سعد حریری استعفا کرد، عکس

به گزارش مجله هاستفا، فارس نوشت: نخست وزیر لبنان در واکنش به ادامه اعتراض های مردمی، گفت، به بن بست رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس جمهور می نماید.

سعد حریری استعفا کرد، عکس

سعد الحریری نخست وزیر لبنان امروز سه شنبه، در سیزدهمین روز تظاهرات، استعفای خود و دولت لبنان را بیان کرد.

الحریری که برای بار دوم از زمان شروع اعتراض ها، برای معترضان سخنرانی کرد، در سخنان کوتاهش گفت، به بن بست رسیده و استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهور تقدیم می نماید.

نخست وزیر لبنان قبل رسیدن به کاخ ریاست جمهوری در توییترش نوشت: من در راستا کاخ بعبدا هستم تا در پاسخ به بسیاری از لبنانی هایی که به خیابان ها آمدند، استعفای دولت را تسلیم [رئیس جمهور] کنم. مسئولیت ما و شرکایمان در حیات سیاسی این است که چطور از لبنان محافظت و اقتصاد را سر پا کنیم. فرصتی جدی داریم که نباید هدر رود. استعفایم را در اختیار رئیس جمهور و همه لبنانی ها قرار می دهم.

الحریری در سخنرانی خود گفت: ملت لبنان از سیزده روز پیش منتظر تصمیمی سیاسی بود که وضعیت کنونی را متوقف کند. کوشش کردم به راهکاری برسم اما به بن بست رسیدم. به کاخ ریاست جمهوری خواهم رفت و استعفایم را تسلیم خواهم کرد.

نخست وزیر لبنان ادامه داد: وظیفه ماست که لبنان را حمایت کنیم و مانع رسیدن آتش به آن شویم و همچنین اقتصاد را سر پا کنیم.

لحظه تسلیم استعفای سعد الحریری به میشل عون (رئیس جمهور)

رسانه های لبنانی گزارش کردند که معترضان در شهر صیدا با اعلام استعفای سعد الحریری، به شادی پرداختند.

امروز رسانه های بسیاری از جمله خبرگزاری رویترز و شبکه های الجزیره، المیادین و الجدید از قصد سعد الحریری برای استعفا خبر داده بودند و وبگاه لبنان 24 بیان کرد، نبیه بری رئیس مجلس در کوشش است تا سعد را از استعفا منصرف کند.

الحریری هفته گذشته در واکنش به اعتراض ها، طرحی موسوم به سند اصلاحات مالی را به هیأت دولت برد، آن را تصویب کرد و پس از تصویب آن با معترضان صحبت کرد.

او امیدوار بود بتواند مقداری از خشم معترضان را بکاهد اما این سند هیچ تأثیری در روند تظاهرات نداشتند و معترضان همچنان خواهان کناره گیری دولت فعلی بودند.

بعضی رسانه ها می گویند، سعد الحریری پس از استعفا دنبال تشکیل دولت شایسته سالاران یا تکنوکرات است.

سعد الحریری در صفحه توییتر خود هم نوشت: من در پاسخ به بسیاری از لبنانی ها که به خیابان ها آمده اند، استعفا کردم.

اعتراضات در لبنان در بیست و پنجم مهرماه و پس از آن شروع شد که دولت بر تنباکو و تماس های صوتی برنامه واتساپ مالیات وضع کرد.

این دومین استعفای سعد الحریری طی دو سال اخیر است. وی در آبان ماه 1396 نیز یک هفته پس از سفری غیرمنتظره که به عربستان داشت، در شبکه العربیه ظاهر شد و با اعلام استعفایش، اظهارات بسیار تندی علیه ایران و حزب الله مطرح نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1148

به "سعد حریری استعفا کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعد حریری استعفا کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید