محمد عباسی: توصیه ام برای حفظ کی روش دستوری نبود

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، محمد عباسی اولین وزیر در ساختمان وزارت ورزش در رابطه با عملکرد وزارت ورزش از گذشته تا به امروز، نقدها مطرح نسبت به رویکرد این وزارتخانه نسبت به دو تیم پرسپولیس و استقلال و به خصوص اتهام وزیر مبنی بر گرایش به یکی از این دو تیم توضیحاتی داد.

محمد عباسی: توصیه ام برای حفظ کی روش دستوری نبود

وی که در برنامه سلام صبح بخیر حضور داشت، گفت: در چند سال اخیر و بعد از خاتمه کار در وزارت خیلی سعی کردم وارد این التهابات نشوم چون فضای ورزش ملتهب است و ما نباید به التهاب آن کمک کنیم. بنابراین در این حوزه بررسی و ارزیابی دقیقی نداشته ام که عملکرد وزیر در قبال این دو چگونه بوده است.

وی با بیان اینکه به عنوان به عنوان وزیر پیشین ورزش می دانم اهمیت فوتبال غیرقابل انکار است، گفت: این دو تیم هم طرفداران بسکمک در کشور دارند و وارد فضاهای اجتماعی می شوند که وزیر ورزش باید دقیق و ظریف عمل کند. وزیر ورزش جایگاه پدر را برای ورزش ها دارد و باید خیلی مراقب باشد چنین عناوینی (منظور استقلالی یا پرسپولیسی بودن) به او نسبت داده نگردد.

وزیر پیشین ورزش تاکید کرد: وزیر به عنوان پدر و جایگاه راهبردی وزارتخانه باید دیدگاه های خود را در فضای ورزش ملی متمرکز کند. به همه ورزش ها بپردازد نه فقط فوتبال. درباره فوتبال هم چون این دو تیم دولتی هستند، باید مراقبت زیادی گردد. اگر فقط هم به این دو تیم توجه گردد بقیه تیم ها متضرر می شوند. بهترین شکل رفتاری این است که به منافع ملی توجه داشته باشیم نه منافع تیمی، رفتارها نباید رنگی باشد.

عباسی در پاسخ به این سوال که چطور عمل می کردید اتهام قرمز یا آبی بودن به شما وارد نگردد؟، گفت: من اولین وزیر ورزش بودم و ادغام سازمان جوانان و تربیت بدنی و رویدادهای مهمی چون المپیک 2012، پارالمپیک، مسابقات وزنه برداری و جام جهانی را داشتیم. نمی توانستیم وارد مسائل ریز شویم. آن موقع من از متولیان مجموعه و مدیران میانی می خواستم که ما حضور مستقیم نداشته باشیم تا متمایل به رنگی بودن شویم. من هم طرفدار آنها نبودم. من با هر دو اینها جلسه داشتم و با پیشکسوتان دو تیم نیز جداگانه جلسه می گذاشتم، دیدگاه های آنها خیلی به من کمک می کرد. جو عمومی را هم کنترل می کردیم.

وزیر پیشین ورزش درباره نتیجه ندریافت پرسپولیس در آن دوران و تحت فشار قرار دریافت خودش گفت: این دیگر به عملکرد مربیان و بازیکنان باز می گردد اما من تلاش می کردم حتی دیدارهای دو تیم را مانند هم برنامه ریزی کرده و همه موارد را رعایت کنم تا شبهه ای پیش نیاید.

وی در پاسخ به اینکه در حالی که انتخاب مدیرعامل توسط اعضای هیات مدیره باید انجام گردد اما حضور عرب در پرسپولیس و فتحی در استقلال این شائبه را پیش آورد که خود وزیر مدیرعامل انتخاب می کند، توضیح داد: من در این زمینه مسائل را جزئی دنبال نکرده ام. یکی از مسائلی که وزیر ورزش با مشکل روبرو است این است که قانون وزیر ورزش را مسئول اتفاقات دو باشگاه می داند نه هیات مدیره را؛

عباسی ادامه داد: وزیر ورزش باید جوابگوی رویدادهای هر دو تیم حتی به مجلس باشد و نمی تواند خود را جدا کند. بنابراین چنین حضوری (انتخاب مدیر استقلال و پرسپولیس توسط وزیر) منطقی است اما نه در حدی که تلقی گردد افراد به خاطر رفاقت آمده اند و اعتبار لازم ندارند چون به فضای ورزش هر دو تیم لطمه می زند. به هر حال باید بالانسی برقرار گردد.

وزیر پیشین ورزش درباره انتقاد طرفداران که می گویند بودجه دو باشگاه ها را آنها تامین می کنند ولی حق تصمیم گیری در آنجا را ندارند چون دولت هم به استقلال و پرسپولیس کمک نمی کند نیز گفت: الان وزارت ورزش نمی توند اعتبار به دو باشگاه ندهد. من نمی دانم بالانس اقتصادی دو تیم به چه صورت است. نمی دانم الان طرفداران هزینه ها را تامین می کنند، دولت تامین کننده هزینه هاست. تا زمانی که تعیین تکلیف نگردد نمی توان نظر نداد. بخشی از تیم های دیگر هم که مربوط به وزارت ورزش نیستند به نوعی دولتی هستند و از وزارتخانه های دیگری تامین می شوند اما چون این دو تیم مربوط به وزارت ورزش هستند حساسیت شان بیشتر است.

عباسی یادآور شد: آن موقع در ذهنمان بود اگر بخش عمده ای از طرفداران را در قالب شرکت های تعاونی سهیم کنیم و دولت هم حمایت کند، خوب است. بعدها دیدیم موج اینطور شد که من چون قبل از آن وزیر تعاون بودم شائبه ای پیش می آید و ما این موضوع را رها کردیم. به هر حال باید ساز و کار دقیقی وجود داشته باشد. یا باید دولت این موارد را گردن بگیرد یا باید مانند تیم های اروپایی در حدی درآمدزا گردد که برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه باشد که وارد چنین مکانیزمی گردد. یا طرفداران در قالب یک ساز وکاری بتوانند وارد مدیریت گردد. اما حالا هیچ کدام نیست و چالش ما عدم تعیین تکلیف همین مسئله است.

وزیر پیشین ورزش درباره اختلاف وزارت ورزش و کی روش قبل از جام ملت های امارات و موارد مشابه در دوره خود توضیح داد: از مسائل مهمی که در جریان این مسابقات، فدراسیون ورزشی و سرمربی تیم که نقش بسیار زیادی در توفیق یا شکست تیم ملی دارد، منافع ملی است. من نمی خواستم فقط فوتبال تمرین گردد. ما آن دوره المپیک داشتیم و ورزشهای مدال آور نیاز به حمایت جدی داشتند.

وی درباره مصاحبه کفاشیان مبنی بر اینکه من نمی خواستم کی روش بماند اما از بالا به من گفتند بماند، اظهار کرد: بله، در آن موقع من گفتم ولی دستوری نبود. آن موقع نظر من این بود که ما باید نتایج و میوه ارزشمند پیروزی های مان را داشته باشیم. شاید همین سیاست بود که ما برای اولین بار حتی به عنوان سرگروه هم وارد جام جهانی شدیم.

عباسی درباره قهر کفاشیان و کی روش در جام جهانی گفت: زیاد هم وارد مسائل قهر و اینها در جام جهانی نشدم و سعی می کردم در جلسات کی روش و کفاشیان مسائل را حفظ کنم و به ثبات برسیم. کی روش هم مربی بود که می توانست ما را به خاتمه برساند. جواب هم گرفتیم. ما افکار عمومی را هم کنترل می کردیم و آنها هم مدافع همین رویه بودند.

عباسی درباره برخی انتخابات فدراسیون ها همچون آشفتگی در انتخابات فدراسیون والیبال و تنیس و مورد پذیرش نبودن عملکرد وزارتخانه توضیح داد: اساس انتخابات کار ارزشمند و درستی است. دخالت های وزارت ورزش و کمیته المپیک فراتر از اختیارات فدراسیون ها در حوزه های حرفه ای خیلی خوب نیست. ما حامد حدادی در بسکتبال و احسان حدادی در دو میدانی خیلی بخواهیم فراتر از اختیارات و وظایف فدراسیون دخالت کنیم، فدراسیون تضعیف می گردد. یکی از دلایلی که خیلی می تواند کمک کند، برگزاری انتخابات به موقع و عدم دخالت هایی که شکل جانب گرایانه نشان بدهد.

وی تاکید کرد: این ها بدنه ورزش را جمع و کنترل می کنند. من خیلی اخبار را دنبال نمی کنم. به هر حال قانون وزیر را مسئول می داند و از او سوال می کند به او حق می دهم و او نمی تواند بی تفاوت باشد. این فضا موجب شد که در المپیک از 51 به 12آمدیم و بالاترین ارزشهای تاریخی در همان دوره به وجود آمد و شاهد تعامل بین قهرمانان و مربیان بودیم.

وزیر پیشین ورزش در خاتمه گفت: هفته تربیت بدنی را به ملت ایران که دوستدار ورزش هستند تبریک می گویم توصیه می کنیم برای داشتن یک جامعه شاداب و بانشاط و سالم ارزشهای ورزشی به عنوان یک فرهنگ عمومی توسط همه ارکان صداوسیما و رسانه ها انجام گردد. از رسانه ها خواهش می کنم فضای کلی رشد ورزش را در جامعه ترویج کنند و همه وارد یک تیم شویم. اینکه گفتم آن سال همه اتفاقات خوب در آن سال رخ داد، حتی درباره افزایش سرمایه ورزشی، دو و نیم برابر گذشته شد و به دلیل هماهنگی ها و هم افزایی ها بود که تقویت شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 953

به "محمد عباسی: توصیه ام برای حفظ کی روش دستوری نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد عباسی: توصیه ام برای حفظ کی روش دستوری نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید