سازنده مشهورترین سقاخانه ایران کیست؟

به گزارش مجله هاستفا، مشهد مقدس با وجود قرار دریافت روی جلگه های حاصلخیز، از دیرباز با مشکل کمبود آب روبه رو بوده است. علت این مسئله، به ویژه در چند سده اخیر، افزایش جمعیت مجاوران حرم رضوی و محدود بودن منابع آب روزمینی موجود در اطراف مشهد است. به همین دلیل، بسیاری از حکام گذشته، کوشیدند تا مشکل آب شهر را به نوعی حل کنند. از امیر علیشیر نوایی، وزیر خردمند سلطان حسین بایقرا تا سلاطین صفوی و نادرشاه و حتی فرمانروایان دودمان قاجار.

سازنده مشهورترین سقاخانه ایران کیست؟

در این دوره ها، شگرد ها و روش های مختلفی برای تأمین آب، به ویژه در صحن مطهر حرم رضوی به کار گرفته شد که یکی از مهم ترین آنها، ایجاد سقاخانه و هدایت آب از چشمه سار های اطراف شهر به سمت آن بود. بنابراین، تاریخ شکل گیری سقاخانه در حرم امام رضا (ع) را می توان به قدمت ایجاد بارگاه منوّر آن دانست.

در میان سقاخانه های حرم، یکی از همه معروف تر شد و البته تا امروز، به حیات خود ادامه داده است؛ سقاخانه اسماعیل طلایی که در مرکز صحن عتیق (انقلاب اسلامی) قرار گرفته است؛ سقاخانه ای با گنبد مطلّا که چند قرنی از عمرش می گذرد و به یکی از بنا های مورد علاقه زائران تبدیل شده است.

بنایی نو نسبت به ساختمان حرم

برخلاف تصور برخی، عمر سقاخانه اسماعیل طلایی، نسبت به دیگر بنا های صحن عتیق، کمتر است. ضلع جنوبی صحن در دوره تیموری بنا شد و هنوز کتیبه سلطان حسین بایقرا بر اطراف ایوان طلا چشم نوازی می کند. هرچند پس از توسعه صحن در دوره صفوی، یادگار هایی از این عهد هم بر ضلع جنوبی صحن جلوه گر شد؛ اماکنی مانند گنبد ا... وردی خان. ضلع شرقی و غربی نیز، که دو ایوان ساعت و نقاره خانه را در برمی گیرد، پیشینه ای صفوی دارد و ضلع شمالی نیز، در عهد شاه عباس دوم صفوی ساخته و در دوره نادرشاه افشار تکمیل شده است. اما بنای سقاخانه، در دوره افشاری ساخته و در ادوار بعد، تکمیل شد.

متأسفانه درباره تاریخچه این سقاخانه که تا حدود 70 سال قبل، از آب نهر نادری، نهری که از بالاخیابان جاری بود و تا پایین خیابان امتداد داشت، تغذیه می شد، اطلاعات ضد و نقیض فراوانی وجود دارد؛ اطلاعاتی که در کنار برخی روایت های افسانه وار، رگه هایی از حقیقت را در خود جا داده و بررسی آن ها، نیازمند دقت و تتبع در آثار پیشینیان است.

گزارش هایی درباره اسماعیل طلایی

مجموعه روایت های تاریخی مربوط به سقاخانه اسماعیل طلایی، تردیدی باقی نمی گذارند که سنگ بنای آن را نادرشاه گذاشته است.

طبق برخی مستندات، ظاهراً شاه افشار هنگام عزیمت برای نبرد در شرق ایران و شاید فتح هندوستان، در هرات به سنگ آبی بسیار زیبا و شکیل برخورد کرد و آن را شایسته نصب در حرم رضوی دانست.

می گویند نادرشاه دستور داد دو عراده توپ را پیاده کنند و با چرخ هایش گاری بزرگی بسازند و سنگ را با آن به مشهد حمل کنند. نقل است که نادر، سربازان مأمور این کار را تهدید کرد که در صورت آسیب دیدن سنگ، جانشان را خواهد گرفت! به هر حال، چه این روایت درست باشد و چه نادرست، سنگ به مشهد حمل شد و طبق نظر نادرشاه در مکان مدنظر قرار گرفت و بر فراز آن، سایه بانی ساختند که شکل و شمایل سقاخانه داشت. تا این جای ماجرا، تاریخ سقاخانه اسماعیل طلایی مسئله ای جدی برای بررسی شواهد ندارد، اما از این جا به بعد سکته های مختلفی می توان در تاریخ آن یافت:

بیشتر بخوانید

  • ساعت مظفری؛ یادگاری عهد قاجار در حرم رضوی

روایت اول: یک روایت بر آن است که نادرشاه پس از بازگشت از هند و به شکرانه آن پیروزی بزرگ، تصمیم گرفت سقف سقاخانه را طلا کند. به همین دلیل از فردی به نام اسماعیل آقای طلاساز خواست تا این مهم را با طلای خزانه نادری به انجام برساند و این دستور به انجام رسید، اما بعدها، مردم به دلیل شهرت و پاکدستی اسماعیل آقای طلاساز، نام او را بر سقاخانه گذاشتند.

روایت دوم: برخی معتقدند که اسماعیل آقا، یکی از سرداران نادر بود که بابت نجات وی از یک ترور، جایزه ای ارزنده دریافت کرد. او این جایزه را که به صورت سکه های طلا به دست آورده بود، به مطلّا کردن سقف سقاخانه صحن عتیق اختصاص داد و به این ترتیب، نامش بر سقاخانه ماندگار شد.

روایت سوم: این روایت تاریخی که از دیگر روایت ها دقیق تر و احتمالاً درست تر است، طلا کردن سقف سقاخانه را نه در دوره افشاری که در دوره قاجار می داند. بر این اساس، اسماعیل آقای سنگسری، یکی از سرداران فتحعلی شاه که در جریان جنگ های ایران و روس هم رشادت هایی از خود نشان داده بود، به طلاکردن سقف سقاخانه همت گماشت و نامش روی آن باقی ماند.

برخی به این روایت تاریخی، داستان روایت دوم را هم افزوده و اسماعیل آقا را ناجی فتحعلی شاه از ترور دانسته اند و طلای به کار رفته در سقف سقاخانه را اهدایی شاه به سردار شجاعش فرض کرده اند. ظاهراً همشهری های اسماعیل آقای مذکور هم، این روایت را بسیار جدی گرفته و حتی میدانی را در مهدی شهر (سنگسر) از توابع استان سمنان، به نام اسماعیل طلایی نام گذاری کرده اند.

پذیرش هر کدام از این سه روایت، اشکالاتی دارد، اما در این بین، روایت سوم بیش از دیگر گزارش ها، قابل قبول به نظر می رسد. واقعیت آن است که بانی سقاخانه اسماعیل طلایی، هر که بوده، یادگاری پُرخیر از خود به جا گذاشته و زمینه آسودگی خاطر زائران را فراهم کرده است.

سقاخانه صحن عتیق را باید یکی از نماد های برجسته معرفی و شناخت حرم رضوی بدانیم؛ نمادی که بین تمام زائران محبوبیت دارد و بسیار خاطره انگیز است؛ آن گونه که یکی از سوغاتی های زائران حریم ملک پاسبان رضوی برای بستگانشان، جرعه ای آب از سقاخانه اسماعیل طلایی است که به شرف حضور در حریم هشتمین اختر آسمان ولایت، متبرک است و شفابخش.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5324

به "سازنده مشهورترین سقاخانه ایران کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازنده مشهورترین سقاخانه ایران کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید