مرکل: تنها راهکار کاهش تنش در خاورمیانه، بازگشت به توافق هسته ای است

به گزارش مجله هاستفا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز سه شنبه تاکید نمود، تنها یک راه برای کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه وجود دارد و آن بازگشت به توافق بین المللی هسته ای است.

مرکل: تنها راهکار کاهش تنش در خاورمیانه، بازگشت به توافق هسته ای است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از برلین، صدراعظم آلمان که دریک نشست مطبوعاتی مشترک با پادشاه اردن به پرسش های مجله هاستفا پاسخ می داد، گفت: آلمان قویا معتقد است که توافق هسته ای با ایران که در سال 2015 منعقد شد، ساختاری است که برای کاهش تنش ها باید به آن رجوع کنیم.

وی ادامه داد: اما موضوعات دیگری مانند برنامه های موشکی بالستیک ایران و درگیری ها سوریه وجود دارد که باید جداگانه مورد آنالیز قرار گیرد.

صدراعظم آلمان خاطر نشان کرد: متاسفانه در روزهای اخیر تنش های نگران کننده در منطقه خاورمیانه بیش از پیش افزایش یافته است و برلین همیشه معتقد است که راه چاره های طولانی و پایدار، بر اساس مذاکرات سیاسی به دست خواهد آمد.

مرکل با اشاره به تحولات جاری در یمن تاکید نمود که هیچ علتی برای تغییر سیاست های فروش اسلحه به عربستان وجود ندارد.

در همین ارتباط، بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که تنها راه برون رفت از شرایط آشفته کنونی این است که باید آنقدر از ایجاد تنش و مناقشه دوری کرد تا فضا برای فرصت دادن به دیپلماسی در قبال ایران امکان پذیر باشد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال گذشته در حالی امریکا را از توافق هسته ای قدرت های دنیا با ایران خارج کرد که ایران به تعهداتش در قبال برجام پایبند بود. ترامپ در حالی سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که ایران باز بیان کرد نسبت به اجرای مفاد برجام متعهد است اما واشنگتن همچنان بر عدم پایبندی به توافق هسته ای تاکید نمود. انتها پس از آنکه ترامپ معافیت های خرید نفت از ایران را برای کشورها لغو کرد، صبر ایران نیز به انتها رسید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 375

به "مرکل: تنها راهکار کاهش تنش در خاورمیانه، بازگشت به توافق هسته ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: تنها راهکار کاهش تنش در خاورمیانه، بازگشت به توافق هسته ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید