حامیان عجیب ترامپ؛ کیواِنان چیست و از کجا آمده؟

به گزارش مجله هاستفا، توییتر با اعلام برخورد با تئوری های توطئه کیوانان هزاران حساب کاربری را بسته است و دامنه های مربوط به ویدیو ها و وبسایت های مروج ایده های عجیب و غریب کیوانان را مسدود کرده است.

حامیان عجیب ترامپ؛ کیواِنان چیست و از کجا آمده؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، کیوانان جنبشی حاشیه ای و غیرمتعارف است که در فضای مجازی شدیدا سر و صدا کرده است، مخصوصا در ایالات متحده. اما کیوانان چیست و چه کسانی به آن اعتقاد دارند؟

کیوانان چیست؟

کیوانان در کنه خود یک تئوری توطئه فراگیر و بی اساس است که می گوید دونالد ترامپ دارد مخفیانه با نخبگان شیطان پرستی که بچه ها را مورد آزار جنسی قرار می دهند و در دولت، بازار و رسانه ها رخنه کرده اند، می جنگد.

جایی که یکی برود همه ما می رویم (به اختصار WWG1WGA) یکی از محبوبترین شعار های کیوانان است

پیروان کیوانان باور دارند که این مبارزه نهایتا به روز حسابی ختم خواهد شد که در آن افراد سرشناسی نظیر هیلاری کلینتون دستگیر و اعدام می شوند.

خلاصه داستان این است، اما تعداد شاخه ها، انحرافات و مباحث داخلی چنان زیاد است که کل ادعا های کیوانان سر به فلک می گذارد، و اغلب هم متناقض است. طرفداران کیوانان با در نظر دریافت اتفاقات خبری، حقایق تاریخی و علم الاعداد به نتایج خیره کننده ای می رسند.

از کجا شروع شد؟

در اکتبر 2017، کاربر ناشناسی یک سری مطلب در تالار گفت وگوی 4چن منتشر کرد. او مطالبش را با امضای Q کار کرده بود و مدعی بود که در ایالات متحده به سطحی از اطلاعات محرمانه دسترسی دارد که مستلزم داشتن اجازه Q است.

این پیام ها به محموله کیو یا پودر سوخاری معروف شدند و اغلب زبانی مرموز داشتند که پر از شعار، وعده و موضوعاتی بودند که برای ترامپ مثبت تلقی می شد.

مگر کسی هم این حرف ها را باور می کند؟

بلی، هزاران نفر. میزان ترافیک مرتبط با این تئوری در شبکه های اجتماعی معروف مانند فیسبوک، توییتر، ردیت و یوتیوب از سال 2017 به بعد شدیدا افزایش پیدا کرده است، و به نظر می رسد که این مراجعات در جریان همه گیری ویروس کرونا بیشتر هم شده باشد.

طرفداران کیوانان با پرچم ها و بیرق های خود از آقای ترامپ در تجمعات حمایت می کنند

اگر شبکه های اجتماعی را معیار قرار دهیم، صد ها هزار نفر هستند که حداقل بعضی از تئوری های عجیب و غریب ساخته کیوانان را باور کرده اند.

محبوبیتش نیز با اتفاقاتی که قاعدتا باید کل تئوری را زیر سوال می برد کم نشده است. برای مثال، نخستین مطالب کیو روی تحقیقات رابرت مولر، دادستان ویژه، تمرکز داشتند.

طرفداران کیوانان مدعی بودند که تحقیقات رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا در واقع سرپوشی استادانه برای پژوهش درباره پدوفیلیا (آزار جنسی بچه ها) بود. وقتی این تحقیقات بدون چنین کشفیاتی به پایان رسید، توجه تئوری پردازان توطئه جلب موضوعات دیگر شد.

مومنان واقعی استدلال می کنند که پیام های کیو عمدا حاوی اطلاعات غلط است که به نظرشان رد این تئوری توطئه را غیرممکن می کند.

چه تاثیراتی داشته است؟

طرفداران کیوانان ید طولایی در هشتگ زنی دارند و در آزار هر کسی که به نظرشان دشمن است همکاری می کنند، از جمله سیاستمداران، خبرنگاران و چهره های شناخته شده ای که به گمانشان در مخفی کردن افرادی که میل جنسی به بچه ها دارند، نقش دارند.

البته کار به پیام های تهدیدآمیز اینترنتی خلاصه نمی شود. توییتر می گوید که تصمیمش به اقدام علیه کیوانان احتمال رساندن آسیب در فضای واقعی بود.

تعدادی از حامیان کیوانان به خاطر تهدید و دست زدن به اقدامات مختلف در فضای واقعی دستگیر شده اند.

یک مورد قابل توجه در سال 2018 به مرد مسلحی به نام متیو رایت مربوط بود که یکی از پل های سد هوور را مسدود کرد. او بعدا اتهام دست زدن به اقدامات تروریستی را پذیرفت.

آیا می تواند بر انتخابات آمریکا تاثیر بگذارد؟

بررسی ها نشان می دهد که بیشتر آمریکایی ها چیزی درباره کیوانان نشنیده اند. اما کیوانان شالوده حمایت خیلی از پیروان این جنبش از دونالد ترامپ است.

رئیس جمهور، دانسته یا ندانسته، حامیان کیوانان را ری توییت کرده است، و ماه گذشته نیز پسرش اریک ترامپ یکی از میم های کیوانان را در اینستاگرام خود گذاشت.

چندین تن از حامیان کیوانان در انتخابات نوامبر نامزد کنگره شده اند. بیشتر آن ها شانس ناچیزی دارند، اما بعضی ها، مثل مارجری تیلور گرین در ایالت جورجیا، به نظر می رسد که شانس خوبی برای رسیدن به مجلس کنندگان داشته باشند.

به احتمال نسبتا زیاد یکی از حامیان کیوانان، یا شخصی همدل با این تئوری توطئه، در کنگره بعدی آمریکا روی یکی از کرسی ها خواهد نشست.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4668

به "حامیان عجیب ترامپ؛ کیواِنان چیست و از کجا آمده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حامیان عجیب ترامپ؛ کیواِنان چیست و از کجا آمده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید