ضرورت بازنگری لیست کالاهای دانش بنیان، فقط کالاهای های تک در قالب دانش بنیان بگنجند

به گزارش مجله هاستفا، عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان ایران تاکید نمود: وقت آن رسیده است تا لیست محصولات دانش بنیان که حایز شرایط لازم هستند، بازنگری گردد تا عرصه تنگ تر گردد و فقط کالاهای های تک بتوانند در قالب دانش بنیان بگنجند.

ضرورت بازنگری لیست کالاهای دانش بنیان، فقط کالاهای های تک در قالب دانش بنیان بگنجند

به گزارش مجله هاستفا، محمدرضا کمپانی، عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، با اشاره به اینکه مفهوم دانش بنیان به کالاهای های تک مربوط است که ارزش اضافه کرده بالایی دارند، گفت: طبیعی است در بعضی از صنایع این جاذبه وجود دارد و در بعضی این جاذبه وجود ندارد. به کاربرد و کاربری آن محصولات در جامعه و نقشی کلیدی که بازی می نمایند، مرتبط است. در بخش سلامت تجهیزات پزشکی و دارو کاملا قابل لمس است.

وی اضافه کرد: تایید این نظریه قیمت داروهای بیوتکنولوژی است که جزو داروهای خاص در جهان به شمار می رود و اگر در بازارهای جهانی دارویی 500 یورو باشد و شرکت دانش بنیانی به دانش فراوری همان دارو برسد، با یک پنجم قیمت جهانی می تواند آن را فراوری و به بازار عرضه کند و باوجود قیمت کمتر ولی باز هم منافع خوبی را به دست می آورد، زیرا با فراوری داروی بیوتکنولوژی به دانش بسیار بالایی دست پیداکرده و تبع آن می تواند ارزش اضافه کرده قابل توجهی را هم جذب کند.

به گفته کمپانی، خصوصیت شاخص کالاهای های تک و حیاتی سهم بالای دانش نسبت به اجزا و قطعات استفاده شده در آن است. در این گونه محصولات حیات محور که از استانداردهای بالا و پیچیده ای برخوردار هستند، در صورت تجاری سازی سود خوبی را عاید دارنده دانش آن می نماید.

وی ادامه داد: محصول دانش بنیانی که آنالیز می کنیم در حوزه بسیار خاصی استفاده می گردد که ارزش اضافه کرده بسیار بالایی مانند دارو، تجهیزات پزشکی یا صنایع مرتبط با نفت دارد؛ اما در بعضی از محصولات زمینه ای برای مفهومی دانش بنیان وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه لیست کالاهای دانش بنیان باید مورد بازبینی قرار گیرد، گفت: نزدیک به 6 سال است که از تصویب و اجرای قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان گذشته و وقت آن است که لیست محصولات دانش بنیان که حایز شرایط لازم هستند، بازنگری گردد تا به این ترتیب عرصه تنگ تر گردد و فقط کالاهای های تک بتوانند در این قالب بگنجند.

کمپانی با بیان اینکه افزایش کمی شرکت های دانش بنیان در شرایطی که حمایت های مناسبی به آن ها ارائه نگردد، فایده ای برای اقتصاد کشور ندارد، اضافه کرد: وقتی بودجه کل کشور در حیطه دانش بنیان کاهش پیداکرده، بنابراین باید میدان را تنگ تر کنیم. زمانی بودجه بیشتر بود و امکان رسیدگی به تمامی حوزه ها وجود داشت؛ ولی حالا که به محدودیت هایی در منابع اقتصادی هم روبرو هستیم، باید دایره شمول شرکت های دانش بنیان کاهش داده گردد تا حمایت ها مؤثرتر گردد.

وی پیشنهادی برای شناسایی کالاهای های تک ارائه کرد و گفت: برای شناسایی این که چه کالاهایی های تک هستند می توان آنالیز کرد، در هر صنعتی واردات کالا در هر تن چه ارزشی دارد و در مقابل ارزش هر تن صادرات آن محصول چقدر است.

کمپانی به آمار 1396در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: واردات 1.3 میلیارد دلار بود در مقابل 22 هزار تن واردات انجام شد، یعنی برای هر تن 56 دلار پرداخت شده است. از سوی دیگر کالاهای داخلی و صادرات 24 میلیون دلار در گمرک ثبت شده است و به میزان 684 تنی که صادرشده است به عدد 35 هزار دلار می رسیم.

وی ادامه داد: در نتیجه عموما در کشور واردات هر تن 1470 صادرات حدود 450 بوده است. فاصله بزرگ میان این ارقام نشان می دهد که به سمت کدام کالاها برویم. هم از خام فروشی ممانعت کنیم، هم بتوانیم دانش را صادر کنیم و هم ارز خوبی به کشور بازگردانیم. با این توصیفات باید این صنایع و عرصه ها شناسایی گردد تا محدوده شرکت های دانش بنیان را محدودتر کنیم.

کمپانی اعلام نمود: شناسایی و بازنگری لیست شرکت های دانش بنیان کاری است که باید به اصناف مرتبط سپرده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 182

به "ضرورت بازنگری لیست کالاهای دانش بنیان، فقط کالاهای های تک در قالب دانش بنیان بگنجند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بازنگری لیست کالاهای دانش بنیان، فقط کالاهای های تک در قالب دانش بنیان بگنجند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید