محاکمه قاتل جرج فلوید، امیدی کم سو برای خاتمه خشونت پلیس آمریکا

به گزارش مجله هاستفا، تبعیض نژادی و خشونت علیه سیاه پوستان قدمتی به اندازه تاریخ آمریکا دارد و همیشه به عنوان یکی از خصوصیات منفور جامعه آمریکا مطرح بوده است.

محاکمه قاتل جرج فلوید، امیدی کم سو برای خاتمه خشونت پلیس آمریکا

به گزارش ایران پرس، یکی از ابعاد مهم این بحران نژادی که در سال های اخیر بسیار پر رنگ شده است، خشونت بی حد و حصر پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان است که صحنه های تراژیکی را رقم زده است.

پس از قتل بی رحمانه جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی توسط پلیسی سفید پوست به نام درک شووین در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا، قرار است روز دوشنبه محاکمه این پلیس قاتل شروع گردد.

شووین که 19 سال از عمر خود را در اداره پلیس شهر مینیاپولیس خدمت نموده، به قتل و آدم کشی ناخواسته متهم شده است. درک شووین که با قرار وثیقه آزاد شده، امروز در حالی محاکمه می گردد که در آزادی کامل به سر می برد.

جرج فلوید غروب دوشنبه 25 مه 2020 با رفتار خشن پلیسی رو به رو شد که به دستان او دستبد زده و او را با صورت روی زمین خوابانده بود. این افسر پلیس با خونسردی زانویش را روی گردن فلوید فشار داد و موجب مرگ تدریجی و دلخراش این مرد سیاهپوست شد؛ در حالی وی مرتب فریاد می زد، نمی توانم نفس بکشم.

شووین در 29 مه پس از بازداشت، به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه 500 هزار دلاری آزاد شد.

خشونت پلیس آمریکا در برخورد با سیاهپوستان

در ژوئیه 2014 نیز اریک گارنر سیاه پوست آمریکایی بر اثر فشردگی گردن و قفسه سینه در حالی که می گفت نمی توانم نفس بکشم در نیویورک توسط مامور پلیس به قتل رسید. درسال های گذشته، شمار زیادی از سیاهان بر اثر خشونت پلیس آمریکا جان باخته اند که از جمله آنها می توان به مایکل براون، والتر اسکات، تامیر رایس اشاره نمود.

قتل وحشیانه جورج فلوید توسط درک شووین با پخش کلیپ های آن در شبکه های اجتماعی، بازتاب رسانه ای گسترده ای یافت و اعتراضات سراسری نژادی را در آمریکا به همراه آورد. این اعتراضات گسترده و سراسری در قالب جنبش جان سیاهان ارزش دارد تبلور پیدا کرد.

اکنون قرار است، پلیس قاتل جورج فلوید محاکمه گردد. با این همه امید کمی به نتیجه بخش بودن یا بازداردنده بودن حکم دادگاه وجود دارد. نگاهی به برگزاری دادگاه ها و فرایند دادرسی های قبلی در موارد مشابه نشانگر رویکرد تبعیض آمیز دادگاه ها در رسیدگی به این موارد است که در بسیاری اوقات به تبرئه پلیس های قاتل انجامیده است.

جاستین فلدمن کارشناس اجتماعی می گوید: ایالات متحده آمریکا از لحاظ تعداد افراد کشته شده بر اثر خشونت پلیس یک نمونه استثنایی در میان همه کشورهای پیشرفته دنیا است. نه تنها امریکا در رتبه اول کشته شدگان بر اثر خشونت پلیس واقع شده است، بلکه هیچ شکل از مسوولیت کیفری و سیاسی هم متوجه پلیس در این خشونت ها نمی گردد.

اکنون مطالبه عمومی در آمریکا به ویژه از سوی سیاه پوستان، اجرای عدالت و اعمال رویه هایی است که به خشونت ساختارمند پلیس آمریکا علیه سیاهان سرانجام دهد. چنان که در تظاهراتی که در مینیاپولیس یک روز مانده به محاکمه درک شووین برگزارشد، تظاهرکنندگان خواهان پاسخگویی افسران پلیس در قبال اقدامات خشونت آمیز و نژادپرستانه آنها شدند.

طبق آمارها احتمال کشته شدن سیاه پوستان از سوی پلیس در آمریکا سه برابر سفید پوستان است. در واقع بخش مقابل توجهی از خشونت های نژادپرستان سفید پوست در جامعه آمریکا علیه اقلیت های نژادی و دینی از جمله سیاه پوستان صورت می گیرد و پلیس های سفید پوست نژاد پرست در این میان در اعمال خشونت علیه آنها نقش پر رنگی دارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6924

به "محاکمه قاتل جرج فلوید، امیدی کم سو برای خاتمه خشونت پلیس آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاکمه قاتل جرج فلوید، امیدی کم سو برای خاتمه خشونت پلیس آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید