مشخص تکلیف خدمات ارزش افزوده تا انتها سال

به گزارش مجله هاستفا، در حالی که وزیر ارتباطات از تصمیم گیری درباره خدمات ارزش افزوده با نظر مرکز ملی فضای مجازی خبر داده بود، رئیس رگولاتوری اعلام نمود که با جمع بندی این نظرات در این مرکز و طرح این نظرات در جلسه بعدی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، درباره این خدمات تصمیم گیری خواهد شد.

مشخص تکلیف خدمات ارزش افزوده تا انتها سال

به گزارش مجله هاستفا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیغامک معمول است و مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل اخبار، مسابقات و رأی گیری، تبلیغات موبایلی و اطلاع رسانی می گردد. خدمات ارزش افزوده می تواند توسط خود اپراتورها یا توسط شرکای ثالثی که به عنوان تامین نماینده محتوا (Content Provider) شناخته می شوند، انجام گردد.

اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب گردد، اما بعضی از شرکت های ارزش افزوده، کاربران را بدون آگاهی خودشان، به عضویت این سرویس ها درآورده اند. از آنجا که این خدمات معمولاً هزینه های بالایی دارند، برای مثال ارسال یک پیغامک ارزش افزوده به کاربر می تواند حداقل 300 تومان هزینه داشته باشد، هزینه های زیادی که در قبوض کاربران سیم کارت های دائمی آمده و یا سرویس هایی که موجب تمام شدن اعتبار سیم کارت های اعتباری شده، اعتراض بسیاری از کاربران را در پی داشته است.

در مواردی مشاهده شده پیغامک های تبلیغاتی یا متن فریبنده به وسیله پیغام رسان های اجتماعی یا سرشماره های شخصی ارسال می گردد که کاربران را تشویق می نماید با ارسال کد، شارژ یا سرویس رایگان دریافت نمایند و بعضی از کاربران با اعتماد به این پیغام ها، موارد درخواستی در پیغامک را انجام می دهند که در بعضی موارد به ثبت و فعال شدن سرویس ناخواسته و متضرر شدن آن ها منجر می گردد.

با افزایش کلاهبرداری ها و اعتراض مشترکان نسبت به خدمات ارزش افزوده که بدون آگاهی افراد، موجب عضو شدن و دریافت هزینه از آن ها می شدند، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار داشت قصد ساماندهی این موضوع را دارد و درصورتی که اقدام برای ساماندهی منجربه خاتمه کلاهبرداری ها نگردد، خدمات ارزش افزوده را به کلی تعطیل خواهد نمود.

اما آذری جهرمی به تازگی اظهار نموده است ما در حال جمع بندی پیشنهاداتمان با مرکز ملی فضای مجازی هستیم. اگر این جمع بندی به نتیجه برسد، در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات در روز یکشنبه، معین تکلیف نهایی کلاهبرداری های ارزش افزوده انجام می گردد و در غیر این صورت در جلسه دو هفته بعد آنالیز شده و تا قبل از خاتمه سال 1398، کلاهبرداری های ارزش افزوده حتما معین تکلیف خواهد شد.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی در گفت وگو با مجله هاستفا، درباره تصمیم برای مقابله با کلاهبرداری های خدمات ارزش افزوده گفت: بعد از جمع بندی های اجرا شده و اطلاعاتی که به مردم درباره خدمات ارزش افزوده دادیم و شکایتی که به قوه قضاییه ارائه کردیم، اقدام بعدی این بود که در این حوزه مقرراتی بگذاریم تا این موضوع را زیربنایی تر حل کنیم، از مرکز ملی هم خواهش کردیم که به ما یاری نمایند و نظراتشان را بگویند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: پس از این که موضوع را با آنها در میان گذاشتیم، استقبال کردند، زیرا نفس کار را خیلی قبول دارند، این که بتوانیم از کلاهبرداری هایی که در حوزه ارزش افزوده رخ داده و یا زمینه اش در آینده وجود دارد، جلوگیری کنیم.

فلاح ادامه داد: مرکز ملی فضای مجازی استقبال نموده و اظهار داشت نظرات اصلاحی و تکمیلی دارد و قول دادند در همین روزها نظرشان را به ما بدهند و ما جمع بندی اینها را به کمیسیون ببریم. قرار بود این موضوع در جلسه امروز کمیسیون آنالیز گردد اما هنوز جمع بندی اتفاق نیفتاده و بنابراین بناست در جلسه بعدی کمیسیون که آخرین جلسه سال جاری هم هست، درباره آن تصمیم گیری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2722

به "مشخص تکلیف خدمات ارزش افزوده تا انتها سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص تکلیف خدمات ارزش افزوده تا انتها سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید