توضیحات فیاضی درباره مدارک تحصیلی اش؛ او رای می آورد؟

به گزارش مجله هاستفا، قراراست سه شنبه این هفته صلاحیت گزینه پیشنهادی دولت به مجلس برای تصدی پست وزارت آموزش وپرورش بررسی شود. تا پیش از معرفی مسعود فیاضی به مجلس، رئیس جمهور 3 لیست شامل اسامی10 نفر را به مجلس ارائه کرده بود. اما در نهایت مسعود فیاضی به عنوان گزینه منتخب رئیس جمهور به مجلس برای تصدی وزارت آموزش وپرورش درنظر گرفته شد که البته واکنش های متفاوتی از سوی برخی نمایندگان و کارشناسان حوزه آموزش وپرورش در پی داشته است.

توضیحات فیاضی درباره مدارک تحصیلی اش؛ او رای می آورد؟

علی اصغر فانی، وزیر اسبق آموزش وپرورش در مصاحبه ای با ایلنا درباره معرفی مسعود فیاضی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش اعلام کرده است:، چون ایشان را نمی شناسم نظری هم ندارم.

وی افزود: آموزش وپرورش در هر جامعه ای اهمیت ویژه ای دارد، ولی متاسفانه آموزش وپرورش در جامعه ما نزد مسوولان رده بالا از این جایگاه برخوردار نیست. وزیر اسبق آموزش وپرورش گفته است کسی که وزیر آموزش وپرورش می گردد باید حداقل دو، سه مورد از پست های مدیریت قبل از وزارت را طی کرده باشد.

فانی با بیان اینکه زمانی دکتر حسابی در جایگاه وزیر آموزش وپرورش بوده اند، گفت: در این جایگاه افراد بزرگی همچون پروفسور حسابی، دکتر غلامحسین شکوهی و شهیدان باهنر و رجایی، مرحوم استاد پرورش و دکتر سید کاظم اکرمی بوده اند، بنابراین گزینه های پیشنهادی اگر بالاتر از این افراد نیست، حداقل پایین تر نباشد.

وی با اشاره به ویژگی های مهمی که صاحب کرسی وزارتخانه اثرگذاری همچون آموزش وپرورش می تواند داشته باشد، گفت: وزیر آموزش وپرورش باید اول از همه سازمان و فرهنگ وزارتخانه را بشناسد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش افزود: وزیر آموزش وپرورش همچنین باید اولویت ها را بداند و نیرو ها را بشناسد؛ زیرا قرار است در آینده مدیرکل های آموزش وپرورش استان ها و معاونانش را انتخاب کند؛ بنابراین او باید نیرو ها را بشناسد وگرنه برخی ها نفوذ می کنند و هرکسی که بخواهند به ایشان تحمیل می کنند.

به گفته فانی شخص مسوول در این زمینه باید دارای قدرت نفوذ و رهبری بر سازمان را داشته و قابلیت برقراری ارتباط با فرهنگیان و عناصر خارج از آموزش وپرورش را نیز داشته باشد.

فانی گفت: آخرین شرط نیز این است که قدرت چانه زنی با سازمان برنامه و بودجه و اداره استخدامی را داشته باشد. ا ز سوی دیگر برآیند نظرات کنندگان مجلس نسبت به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش نشان می دهد که فضا کلی حاکم بر مجلس به نفع فیاضی در حال تغییر است.

در حالی که تا هفته قبل برخی از کنندگان به دلیل کم بودن سوابق مرتبط اجرایی فیاضی با او مخالفت می کردند، اما دیروز یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با ایرنا از موافقت ضمنی کمیسیون متبوعش با گزینه پیشنهادی دولت خبر داده است.

احمد حسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به معرفی مسعود فیاضی و بررسی صلاحیت و برنامه های وی در مجلس گفته است که وزیر پیشنهادی دارای شخصیتی علمی بوده و برنامه های خوبی درباره وزارت آموزش وپرورش به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارائه کرده است.

فلاحی تصریح کرده که فکر می کند نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش مجلس نسبت به او (فیاضی) مثبت است.

به گفته این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، کنندگان با آنکه نسبت به آقای فیاضی نقدهای دارند، اما نظر مثبتی نسبت به ایشان دارند فلاحی افزود: در نشست کمیسیون با وزیر پیشنهادی، به آقای فیاضی گفتم که شما برای حل مسائل آموزش وپرورش از جمله بحث رتبه بندی و حقوق معلمان، کمبود معلم در فضای آموزشی، امکانات و تجهیزات مدارس نیازمند معاون اقتصادی هستید. درعین حال احمدی دبیر کمیسیون آموزش مجلس نیز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از رد پای شهردار تهران در مورد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خبر داده است.

به گفته احمدی، مجلس به ماجرای نسبت خانوادگی ایشان با زاکانی شهردار تهران ورود کرد و در این باره توضیحاتی از گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت آموزش وپرورش خواست.

به گفته دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، فیاضی در آن کمیسیون توضیح داده است که ماجرای آشنایی اش با زاکانی به سال ها قبل از ازدواج برادرش با دختر زاکانی برمی گردد و در زمان آشنایی فیاضی با زاکانی، برادرش که هم اکنون داماد زاکانی است 6 ساله بوده و دختر آقای زاکانی در آن موقع یک ساله بوده است.

به گفته احمدی، بر اساس این توضیحات معرفی فیاضی به عنوان گزینه وزارت ربطی به رابطه او با شهردار تهران ندارد. کمیسیون آموزش، برنامه فیاضی را در این نشست دریافت کرد و مقرر شد فردا کمیسیون آموزش جلسه ای برگزار کند و تصمیم گیری و بررسی های نهایی درباره او صورت بگیرد. ا زسو دیگر حاجی دلیگانی و یوسفی دو عضو هیات رئیسه مجلس نیز از آمادگی مجلس برای جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش در روز سه شنبه خبر داده اند.

به گفته حاجی دلیگانی، هنوز تعیین نیست که رئیس جمهور در این جلسه حضور پیدا خواهد کرد یا نه، اما در صورتی که رئیس جمهور در این جلسه حضور پیدا نکند فرد دیگری نمی تواند به جای رئیس جمهور از برنامه های وزیر پیشنهادی دفاع کند. همچنین یوسفی، دیگر عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است که سه شنبه جلسه رای اعتماد در مجلس تشکیل می گردد و حضور رئیس جمهور در مجلس د ر رای کنندگان تاثیرگذار خواهد بود، زیرا دفاعیات رئیسی در مرحله دوم جلسه رأی اعتماد به کابینه بسیار تاثیرگذار بود و شک و شبهه های موجود را رفع کرد.

توضیحات فیاضی درباره مدارک تحصیلی اش

یکی از مهم ترین نقدها مخالفان فیاضی، ایراد گرفتن از مدارک تحصیلی و چگونگی پذیرفته شدنش در هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است. این نقدها به حدی به فیاضی فشار آورد که او را ناگزیر کرد در گفتگو با خبرنگاران درباره مدارک تحصیلی اش رفع ابهام کند.

با آنکه گفته می گردد دوره کارشناسی فیاضی 14 سال به طول انجامیده، اما خبرگزاری تسنیم در گزارشی به نقل از گزینه پیشنهادی دولت، اعلام کرده است که فیاضی ورودی 73 دانشگاه تهران بوده و در 31 فروردین 78 فارغ التحصیل شده است.

فیاضی رتبه کنکورش در مرحله اول را با احتساب استفاده ا ز سهمیه خانواده شهدا 270 و در مرحله دوم کنکور نیز با احتساب همان سهمیه 220 عنوان کرده است. او درباره اخذ مدرک دکترایش نیز گفته است: از سال دوم دانشگاه، درس طلبگی را آغاز کردم و 9 سال درس سطح در تهران و قم و 16 سال هم درس خارج در قم خواندم که عمده درس هایم فقه، اصول، کلام و فلسفه بود.

فیاضی با استناد به مصوبه جلسه 503 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تاریخ 5 شهریور 1381 گفته است: در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان پژوهشگر فعالیت می کردم و بر اساس ضوابط داخلی پژوهشگاه، هیات علمی این پژوهشگاه شدم، چون پژوهشگاه نهاد مستقل عمومی غیردولتی بود و آن موقع هیات ممیزه خاص و ضوابط داخلی داشتند؛ بعدا آقای رشاد، بنده را به همان کمیسیون تعیین صلاحیت علمی خبرگان معرفی کردند.

به گفته فیاضی این گونه نبود که به همین راحتی مدرک ارائه گردد؛ دو آزمون جامع دادیم که آزمون اول در سال 92ـ91 و آزمون دوم در سال 94ـ93 برگزار گشت و رساله دکتری هم 5/ 1سال طول کشید که استاد راهنمایم آقای رشاد و استاد مشاورم آقای واعظی بودند و در نهایت با نمره 5/ 19 قبول شدم. این کمیسیون زیرنظر وزیر علوم است و آزمون ها هم واقعا سخت بود؛ 73 نفر برای این آزمون ها معرفی شده بودند که فقط 3 نفر قبول شدند و دوره هم 6 سال طول کشید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9138

به "توضیحات فیاضی درباره مدارک تحصیلی اش؛ او رای می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات فیاضی درباره مدارک تحصیلی اش؛ او رای می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید