احتمال انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان چقدر است؟

به گزارش مجله هاستفا، مشاور رئیس سازمان نظام دامپزشکی گفت: نگرانی زیادی درباره انتقال کووید -19 به انسان از راه حیوانات خانگی وجود ندارد و این حیوانات را باید 14روز ازصاحبان آن ها که مبتلا به کرونا شده اند، جداکرد.

احتمال انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان چقدر است؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از سازمان نظام دامپزشکی ایران، حسام الدین اکبرین، استادیار بخش اپیدمیولوژی و زئونوز های دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران گفت: بنا به اعلام سازمان دنیای بهداشت حیوانات (OIE)، جامعه دنیای دامپزشکی (WVA) و جامعه دنیای دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) بر اساس شواهد موجود، نگرانی زیادی در مورد انتقال کووید- 19 از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد.

مشاور رئیس سازمان نظام دامپزشکی اضافه نمود: کروناویروس فعلی همانند آنفلوانزای H1N1 است که سال 2009 میلادی از یک مزرعه پرورش خوک در مکزیک آغاز شد و سپس از خوک به انسان منتقل شده و در نهایت انتقال انسان به انسان پیدا کرد و از مکزیک به آمریکا و بعد اروپا و سپس به کل دنیا رسید. این ویروس منشأ حیوانی (خوک) داشت و به همین دلیل در ابتدا آنفلوانزای خوکی نامیده می شد، اما پس از فاز انتقال انسان به انسان و پاندمی شدن دیگر در حیوانات دیده نشد و نام آن از آنفلوانزای خوکی به آنفلوانزای H1N1 تغییر یافت. کروناویروس فعلی هم همین طور است و فعلاً فاز انتقال انسان به انسان دارد و شواهدی از انتقال از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد.

عضو کمیته تخصصی بهداشت عمومی و زئونوز های سازمان نظام دامپزشکی بیان داشت: بر اساس نظر سازمان دنیای بهداشت حیوانات (OIE) به عنوان تنها سازمان مسؤول و پاسخ گو در زمینه بیماری های با منشأ حیوانات، توانایی انتقال زئونوتیک این ویروس تا به امروز شناخته نشده است و از این بابت جای نگرانی زیادی ندارد.

مسؤل آموزش، پژوهش و ترویج سازمان نظام دامپزشکی همچنین اظهار کرد: هر گونه بیماری یا عفونتی که به طور طبیعی بین حیوانات مهره دار و انسان انتقال می یابند؛ به عنوان بیماری های قابل انتقال بین حیوانات و انسان (زئونوزها) شناخته می شوند. این عفونت ها و بیماری ها بر اساس مخزن های طبیعی بیماری به 3 دسته تقسیم می شوند. دسته نخست آنتروپوزئونوز ها (Anthropozoonoses) که به عفونت ها و بیماری هایی گفته می گردد که از حیوانات به انسان منتقل می شوند. منشأ و مخزن این دسته از زئونوز ها حیوانات هستند و انسان بیماری را از حیوانات می گیرد.

این مقام مسئول افزود: بیش تر زئونوز ها در این گروه قرار دارند از جمله هاری، بروسلوز، سل گاوی، مشمشه، طاعون، تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو، لیشمانیوزها، سیاه زخم، تا حدودی آنفلوانزا ها و. دسته دوم زئوآنتروپونوز ها (Zooanthroponoses) که به عفونت ها و بیماری هایی اطلاق می گردد که از انسان به حیوانات منتقل می شوند؛ مانند سل انسانی که از انسان به سگ منتقل می گردد، اسهال آمیبی (از انسان به سگ) و سرخک (از بچه ها به میمون). تعداد بیماری هایی که در این گروه قرار دارند؛ بسیار کم هستند و دسته سوم آمفیسکنوز ها (Amphixonoses) که به عفونت ها و بیماری هایی گفته می گردد که انسان و حیوانات به همدیگر منتقل می نمایند؛ مانند استافیلوکوکوس های کوآگولاز مثبت.

اکبرین در مورد انتقال از راه مواد غذایی با منشأ حیوانی نیز گفت: شواهد مورد تأییدی تا به امروز در این خصوص منتشر نشده است، اما گزارش هایی از رؤیت ذرات ویروسی در مدفوع بعضی افراد دیده شده است بنابراین توصیه می گردد از خرید و مصرف مواد غذایی با منشأ دامی خام، نیم پخته، قطعه بندی و فرآوری شده با دست تا اطلاع ثانوی خودداری گردد. بر اساس ابلاغیه سازمان دامپزشکی کشور، فروشگاه های عرضه مواد پروتئینی با منشأ دامی، مجوز عرضه محصولات قطعه بندی شده و فرآوری شده با دست را نیز ندارند. توصیه می گردد گوشت قرمز ممهور به مهر سازمان دامپزشکی کشور و مرغ هم به صورت بسته بندی کامل خریداری گردد. به هیچ عنوان به فروشندگان اجازه خرد کردن و قطعه قطعه کردن محصولات پروتئینی با منشأ حیوانی داده نگردد چرا که از نظر سازمان دامپزشکی ممنوع است. هم چنین توصیه می گردد شیر خام هم خریداری نشده و از شیر و لبنیات پاستوریزه و استریلیزه استفاده گردد.

وی اضافه نمود: بر اساس اطلاعیه جامعه دنیای دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) سندی مبنی بر انتقال بیماری از سگ و گربه به انسان وجود ندارد. بر اساس مطالعات تئوری، حدس زده می گردد گربه و Ferret به بیماری مبتلا شوند. حیوانات خانگی را باید 14 روز از صاحبان آن ها که مبتلا به کرونا شده اند، جدا نگه داشت. سایر توصیه ها، توصیه های بهداشتی همیشگی پیشگیرانه سطح مقدماتی در شرایط عادی است که به صاحبان حیوانات و افراد در تماس با حیوانات خانگی، شست وشوی دست ها پیش و پس از تماس و معاینه حیوانات را گوشزد می نماید.

عضو انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران در انتها اظهار کرد: در شرایط التهاب و اضطراب فعلی که کروناهراسی (Coronaphobia) در جامعه وجود دارد، باید از منابع معتبر کسب اطلاعات کرد و سخنان افراد خبره و صاحب نظر را ملاک قرار داد. باید این نکته را مدنظر قرار داد که در شرایط همه گیری (اپیدمی) اقدامات باید مبتنی بر پیشگیری باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3581

به "احتمال انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتقال کرونا از حیوانات خانگی به انسان چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید