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید