جزئیات 6 میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک، افت 10 درصدی ترخیص

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، از ابتدای امسال تا سرانجام هفته اول تیر بیش از 6.1 میلیون تن انواع کالای اساسی به ارزش 3.1 میلیارد دلار ترخیص شد. این درحالی است که واردات کالای اساسی در مدت مشابه سال قبل بیش از 6.8 میلیون تن و به ارزش 2.9 میلیارد دلار بوده است.

جزئیات 6 میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک، افت 10 درصدی ترخیص

این آمارهای مقایسه ای نشان می دهد از نظر وزنی واردات کالاهای اساسی حدود 10 درصد افت نموده است اما ارزش واردات تقریباً 27 تا 30 درصد افزایش یافته است، این موضوع نشان می دهد با افزایش شدید قیمت جهانی کالاهای اساسی مانند ذرت، ارزبری این کالاها افزایش یافته است اما به لحاظ وزنی که شاخص مهمتری محسوب می گردد واردات افت داشته است و آثار این موضوع در بازارهای داخلی تا حدودی مشهود شده است.

حدود 4.564 میلیون تن کالای اساسی از قبیل گندم، ذرت، جو، روغن خام و دانه های روغنی در بنادر و گمرکات مختلف وجود دارد، بر این اساس تنها 3.3 میلیون تن کالا در بندر امام خمینی(ره) موجود است، بعلاوه 17 کشتی حامل 403 هزار تن کالای اساسی شامل ذرت، گندم، دانه های روغنی و نهاده های دامی به علاوه شکر در حال تخلیه هستند.

جدول زیر نشان می دهد، 25 فروند کشتی شامل 1.158 میلیون تن در لنگرگاه ها در حال انتظار هستند که غالباً از لحاظ اسناد مالکیت هنوز مشکل دارند. حدود 3.3 میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) متعلق به 38 شرکت اصلی است که مشکل خود را در مورد عدم ترخیص کالا، عدم تأمین ارز ترجیحی اسم می نمایند، هرچند با مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار امکان ترخیص 90 درصد کالای اساسی فراهم شده است و از این راستا هم امکان ترخیص کالاهای رسوبی وجود دارد، بعلاوه در مورد این کالاها ثبت سفارش ها احصا شده است و این موارد در اختیار وزارت صمت و بانک مرکزی قرار گرفته است تا آنالیز گردد و اگر شرکتی علی رغم تأمین ارز کالای خود را ترخیص نمی کند معین گردد.

در همین خصوص معاون گمرک ایران اعلام نموده است، با احتساب کالاهای مجود در گمرکات مرکزی کشور از جمله گمرک تهران و..بعلاوه انبارهای تحت کلید گمرک ایران، مجموعا بیش از هفت میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور ذخیره شده است. کالاهای اساسی 25 گروه هستند که ارز نیمایی دریافت می نمایند که شامل گندم، جو، ذرت، نهادهای دامی، سویا، روغن و دانه های روغنی هستند.

این درحالی است که محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفته است: یکی از اولویت های وزارت صمت، رسوب نکردن کالا در گمرکات است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی خبرنگاران بخوانید.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8227

به "جزئیات 6 میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک، افت 10 درصدی ترخیص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات 6 میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک، افت 10 درصدی ترخیص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید