عقب ماندگی رشد تسهیلات از نرخ تورم

به گزارش مجله هاستفا، آمار های بانک مرکزی در نیمه نخست سال جاری نشان می دهد که رشد تسهیلات دهی نسبت به مدت مشابه سال قبل 26 درصد بوده است.

عقب ماندگی رشد تسهیلات از نرخ تورم

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آمار های بانک مرکزی در نیمه نخست سال جاری نشان می دهد که رشد تسهیلات دهی نسبت به مدت مشابه سال قبل 26 درصد بوده است. در پایان شهریورماه رشد نقطه به نقطه تورم اعلامی در سطح 35 درصد بوده است.

در نتیجه این آمار ها نشان می دهد که رشد واقعی تسهیلات دهی در نیم سال نخست منفی بوده است. البته با توجه به روند نزولی نرخ تورم در نیمه دوم سال و روند مثبت تسهیلات دهی، به نظر می رسد که در نیمه دوم، وام دهی روند مثبتی را ثبت خواهد کرد.

بررسی ها نشان می دهد که مانند سال های گذشته عمده تسهیلات اعطا شده در نیمه نخست سال جاری بر سرمایه در گردش بنگاه ها تمرکز داشته اند.

رشد 26 درصدی تسهیلات

بانک مرکزی آمار های تسهیلات پرداختی در نیمه نخست سال جاری را منتشر کرد. بررسی ها نشان می دهد که در نیمه نخست سال جاری به میزان 1/ 382 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مالی پرداخت شده است. میزان تسهیلات پرداختی در 6 ماه نخست سال قبل به میزان 303 هزار میلیارد تومان بوده است؛ بنابراین آمار ها نشان می دهد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد تسهیلات دهی به میزان 26 درصد بوده است. در حال حاضر، بانک مرکزی تنها آمار کل تسهیلات دهی بانک ها را ارائه می کند و تعیین نیست که چه سهمی از تسهیلات بانک ها، امهال تسهیلات گذشته است و چه میزان تسهیلات جدید در اختیار بنگاه های تولیدی قرار گرفته است.

این در حالی است که همواره یکی از چالش های مهم مطرح شده از سوی فعالان مالی، محدوده دسترسی به تسهیلات بوده است. بانک مرکزی در یک جدول، هدف پرداخت از تسهیلات را به تصویر کشیده و میزان تسهیلات در هر یک از بخش های مالی را منتشر کرده است. بیشترین میزان تسهیلات در بخش خدمات بوده است.

بر اساس آمار های منتشر شده در نیمه نخست سال جاری 134 هزار میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی به بخش خدمات اعطا شده است. این رقم یعنی اینکه 35 درصد از کل تسهیلات در نیم سال نخست سال جاری در این بخش اعطا شده است.

در بخش خدمات، حدود 51 درصد از کل تسهیلات با هدف تامین سرمایه در گردش بخش های خدماتی اعطا شده است. نکته قابل توجه این است که بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی حدود نیمی از وزن کل تولید را تشکیل می دهد، اما میزان تسهیلات اعطایی در این بخش کمتر از آن در تولید است.

در سال های گذشته نیز سهم تسهیلات اعطایی به بخش خدمات به حدود 50 درصد می رسید، اما به نظر می رسد که این رقم در نیم سال نخست سال جاری به سطح 35 درصد کاهش یافته است.

سهم 31 درصدی بخش تسهیلات صنعت

بخش صنعت و معدن، دومین گروهی است که بیشترین تسهیلات را در 6 ماه نخست سال جاری به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار های بانک مرکزی در نیمه نخست سال جاری 118 هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و معدن تسهیلات اعطا شده است. این رقم نسبت به کل تسهیلات در سطح 31 درصد قرار گرفته است. همچنین از رقم کل 2/ 86 هزار میلیارد تومان در بخش تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که از نگاه بانک مرکزی، بیانگر توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها در سال جاری است. البته این روند تنها محدود به این سال نبوده و در سال های قبل نیز وجود داشته است. بر اساس آمار های بانک مرکزی سهم کل تسهیلات پرداختی به سرمایه در گردش در کل بخش های مالی به رقم 211 هزار میلیارد تومان رسید که حدود 55 درصد از کل تسهیلات پرداختی را شامل می شود. رشد تسهیلات سرمایه در گردش نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز 5/ 13 درصد بوده است. همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی نسبت سرمایه گردش بخش صنعت و معدن نسبت به کل رقم سرمایه گردش بخش ها به حدود 8/ 40 درصد می رسد.

تسهیلات دهی در سایر گروه ها

بخش بازرگانی، دیگر بخش مهمی است که در حدود 69 هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات نیم سال نخست سال جاری به این بخش تخصیص یافته است. بر اساس گزارش های بانک مرکزی، در بخش بازرگانی حدود 42 درصد از کل تسهیلات صرف خرید کالا های شخصی شده است. این در حالی است که 8/ 41 درصد نیز صرف تامین سرمایه در گردش بنگاه ها شده است. این موضوع نشان می دهد که سهم خرید کالای شخصی در بخش بازرگانی بخش بیشتری از تسهیلات را به خود اختصاص داده است. براساس آمار های منتشر شده از سوی بانک مرکزی 8/ 31 هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات ارائه شده در نیم سال نخست به بخش کشاورزی اختصاص داده شده است. از این رقم به میزان 7/ 19 هزار میلیارد تومان صرف تامین سرمایه در گردش بخش کشاورزی شده است. این رقم 62 درصد از کل تسهیلات بخش کشاورزی محسوب می شود. بر اساس آمار های منتشر شده از سوی بانک مرکزی، کل تسهیلات ارائه شده به بخش مسکن و ساختمان در نیمه نخست سال جاری به رقم 3/ 28 هزار میلیارد تومان می رسد. از این رقم، حدود 10 هزار میلیارد تومان در بخش خرید مسکن اعتبار اعطا داده شده است که 35 درصد کل تسهیلات این بخش را تشکیل می دهند. سهم تامین سرمایه در گردش بخش مسکن به حدود 26 درصد می رسد. بانک مرکزی در یک جدول مجزا، تعداد تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را تعیین کرده است. براساس این آمار ها کل تعداد تسهیلات در نیمه نخست سال جاری به 4 میلیون و 427 هزار فقره رسیده است. از این رقم تعداد 208 هزار فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 570 میلیون تومان اعطا شده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد که در بخش خدمات میزان تسهیلات به یک میلیون و 745 فقره رسیده و میانگین پرداخت هر فقره تسهیلات به رقم 80 میلیون تومان رسیده است.

تمرکز بر نرخ تورم

بانک مرکزی در انتهای این گزارش علاوه بر تشریح آمار، بر هدف گذاری کنترل تورم تاکید کرده است. این گزارش تاکید می کند که باید در تداوم راستا جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت دریافت پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن ها به راستا صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشار های مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های مالی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1267

به "عقب ماندگی رشد تسهیلات از نرخ تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب ماندگی رشد تسهیلات از نرخ تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید