فواید شگفت انگیز زندگی در کنار درختان

به گزارش مجله هاستفا، آلودگی آب یکی دیگر از خطرات سلامت مهم است که جمعیت دنیا را تهدید می نماید اما درختان می توانند به کاهش این خطر یاری نمایند.

فواید شگفت انگیز زندگی در کنار درختان

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از کر 2 نوشت: درختان از جمله ریه های طبیعی کره زمین هستند که نقش مهمی در تأمین اکسیژن مورد احتیاج برای ادامه حیات روی کره آبی ایفا می نمایند. اما فواید درختان تنها به تأمین اکسیژن و جذب دی اکسید کربن محدود نمی گردد.

در ادامه با بعضی از فواید جالب توجه درختان برای انسان بیشتر آشنا می شویم.

درختان می توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند

مطالعه ای جدید که در نشریه Journal of the American Heart Association منتشر شد، نشان داد که زندگی در مکان های سبز و پر درخت می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. شرکت نمایندگان ساکن در مکان های سبز و پر درخت، در مقایسه با افراد ساکن مکان هایی با پوشش درخت کمتر کاهش خطر حمله قلبی به میزان 25 درصد، خطر بیماری قلبی ایسکمیک به میزان 20 درصد، خطر نارسایی قلبی به میزان 16 درصد و خطر فیبریلاسیون دهلیزی به میزان 6 درصد را تجربه کردند.

حضور در مکان های پردرخت می تواند استرس را کاهش دهد

در بسیاری از بیمارستان ها و مطب پزشکان معمولاً تصاویر جنگل و دیگر مناظر طبیعی به عنوان بخشی از دکور استفاده می گردد. اگرچه اثر این تصاویر به اندازه حضور در طبیعت نیست، اما پژوهش ها نشان داده اند که مشاهده مناظر سبز می تواند استرس در بدن را کاهش دهد. مطالعه درباره حمام جنگل یا حضور در یک اتمسفر جنگلی نشان داده است که محیط های سبز و جنگلی نسبت به حضور در محیط های شهری سطوح کورتیزول، ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده، فعالیت عصبی پاراسمپاتیک بیشتر را موجب شده، و فعالیت عصبی سمپاتیک را کاهش می دهد.

درختان ممکن است به تنظیم قند خون یاری نمایند

مطالعه ای دیگر درباره پیاده روی در محیط های سبز و جنگلی فواید سلامت قلبی عروقی، از جمله کاهش فشار خون را برای شرکت نمایندگان نشان داد. همچنین، معین شد پیاده روی در جنگل به طور قابل توجهی سطوح آدیپونکتین را در سوژه ها افزایش داده است. آدیپونکتین پروتئینی است که در تنظیم سطوح قند خون نقش دارد و سطوح کم آن ممکن است نشانه ای از ابتلاء به دیابت و بیماری های دیگر باشد.

فضاهای سبز پادزهری برای یک سبک زندگی کم تحرک هستند

همه ما شنیده ایم که یک سبک زندگی کم تحرک می تواند به سلامت انسان آسیب وارد کند. و در شرایطی که اراده کافی برای انجام ورزش می تواند به بهبود شرایط یاری کند، محیط زندگی شما نیز می تواند در تقویت سطوح فعالیت جسمانی نقش داشته باشد. اگر چه جنگل درمانی بر تمرینات ورزشی متمرکز نیست اما می تواند به فاصله دریافت از یک سبک زندگی کم تحرک یاری کند. زندگی در نزدیکی فضاهای سبز و دسترسی راحت تر به آنها می تواند انگیزه فرد برای انجام فعالیت جسمانی بیشتر را به همراه داشته باشد.

درختان هوای پاک را برای تنفس در اختیار شما می گذارند

درختان یک خط دفاعی قوی در برابر آثار تغییر آب و هوا هستند که تهدیدی جدی برای سلامت انسان محسوب می گردد. یاری به پالایش هوا یکی از عملنمودهای پایه درختان است. درختان اکسیژن فراوری می نمایند، ذرات معلق هوا را جذب نموده و مه دود را کاهش می دهند که تمام این موارد سلامت تنفسی جامعه را بهبود می بخشد. به طور خاص، درختان برای حفظ سلامت هوا در مناطق شلوغ و آلوده حیاتی هستند.

درختان دستگاه های تهویه مطبوع طبیعی هستند

یک روز گرم و سوزان که در صورت نیافتن مکانی خنک می تواند خطر عوارض سلامت جدی را افزایش دهد، می تواند ارزش سایه درختان را هرچه بیشتر نشان دهد. اما درختان فوایدی فراتر از سایه برای فرار از نور خورشید ارائه می نمایند. یک درخت به عنوان یک دستگاه تهویه مطبوع طبیعی عمل می نماید. تبخیر از یک درخت می تواند اثر خنک نماینده قابل توجهی را ارائه کند. اثر خنک نمایندگی درختان می تواند تفاوتی چند درجه ای در دمای محیط ایجاد کند. افزون بر این، درختان می توانند به ما در استفاده کمتر از دستگاه های تهویه مطبوع یاری نموده و خانه ها را از آفتاب سوزان و همچنین بادهای قوی در امان نگه دارند.

درختان به بهبود کیفیت آب یاری می نمایند

آلودگی آب یکی دیگر از خطرات سلامت مهم است که جمعیت دنیا را تهدید می نماید. اما درختان می توانند به کاهش این خطر یاری نمایند. درختان قدرت بارش باران را کاهش داده و ریشه های آنها آب را تصفیه نموده و آبخوان را دوباره پر می نماید. افزون بر این، درختان به کاهش روان آب ها و کاهش خطر سیل یاری می نمایند. این شرایط نیز آلودگی آب را کاهش می دهد.

درختان زیستگاه هایی برای گونه های مختلف فراهم می نمایند

تماشای موجودات ساکن درختان، مانند پرنده هایی که با صدایی دلنشین آواز می خوانند، لذتبخش است. این شرایط به فواید تقویت نماینده سلامت روانی درختان می افزاید. همچنین، حضور درختان به ایجاد تعادل در زیست بوم یاری می نماید که می تواند فواید سلامت ظریف اما جالب توجهی را ارائه کند. یک زیست بوم متعادل به معنای آن است که جمعیت گونه هایی خاص، مانند پشه های ناقل بیماری بیش از حد افزایش نمی یابد. اگر زیستگاه گونه هایی که این حشرات را شکار می نمایند را از بین ببریم، در واقع، خود را در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به بیماری قرار می دهیم.

درختان و مناظر طبیعی دیگر رانندگی ایمن را تشویق می نمایند

کاشت درخت در جاده ها و خیابان ها یک مانع طبیعی ایجاد می نماید که می تواند به رانندگی ایمن یاری کند. همچنین، پژوهش ها نشان داده اند که مناظر طبیعی در جاده ها احساس آرامش بخش و مثبت بیشتری در رانندگان ایجاد می نماید که می تواند به رانندگی ایمن منتج گردد.

فضاهای سبز احساس جمعی را بهبود می بخشند

داشتن احساس جمعی برای سلامت و بهزیستی انسان اهمیت دارد. درختان می توانند مردم را به روشی مثبت گرد هم جمع کند. مردم به پیاده روی در خیابان درختکاری شده تمایل بیشتری دارند که می تواند به مبارزه با احساس تنهایی یاری کند. همچنین، درختان آلودگی صوتی در جوامع را کاهش می دهند که می تواند به حفظ شرایط خوب در مناطق شلوغ یاری کند. افزون بر این، پژوهش ها نشان داده اند جوامعی با درختان بیشتر با نرخ های پایین تر جرم و جنایت روبرو هستند. به عنوان مثال، مطالعه ای در بالتیمور نشان داد که افزایش 10 درصدی تعداد درختان با کاهش 12 درصدی جرم و جنایت همراه بوده است. یک جامعه امن تر و شادتر برای همه ما مفید خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 125

به "فواید شگفت انگیز زندگی در کنار درختان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید شگفت انگیز زندگی در کنار درختان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید