پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد

به گزارش مجله هاستفا، یک سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: پایبندی این اتحادیه به برجام به پایبندی ایران به توافق هسته ای حاصل شده در سال 2015 بستگی دارد.

پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک سخنگوی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه (13 آبان/4 اکتبر) خاطرنشان کرد که این اتحادیه هنوز به توافق هسته ای با ایران (موسوم به برجام) پایبند است.

ماجا کوچیانیک، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که برجام مربوط به امنیت ما است و توافقی نیست که فقط برای امنیت منطقه و اروپا اهمیت داشته باشد، بلکه برای امنیت کل جهان است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت که پایبندی اتحادیه اروپا به توافق به پایبندی کامل ایران وابسته است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، کوچیانیک درباره سخنان امروز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم اظهارنظر کرد. او گفت: از اعلانیه ایران آگاه است، اما برای اظهارنظر درباره آن منتظر تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد ماند.

رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) از راه اندازی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژ های IR-6 اطلاع داد او گفت: طی 2 ماه، 15 سانتریفیوژ نسل جدید راه اندازی شده که کار بسیار بزرگی است و امروز شاهد راه اندازی زنجیره 30 تایی ماشین های سانتریفیوژ IR6 هستیم.

سخنگوی کمیسیون اروپا که در جمع خبرنگاران در بروکسل حضور داشت گفت: ما از ایران خواسته ایم بدون تأخیر این گام ها را به عقب برگردانده و از برداشتن گام های دیگری که به تضعیف توافق هسته ای منجر می گردد خودداری کند.

این سخنگوی کمیسیون اروپا ضمن بیان اینکه اتحادیه اروپا کماکان به توافق هسته ای پایبند خواهد بود گفت: اما ما همیشه تأکید نموده ایم که تعهد ما به توافق هسته ای به پایبندی کامل ایران [به این توافق] وابسته است.

کشور های اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته به وعده های خود برای جبران خروج واشنگتن و برخوردار کردن ایران از مزایای این توافق عمل ننموده اند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه امسال (در سالگرد خروج آمریکا) به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

از آن موقع به بعد ایران در سه گام از تعهدات خود در توافق هسته ای کاسته است.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از 3.67 درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف بعضی تعهدات ذیل برجام که از شهریور آغاز شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه اندازی نسل جدید سانتریفیوژ ها در تاسیسات غنی سازی اورانیوم بود.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1272

به "پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید