همیار تقلب دانشجویان پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز کرد، پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد

به گزارش مجله هاستفا، تقلب در امتحان یا شرکت به جای دانشجوی دیگری در امتحان مجازی، یک تخلف آموزشی است و در قوانین دیده شده که بعد از امتحانات یا حتی بعد از صدور مدرک، اگر تخلف دانشجو یا دانش آموخته محرز گردد، دانشگاه می تواند مدرک را مخدوش یا باطل کند.

همیار تقلب دانشجویان پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز کرد، پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله هاستفا، این روزها آگهی های همیار و یاری برای حضور در امتحانات آنلاین، به لیست متعدد خدمات غیرمعمول اضافه شده است که دانشجویی برای ساعت امتحان آنلاین، دانشجوی دیگری را به یاری می گیرد و به اصطلاح از همیار تقلب در آزمون استفاده می نماید. این موضوع در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

دانشجوها چندان نگران امتحان خاتمه ترم نیستند

در پی طرح این موضوع، یکی از دانشجوهای دانشگاه آزاد به خبرنگار، گفت: صحبتی بین دانشجوها مطرح است درباره اینکه اساتید به دانشجوها گفته اند که بابت امتحانات نگرانی نداشته باشید و درصدد تقلب نباشید زیرا در سطح سوالات امتحان و نمره نهایی با دانشجوها مدارا می گردد. حتی بعضی از قول اساتید گفته اند که روسای دانشگاه ها و مدیران گروه ها و اساتید با این موضوع که این ترم امتحانات سخت گیرانه نباشد موافق هستند.

عربی دانشجوی پردیس یک دانشگاه دولتی که امتحانات آنان به صورت مجازی برگزار می گردد، در این باره به خبرنگار، گفت: دانشگاه ها در این ترم ترجیح شان بر این بود که ترم حذف نگردد و ادامه پیدا کند؛ زیرا اگر تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی حذف ترم می شدند برای دانشگاه بار اقتصادی ایجاد می کرد.

وی گفت: به همین دلیل دانشگاه ها همه کوشش خود را کردند که هر طور شده دانشجوها را تا خاتمه ترم بیاورند؛ هنوز امتحانات ما شروع نشده است که بتوانم درباره امکان تقلب در امتحان نظر بدهم اما در قبل اساتید اعلام نموده اند که امتحانات عجیب و غریب نخواهد بود.

همه نمره، امتحان نهایی نیست

در پیگیری این موضوع، محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سهم زیاد ارزشیابی طول ترم در آزمون خاتمه نیمسال جاری اطلاع داد و گفت: قبلا نسبت نمره خاتمهی به آزمون نهایی 60 به 40 درصد بود و از 20 نمره، 12 نمره به آزمون و 8 نمره به ارزشیابی مستمر و تکالیف و پروژه در طول نیمسال اختصاص داشت. در آیین نامه 1397 این قاعده به دانشگاه ها سپرده شد.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این باره به خبرنگار ما، گفت: تقلب بحث همه گیری نیست. با توجه به پیش بینی الکترونیکی شدن آزمون های خاتمه ترم جاری در فروردین 99 دستورالعمل هایی را درباره نحوه برگزاری امتحانات به دانشگاه ها ارسال کردیم و در این باره تاکید نمودیم که اساتید در ارزشیابی مستمر دانشجو در طول ترم توجه داشته باشند.

هشدار وزیر علوم به دانشجوها درباره تقلب در امتحان آنلاین

وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشجویان حتی به شوخی هم درگیر تقلب نشوند و تقلب امتحانی را بیان ننمایند، گفت: تقلب در امتحانات خاتمه ترم جزئی از تقلب علمی محسوب می گردد و با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

اما در تازه ترین واکنش مسوولان به این تخلف، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به جد به دانشجوها هشدار داده که حتی درباره تقلب در امتحان ها شوخی هم در فضای مجازی مطرح ننمایند. زیرا طرح این موضوعات زحمات دانشجوها و اساتید را کم اعتبار می نماید. دانشجوها حتی به شوخی هم درگیر این موضوع نشوند؛ زیرا ممکن است ضرر تقلب برای دانشجو بسیار بیشتر از نمره کمتر باشد.

وی تاکید نمود: اگر مواردی از تقلب دانشجویان در امتحانات خاتمه ترم شناسایی گردد قطعاً آنالیز خواهد شد.

تقلب در امتحانات آنلاین، پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز کرد

با مطرح شدن مطالب و آگهی های مربوط به همیار تقلب در فضای مجازی، پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز شده است. همچنان که وزیر علوم به افراد متخلف هشدار داد که تقلب در امتحانات خاتمه ترم نوعی از تقلب علمی محسوب می گردد که درباره تخلف علمی قانون مصوب مجلس و امکان پیگیری در قوه قضاییه وجود دارد و هر موردی از تخلف که محرز گردد، به شدت با آن برخورد خواهیم کرد. همچنین با پلیس فتا هم درباره برخورد با متقلبان در امتحانات هماهنگی های لازم را انجام داده ایم.

هشدار پلیس فتا به متقلبین در آگهی های همیار تقلب

در پی مطرح شدن موضوع تقلب در امتحانات مجازی دانشگاه ها، سرهنگ علی محمد رجبی رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا در این باره به دانشجویان متقلب هشدار داد و اظهار داشت که شرکت فردی دیگر به جای دانشجویان در امتحانات مجازی، یک تخلف آموزشی است و برابر آئین نامه دانشگاه و مقررات وزارت علوم با متخلفان برخورد خواهد شد. آگهی های مربوط به این موضوع هم تخلف آشکار است و قطعا پلیس با آن برخورد خواهد نمود. به همین دلیل نیز هشدار به اندک افرادی که ممکن است چنین تصمیمی داشته باشند این است که از انجام چنین کاری صرف نظر نمایند چرا که در صورت اطلاع پلیس یا شکایت افراد، حتما با آنها برخورد خواهد شد.

این مقام مسوول از شهروندان و دانشجویان خواست که در صورت اطلاع از چنین مواردی مراتب را حتما به پلیس فتا اطلاع دهند.

پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد

اما برخلاف آنچه که بعضی دانشجویان فکر می نمایند که پرونده امتحان پس از خاتمه وقت آزمون بسته می گردد، علی اکبر صفوی رییس کارگروه تخصصی آموزش عالی الکترونیکی وزارت علوم به دانشجویان هشدار داد که پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد.

وی تاکید نمود: همه افرادی که خودشان را درگیر تقلب می نمایند، تقلب می نمایند یا به دیگران تقلب می رسانند، مطمئن باشند که چشم پوشی نخواهد شد. در قوانین دیده شده که بعد از امتحانات یا حتی بعد از صدور مدرک تخلف دانشجو یا دانش آموخته محرز گردد، دانشگاه می تواند مدرک را مخدوش کند و به استعلام ها جواب منفی دهد. پس بهتر است هیچ دانشجویی ریسک تقلب را قبول نکند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4363

به "همیار تقلب دانشجویان پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز کرد، پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همیار تقلب دانشجویان پای پلیس فتا را به امتحانات دانشگاه ها باز کرد، پرونده متقلبان با خاتمه زمان آزمون بسته نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید