مصاحبه نخست وزیر پیشین لبنان علیه حزب الله با روزنامه سعودی

به گزارش مجله هاستفا، نخست وزیر پیشین لبنان همزمان با اعتراضات در کشورش با یک روزنامه سعودی علیه حزب الله و دولت سعد الحریری مصاحبه کرد.

مصاحبه نخست وزیر پیشین لبنان علیه حزب الله با روزنامه سعودی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فؤاد سنیوره نخست وزیر پیشین لبنان و وابسته به جریان 14 مارس همزمان با اعتراضات در کشورش با روزنامه سعودی عکاظ درباره آخرین اتفاقات لبنان صحبت کرد.

وی در این مصاحبه علیه دولت و حزب الله سخن راند و گفت، دولت فعلی با نخست وزیری سعد الحریری نتوانسته ثبات را برقرار کند زیرا در کسب اعتماد شهروندان ناموفق بوده و تا وقتی این اعتماد در کار نباشد ثبات اقتصادی محقق نمی گردد؛ ثباتی که با دولت تکنوکرات به دست خواهد آمد.

فؤاد السنیوره در حالی از مدیریت لبنان در سال های گذشته انتقاد می نماید که خودش از سال 2005 تا 2009 قدرت را در مقام نخست وزیری در دست داشته است یا چهار بار وزیر (دارایی) بوده است.

وی در ادامه مانند همواره به انتقاد از حزب الله پرداخت و گفت: حزب الله قادر است که کنترل لبنان را به دست بگیرد اما نخواهد توانست قرص نانی به آنها بدهد زیرا دنبال ارائه مدل ایرانی است؛ مدلی که دستاورد اقتصادی مطلوب را محقق نخواهد کرد. [سید] حسن نصرالله طوری رفتار می نماید گویا رهبر لبنان است. وی در سخنرانی دو روز پیش خود گفت که با استعفای دولت موافق نیست؛ کوشش کرد آرام به نظر بیاید اما سلسله تهدیدها و هشدارهایی را بیان نمود.

سنیوره در ادامه از تظاهرات نمایندگان لبنان خواست که به زعم وی وحدت، استقلال و مسالمت آمیز بودن تظاهرات را حفظ نمایند.

وی از میشل عون رئیس جمهور لبنان هم خواست، دولتی تشکیل دهد که بتواند کسب اعتماد کند. سنیوره ادامه داد، معترضان می خواهند به کار خود بازگردند اما آنها همچنین می خواهند که رفتار دولت را دنبال نمایند تا مطمئن شوند دولت جدید این امر را به شایستگی بر عهده می گیرد.

سنیوره در سرانجام گفت، تظاهرات نمایندگان شاهد آن هستند که اصلاحات تصویب شده دولت از پانزده سال پیش تا کنون هنوز وارد فاز اجرایی نشده است.

در حالی که سند اصلاحی الحریری هفته گذشته در هیأت دولت تصویب شده اما بسیاری از شخصیت های وابسته به 14 مارس همچنان خواهان انحلال دولت فعلی و تشکیل دولت جدید هستند.

بعضی از آنها مانند ولید جنبلاط رئیس حزب التقدمی الاشتراکی (سوسیالیست ترقی خواه) هم بر برکناری بعضی وزرا از جمله جبران باسیل وزیر خارجه و رئیس التیار الوطنی الحر اصرار دارند.

تظاهرات لبنان از 25 مهر به دلایل اقتصادی و وضع اقتصادیات شروع شد و معترضان می گویند طبقه سیاسی فعلی در رأس این کشور باید بروند و مفسدان باید محاکمه شوند.

امروز وبگاه لبنانی العهد نوشت، سفارت های امارات و عربستان در لبنان حامی اقتصادی تظاهرات نمایندگان لبنانی هستند و علاوه بر پرداخت روزانه 100 دلار به هر معترض، برای آنها غذای گرم،چادر، وسایل صوتی و غیره آماده می نمایند (جزئیات بیشتر).

ص

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1091

به "مصاحبه نخست وزیر پیشین لبنان علیه حزب الله با روزنامه سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه نخست وزیر پیشین لبنان علیه حزب الله با روزنامه سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید