طراحی مقیاس سنجش شرایط سبک زندگی افراد در قرنطینه

به گزارش مجله هاستفا، توصیه انزوای اجتماعی یا قرنطینه خانگی به شدت سبک زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و پیغامدهای مختلفی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع؛ محققان روان شناسی دانشگاه پیغام نور تهران با انجام پژوهشی مقیاس سبک زندگی در زمان همه گیری بیماری کووید 19 را طراحی کردند تا شرایط زندگی افراد در این شرایط بحرانی مورد ارزیابی قرار دهند.

طراحی مقیاس سنجش شرایط سبک زندگی افراد در قرنطینه

به گزارش خبرنگاران، با توجه به قدرت شیوع و انتقال ویروس کرونا، سازمان جهانی بهداشت این شرایط را شرایط اضطراری گفت و به کشورها توصیه شد با کاهش تماس افراد، از انتقال ویروس جلوگیری و گسترش بیماری را کنترل نمایند. بر همین اساس محققان کشور درباره سبک زندگی در قرنطینه و مقیاس سنجش آن به تحقیق پرداختند.

مهناز علی اکبری دهکردی، طیبه محتشمی و معصومه تدریس تبریزی؛ محققانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

در این پژوهش 350 نفر از زنان و مردان 17 تا 45 ساله ساکن شهر تهران که به اینترنت دسترسی داشتند و با فضای مجازی آشنا بودند، شرکت کردند. با توجه به شرایط همه گیری کرونا، پرسش نامه به صورت اینترنتی منتشر شد و افرادی که تمایل به شرکت در پژوهش داشتند، آن را تکمیل و ارسال کردند. پس از آنالیز و حذف پرسش نامه های مخدوش تعداد آن ها به 310 نفر رسید.

در مرحله اول پژوهش ویژگی های سبک زندگی بر اساس مطالعات نظری و مباحث سازمان جهانی بهداشت آنالیز شد. در مرحله دوم با توجه به مبانی نظری و نظرات اساتید روان شناسی پرسش نامه ای تهیه شد. در این پرسش نامه سبک زندگی زمان قرنطینه خانگی، در سه بخش سبک زندگی شاد (داشتن خلق مثبت و خوشحال بودن)، سبک زندگی سالم (فعالیت های منجر به بهداشت روانی و جسمانی) و سبک زندگی معمول هر فرد (انجام کارهای روزمره) مورد آنالیز نهاده شد.

در مرحله سوم با تحلیل و ارزیابی نهایی پرسش نامه، یک پرسش نامه نهایی آماده شد. در نهایت داده های به دست آمده با استفاده از روش های آماری تحلیل شدند.

شرکت نمایندگان در پژوهش میانگین سنی 33.5 داشتند، 43.5 درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، 57.5 درصد متاهل بودند. بیشتر زنان خانه دار بودند و بیشتر مردان شغل آزاد داشتند. 75 درصد از شرکت نمایندگان در آپارتمان خود سکونت داشتند. 54 نفر از شرکت نمایندگان یکی از افراد نزدیک شان مبتلا به کرونا بود. 1.6 درصد از افراد مبتلا به بیماری دیابت بودند که بیش ترین بیماری زمینه ای در بین افراد شرکت نماینده بود.

با انجام این پژوهش، معین شد که پرسش نامه طراحی شده توسط محققان یک مقیاس مناسب برای تحلیل سبک زندگی افراد در زمان همه گیری کووید 19 است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه برای تایید یافته های این مطالعه ضروری است از این مقیاس در مداخلات بالینی استفاده گردد. از آن جا که جامعه پژوهش این مطالعه افراد سالم تهرانی بودند و نمونه گیری به صورت مجازی بود و افراد مسلط به فضای مجازی در آن شرکت داشتند، ضروری است پژوهش های بیشتری بر روی این مقیاس انجام گردد.

نتایج این پژوهش و پرسش نامه طراحی شده توسط پژوهشگران، به صورت مقاله علمی پژوهشی در نشریه روان شناسی سلامت دانشگاه پیغام نور منتشر شده است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4637

به "طراحی مقیاس سنجش شرایط سبک زندگی افراد در قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی مقیاس سنجش شرایط سبک زندگی افراد در قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید