ظریف از تندیس چهار شاعر ایرانی در مسکو رونمایی کرد

به گزارش مجله هاستفا، مسکو - خبرنگاران -مراسم رونمایی از تندیس چهار تن از شعرا و مفاخر فرهنگی ایران در محوطه سفارت کشورمان در مسکو با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار گشت.

ظریف از تندیس چهار شاعر ایرانی در مسکو رونمایی کرد

به گزارش خبرنگار مجله هاستفا، این مراسم امروز چهارشنبه با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و جمعی از سران نهادهای ایرانی برگزار شد.

شاعرانی که از تندیس آنها رونمایی شد شامل رودکی پدر شعر پارسی، حافظ غزلسرای بزرگ ایران، سعدی شاعر و حکیم و فردوسی حماسه سرای بزرگ ایران می باشند.

این پروژه طی چند ماه گذشته به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران طراحی و اجرا شده است.

ازجمله اقدامات قبلی سفارت در زمینه نصب تندیس مفاخر ایران در روسیه می توان به نصب و رونمایی مجسمه خیام شاعر پرآوازه ایران در شهر آستراخان در دو سال پیش از این اشاره کرد.

همچنین نصب سردیس چهار تن از شعرا و مفاخر فرهنگی ایران در شهرهای ولادی قفقاز، مخاچ قلعه، نیژنی نووگراد و سن پترزبورگ در دستور کار سفارت واقع شده است که در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.

قابل ذکر است که 20 سال پیش از این نیز با پیگیری طرف ایرانی مجسمه فردوسی در محل کتابخانه ادبیات خارجی مسکو نصب شد.

آلبوم تصاویر سفرای ایران در روسیه از ابتدا تا امروز (طی محدوده زمانی بیش از چهارصد سال) پروژه دیگری است که از آن رونمایی می گردد.

این آلبوم شامل تصاویر سفرا در دوره سفارت آنها در روسیه می باشد و حاصل جستجو در آرشیوهای مختلف است که کلیه سفرای ایران در روسیه از زمان تاسیس سفارت مقیم در این کشور دربرگرفته است.

مرمت ساختمان قدیمی سفارت و آثار ارزشمند تاریخی و هنری موجود در آن طی یک سال و نیم گذشته اجرا شده و تزئینات داخلی بنا و اشیاء نفیس آن توسط تیمی از استادکاران ایرانی مرمت شده است.

گفتنی است ساختمان قدیمی سفارت ایران در مسکو که بیش از 200 سال قدمت دارد در سال 1816 بنا شده و از سال 1921 سفارت ایران در این ساختمان استقرار یافته است.

وزیر امور خارجه ایران دیروز برای دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود وارد مسکو شد و این دیدار امروز برگزار خواهد شد.

اروپام*391

منبع: ایرنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 132

به "ظریف از تندیس چهار شاعر ایرانی در مسکو رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف از تندیس چهار شاعر ایرانی در مسکو رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید