مورالس: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است

به گزارش مجله هاستفا، رئیس جمهور مستعفی بولیوی در واکنش به اقدام قانونگذار مخالف دولت سابق بولیوی در اعلام خودش به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور اظهار داشت. این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است.

مورالس: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی، اقدام قانونگذار مخالف دولتش در اعلام خود به عنوان رئیس جمهور موقت را خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتای تاریخ دنیا خوانده است.

به نوشته رویترز، با استقبال مقام های مکزیکی از اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی بعد از اعطای پناهندگی به او، یک مقام آمریکایی مدعی شده که این کشور پیشتر توسط مکزیک در جریان اعطای پناهندگی سیاسی به مورالس قرار گرفته بود.

یک مقام ارشد دولت ترامپ که نامش منتشر نشده، از خروج اوو مورالس از بولیوی بعد از استعفای او از ریاست جمهوری استقبال کرد.

این مقام ناشناس آمریکایی ادعا کرد که خروج مورالس از بولیوی گامی مثبت برای آغاز آرام کردن اوضاع در بولیوی است.

وی همچنین مدعی شد که مکزیک ایالات متحده را از قصد خود برای پیشنهاد پناهندگی به مورالس آگاه نموده بود و ما هم حمایت لجستیکی مان را برای این موضوع پیشنهاد کردیم.

این مقام آمریکایی شرح بیشتری درباره ادعای خود مبنی بر پیشنهاد یاری آمریکا به مکزیک در موضوع ارائه پناهندگی به مورالس نداد.

اظهارات این مقام دولت ترامپ در حالی مطرح شده که در صحنه تحولات بولیوی، بعد از خروج مورالس از کشور و حضور او در مکزیک، جنینه آنز معاون دوم مجلس سنای این کشور با برگزاری یک نشست، خودش را رئیس جمهور موقت بولیوی خواند.

به نوشته خبرگزاری تاس، اقدام خانم آنز که از مخالفان شناخته شده اوو مورالس بوده است، با واکنش مورالس روبرو شد و او این اقدام را گواه دیگری بر کودتا در بولیوی خوانده است.

بعد از استعفای مورالس و معاون او، رئیس مجلس سنای بولیوی هم که از حامیان رئیس جمهور بود و طبق قانون این کشور بعد از رئیس جمهور، کفیل ریاست جمهوری محسوب می شد، از سمت خود کناره گیری کرده بود.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز رضایت از استعفای اوو مورالس، تلویحاً خواهان وقوع کودتایی مشابه در ونزوئلا و نیکاراگوئه شد.

ترامپ با صدور بیانیه ای ضمن غیرقانونی ادعا کردن دولت های ونزوئلا به ریاست نیکلاس مادورو و نیکاراگوئه به ریاست دنیل اورتگا، گفت، استعفای مورالس زنگ خطر را برای این دولت ها به صدا درآورده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز وی در این بیانیه مدعی شد: استعفای روز گذشته رئیس جمهور اوو مورالس، لحظه مهمی برای دموکراسی در نیم کره غربی بود. این تحولات پیغام محکمی را به رژیم های نامآغاز در ونزوئلا و نیکاراگوئه می دهد که اراده مردم همیشه پیروز است.

مورالس در واکنش به تکیه جنینه آنز بر کرسی ریاست جمهوری بولیوی گفت: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است.

او اضافه نمود: سناتور دست راستی افراطی و وابسته به کودتاچیان، بدون به حد نصاب رسیدن قانونگذاران در مجلس و در جمع حامیانش و با یاری نیرو های مسلح و پلیس که مردم را سرکوب می نمایند، خودش را رئیس سنا و سپس رئیس جمهور موقت خواند.

او پیش از این در شرح چرایی استعفای خود از ریاست جمهوری به رغم اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و تایید رسمی پیروزی او در این انتخابات گفته بود که به دلیل اجتناب از ریخته شدن خون برادران و خواهرانمان در بولیوی از ریاست جمهوری کناره گیری کرد.

مورالس روز گذشته در بدو ورود به مکزیک به طرح سوء قصد به جان خود از جانب مخالفان اطلاع داد و از اقدام دولت مکزیک در اعطای پناهندگی قدردانی کرد. وی همچنین قول داد: مادامی که زنده هستم به مبارزات سیاسی ادامه خواهم داد.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1558

به "مورالس: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس: این خیانت بارترین و وحشتناک ترین کودتا در تاریخ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید