هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

به گزارش مجله هاستفا، رئیس کل بانک مرکزی هفت اقدام این بانک برای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در اینستاگرام خود درباره اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی، نوشت:

1- سامان دهی بانک های ناسالم: تغییر مدیران متخلف بانک های ناسالم، کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک ها و کاهش شدید اتکای بانک های ناسالم براضافه برداشت از بانک مرکزی.

2- معین هیئت سرپرستی برمؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن فرایند تخریبی آن ها در بازار و آغاز اصلاح ترازنامه و حل مشکل ناترازی آنهاومعین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز.

3- ادغام بانک ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیرو های مسلح در بانک سپه: این طرح طبق برنامه و با دقت، باهمکاری ستاد کل نیرو های مسلح درحال تحقق و در مراحل پایانی است.

4- تدوین و اجرای سیاست گذاری نوین پولی، سامان دهی اضافه برداشت بانک ها و کاهش شدید حجم آن و منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار واضافه برداشت بانک ها به ارائه وثیقه.

5- اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران، نحوه شناسایی درآمد و حد مجاز تملک سهام بانک ها، با هدف ارتقای نظارت بانک مرکزی و الزام بانک ها به افزایش سرمایه به وسیله تجدید ارزیابی دارایی ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد.

6- وضع مقرات جدید در تراکنش های بانکی: تفکیک حساب های تجاری ازحساب های اشخاص، محدودیت در تراکنش های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب های تجاری. همچنین، معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش ها و مبادلات چک های تضمینی برای مقابله با پولشویی.

7- تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک ها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات و وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان باپشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4822

به "هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید